Инфарктът е сериозно медицинско състояние, което може да бъде животозастрашаващо. Докато мнозина свързват сърдечния удар с класическата гръдна болка, много пациенти съобщават за по-малко очевидни и дори нетипични симптоми.
Те често са объркващи и пренебрегването им може да има фатални последици, пише македонският сайт „Во центар“.
Според сръбският кардиолог д-р Евгений Лебедински от КБЦ „Драгиша Мишович“ в белградския квартал „Дедине“ разпознаването на всички симптоми са истинско предизвикателство не само за пациентите, но и за лекарите.
„Има болести, които са истински „актьори“. Това не важи само за инфаркта. Понякога е така и при исхемичната болест на сърцето – заболяване, при което кръвоносните съдове, които хранят сърцето, се стесняват или затварят под различни въздействия“, обяснява сръбският кардиолог за „Информатор“ и допълва, че освен типични симптоми на инфаркт, има и нетипични, които често се бъркат с други състояния на тялото.
„В допълнение към типичните симптоми, които ще накарат пациентите да посетят незабавно лекар – като болка или тежест в гърдите, които продължават повече от 15 минути и се разпространяват към лопатките, лявото рамо и ръката, врата или челюстта, има по-слабо изразени признаци и симптоми на инфаркт, които често наричаме нетипични симптоми. Те се подлагат на съмнение и често се пренебрегват, което води до смърт“, казва още д-р Лебедински.
Нетипични симптоми
Според него нетипичните симптоми на инфаркта могат да се появят седмици преди това – като умора и задух. Честите колебания на кръвното налягане също е ранен индикатор за инфаркт.
„Често човек може да страда от необяснима умора, която да се появява периодично или да продължава по-дълго време. При жените често може да се появи гадене и повръщане. Около 40% от тях се оплакват преди инфаркт от необяснима слабост, болка в долната част на гърдите или горната част на корема, имитиращи лошо храносмилане. Сред нетипичните симптоми и при двата пола са бледата кожа, изпотяването и задуха“, обяснява сръбският кардиолог.
Специалистът е категоричен, че нетипичните коремни болки понякога могат да се появят седмици преди инфаркт, последвани от необяснима умора и загуба на концентрация. Пациентите обикновено спират да работят, защото нямат сили да свършат дори елементарните си задачи за деня.
Рискови фактори
За да се предпази човек от това животозастрашаващо състояние, трябва добре да познава рисковите фактори. Д-р Евгений Лебедински обясни не само кои пациенти са изложени на по-висок риск от инфаркт, но и кои фактори го предизвикват.
„Най-общо можем да разделим рисковите фактори на такива, върху които не можем да въздействаме, и на такива, при които можем да коригираме. Разбира се, ние не можем да повлияем върху възрастта (по-възрастните пациенти са изложени на по-голям риск), на расата (черната раса е по-податлива) или на наследствеността“, твърди сръбският кардиолог, като допълва, че рисковите фактори варират от високо кръвно до консумацията на алкохол.
Факторите, които човек може да контролира напълно или частично, са: артериална хипертония, повишено ниво на лоши мазнини в организма (лош холестерол), стрес, затлъстяване, недоспиване, прекомерна консумация на алкохол и тютюнопушене.
„Пълната липса или наличието на малко движение, нездравословното хранене и прогресиращото затлъстяване също са проблем. В още по-голям риск от развитието на инфаркт са пациентите с диабет“, посочва още д-р Лебедински.
Медицинска помощ
Кардиологът съветва хората веднага да се обадят на своя лекар, око имат съмнение за инфаркт. Според него обаче всеки сам може да си помогне до пристигането на линейката – да се сдъвчат няколко таблетки аспирин.
„Най-важното при инфарктна е да се действа в рамките на първите няколко часа, за да се избегне фаталния изход. Прогнозата обаче зависи не само от бързината, но и от мястото, където е настъпило запушването на кръвоносния съд“, казва още лекарят.
Обикновено, след като бъдат транспортирани до най-близкото болнично заведение, на тези пациенти се поставя стент.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.