Диабетът увеличава с над два пъти сърдечносъдовия риск, сочат световните изследвания. Темата коментира в предаването „Светът на здравето“ д-р Явор Асьор, преподавател в Катедрата на вътрешни болести към МУ-София.
„Ние отдавна знаем, че диабетът е заболяване, което крие различни рискове за отделните системи в човешкия организъм. Голяма част от пациентите със захарен диабет в крайна сметка умират от сърдечни заболявания – като например инфаркт или инсулт. Те често развиват и периферна съдова болест“, поясни той.
Специалистът обърна внимание върху това, че вече не се набляга основно върху намаляването на кръвната захар при тези пациенти, а се обръща съществено внимание на т.нар. кардио-метоболитен подход – намаляване на риска от развитието на съдови заболявания при диабетиците.
„Всеки пациент е индивидуален и решението да се смени терапията му е базирано на неговите съпътстващи заболявания, на мотивацията му да бъде здрав, на възрастта му и т.н. Най-общо казано обаче, стартираме лечението с инсулин тогава, когато не можем да се справим с другите неинсулинови медикаменти на пазара“, обясни д-р Асьов.
Той говори и за иновации в областта на инсулиновата терапия. „От откриването на инсулина досега е извървян дълъг път и е натрупан сериозен опит. Вече говорим за умни инсулини, които работят в зависимост от нивата на кръвната захар в организма. Говорим и за седмични инсулини, които се прилагат само веднъж на седем дни – нещо, което носи голямо удобство за пациентите“, посочи ендокринологът.
Според него има още множество други иновации в областта на лечението на диабета, които предстоят да се появят на българския пазар. „Трябва да уточня все пак, че в България имаме достъп до най-модерните инсулини, които носят множество ползи за пациентите ни“, допълни той.
Вижте във видеото какво още каза д-р Явор Асьов за профилактиката и инсулиновото лечение на захарния диабет.