Преди десетина години животът на всички, прекарали инфаркт или инсулт, протичаше по един и същи начин – пристъп, месец престой в болница и изписване за възстановяване у дома.

В по-голямата си част тези пациенти оставаха инвалиди. Днес обаче медицината е напреднала и може да се справи както с тези две тежки състояния, така и с много други спешни състояния. Стига човек навреме да бъде откаран в болница.

Ето какво трябва да се направи, ако човек изпадне в някое от следните състояния:

1. Поведение при инсулт

Невролозите твърдят, че ако в рамките на първите три часа след настъпването на мозъчния инсулт на пациента се окаже адекватната помощ, то тежкото инвалидизиране може да се избегне. Затова обаче е важно, да се оцени правилно ситуацията, т.е. диагнозата да се постави възможно най-рано.

Снимка: iStock

Разпознаването на мозъчен инсулт става с четири лесни стъпки, които всеки трябва да знае, за да помогне на своя близък у дома или на друг човек, ако попадне на такъв случай докато е навън.

  • Ако имате някакви съмнения, първо го помолете да се засмее – при наличие на инсулт той няма да успее да го направи.
  • Накарайте го да повтори след вас едно цяло, не много сложно изречение – той най-вероятно няма да може да го направи.
  • След това го помолете да вдигне едновременно и двете си ръце – при инсулт няма да успее или ще го направи, но с голяма трудност.
  • И накрая, накарайте го да се изплези. Ако езика е изкривен в едната или другата посока, това е сигурен признак, че трябва да повикате линейка.

При наличието на някои от тези сигнали, веднага повикайте линейка, съветват невролозите.

2. Поведение при инфаркт

Кардиолозите обясняват, че сърдечният удар започва с интензивно и продължително стягане зад гръдната кост или от лявата страна на гърдите. Пациентите описват тази болка като пареща и все едно някои ги притиска с тежък предмет.

Снимка: iStock

За да се осигури първа помощ е необходимо да не се изпада в паника. Преди пристигането на линейката задължително трябва да се облекчи дишането на пациента, като за целта се разхлабят дрехите, които го стягат. Трябва да се осигури максимален комфорт на страдащия – той се поставя да легне, например.

Горната част на тялото му трябва да бъде по-високо поставена, т.е. поставят се възглавници под раменете му. Осигурява се и приток на свеж въздух, като се отворят прозорците.

В случай на инфаркт кръвното налягане и пулса трябва да се проверяват на всеки пет минути. Ако кръвното е нормално, на пациента може да се даде нитроглицерин, който той да постави под езика си. В случай обаче, че кръвното рязко спадне, нитроглицеринът не помага.

Пациентът може да сдъвче няколко таблетки аспирин – това ще доведе до разреждане на кръвта му.

Снимка: iStock

В случай, че човекът изпадне в безсъзнание, той трябва да се постави на пода и моментално да се започне с реанимационните действия. Трябва да се направи кратък удар с юмрук в областта на гръдната кост. Изкуственото дишане също е задължително. На всеки 15 удара на сърцето се прави вдишване и издишване. Това се повтаря докато се появи пулс.

3. Поведение при хипогликемия

Всеки, който страда от диабет, или има близък с такава диагноза, трябва да знае, какво представлява хипогликемията. Това е състояние, при което нивото на захарта в кръвта пада под 4 ммол/л. В този случай трябва да се реагира бързо и адекватно, защото животът на болния може да бъде в опасност.

Снимка: pexels.com

Симптомите на хипогликемията са треперене, изпотяване, бледа кожа, трудна концентрация, лесна раздразнимост, силен глад, главоболие, замаяност, липса на координация, замъглено зрение, припадък, конвулсии и изпадане в безсъзнание.

Всички тези сигнали, които тялото дава, са индивидуални и могат да не възникнат едновременно. Има случаи, в които диабетикът не може да прецени състоянието си сам и да реагира навреме, т.е. да загуби съзнание и да припадне.  

Най-показателният симптом за хипогликемия е загубата на концентрация. Както при възрастните, така и при децата може да се зададе някакъв въпрос, свързан със смятане – например, колко е 2 по 2. При невъзможност за отговор много ясно си личи наличието на твърди високи нива на кръвна захар.

Ако диабетикът усети навреме кризата си, той обикновено изяжда едно пакетче захар, изпива някаква подсладена газирана напитка, изяжда 1-2 лъжици мед и т.н. Времето, за което пристъпът отминава, е около 15 минути. След като това време изтече и няма промяна в състоянието, се налага прием на още въглехидрати.

Ако човек стане свидетел на тежка хипогликемия, в която диабетикът не може сам да приеме захар, то това трябва да бъде направено от някой друг. Добре е да се знае обаче, че при най-тежката фаза на пристъпа, може да се наложи инжектирането на една ампула глюкагон мускулно. При липса на реакция се влива венозно глюкоза.

4. Поведение при гърч

Температурен (фебрилен) гърч получават около 5% от децата във възрастта от 6 месеца до 5 години. Той винаги е провокиран от повишение на телесната температура – обикновено при стойности над 38 градуса по Целзий.

Снимка: iStock

Температурният гърч е най-често краткотраен и обхваща цялото тяло. Той се извива като дъга отворена назад, погледът е забит нагоре, ръцете и краката извършват бързи некоординирани движения с малка амплитуда, дишането е бавно и шумно, като може и да спре за 1-2 минути.

На първо място е желателно бързо да се понижи високата температура. Ако човек се справи с това, ситуацията се овладява за не повече от 15 минути. Обикновено след гърча обаче, се пие диазепам в продължение на няколко дни – като профилактика, т.е. да не се повтори при ново рязко покачване на телесната температура.

5. Поведение при паник атака

Паническите атаки изглеждат като ужас, който се появява отникъде, без причина и без ясен краен резултат. Техните странични ефекти носят понякога парализиращи симптоми. Всъщност, те само така изглеждат.

Снимка: iStock

Да се научиш да спираш паническата атака преди тя да се е появила е умение, което би могло да се усвои. Това е ключът към окончателното им спиране.

Ето пет начина, чрез които човек може да каже „Стоп“ на паническата атака:

Първо: Ако се занимавате с нещо в момента на стартирането на атаката, спрете и потърсете някое спокойно местенце, където да седнете и да подредите мислите си. Това ще намали освобождаването на големи дози адреналин в тялото.

Второ: Съсредоточете се върху съвсем обикновени неща. Ако се намирате в киното, концентрирайте се върху това къде се намира изходът и се отправете натам, без да мислите за друго, опитайте се да пропъждате мисли, като горепосочените. Когато откриете изхода, поздравете се за прекрасната ориентация.

Трето: Използвайте адреналина в ежедневните си физически упражнения. Някои хора, които имат паническо разстройство, твърдят, че когато пробягат бързо една отсечка от 100 метра, тяхната тревожност намалява и не развиват напълно паническата атака.

Четвърто: Друг трик за намаляване на паническата атака е смехът. Не е нужно човек да се престарава до степен, че да го помислят за луд. Ако сте на публично място, просто застанете с гръб към другите и се засмейте в шепите си, съветват психолозите.

Пето: Много хора бързат да се изолират, докато преживеят кризата. Но по-доброто поведение е да се опитат да разговарят с хората.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.