Едва ли има човек, който да не е чувал, че поддържането на високи нива на глюкозата в кръвта дълго време води до различни усложнения и допълнителни увреждания на редица органи в тялото.
Това състояние обаче може да стане опасно и в краткосрочен план, т.е. да доведе до животозастрашаващи ситуации (изпадане в кома и дори до смърт). Така че е важно да познаваме първите симптоми на хипергликемията, за да потърсим помощ.
Трябва да се има предвид, че много хора не подозират, че са с диабет, и могат да живеят в неведение с години, докато не получат хипергликемична криза. В този момент кръвната им захар надхвърля допустимите 7 ммол/л и започва да нанася различни щети на вътрешните органи – най-вече на нервната система и мозъка.
Специалистите са категорични, че много често диабетът се открива едва при настъпили усложнения от кеацидоза. Тогава директно се започва терапия с инсулин. Затова, ако човек забележи, че има ацетонов дъх в устата, незабавно трябва да потърси лекарска помощ.
Ако човек има прекалено малко инсулин в тялото, това води до получаването на твърде много глюкоза. А високите нива на кръвна захар отключват едно сериозно, но предотвратимо състояние, изискващо спешна помощ – диабетната кетоацидоза. Тя настъпва тогава, когато не се получава достатъчно инсулин, и е най-вече проблем за хората, които имат диабет тип 1.
Всеки път, когато в тялото няма достатъчно инсулин, мускулите не могат да поемат глюкозата, от която се нуждаят. Те се чувстват изтощени от глад и затова тялото започва да разгражда мазнините, за да ги ползва като енергия. Кетоните са страничен продукт от това разграждане.
Ако те се образуват по-бързо, отколкото тялото е способно да ги отдели чрез урината, се натрупват в кръвта. Тези киселинни продукти пък водят до т.нар. отравяне на кръвта. В същото време глюкозата прониква в отделителната система, бъбреците започват да произвеждат повече урина, а диабетикът се обезводнява.
Именно това състояние (на обезводняване и натрупване на кетони в кръвта) медиците наричат кетоацидоза.
За щастие, преди да изпадне в хипогликемия, тялото обикновено дава много предупредителни сигнали, така че повечето диабетици бързо се ориентират в ситуацията.
Според специалистите обаче има и случаи с толкова бързо развитие, че човек не успява да реагира адекватно. Ето защо те съветват пациентите си редовно да проверяват нивата на кръвната си захар – по няколко пъти на ден. Така няма да пропуснат някои от най-важните симптоми за приближаваща криза.
Признаците на диабетна кетоацидоза включват липса на апетит, болки в стомаха, повръщане и дискомфорт в стомаха, замъглено зрение, треска или топла, суха или зачервена кожа, затруднено дишане, чувство на слабост, необяснима сънливост, ацетонов дъх (за който вече стана дума), повишена жажда, сухота в устата и нужда от по-често уриниране.
В подобни моменти човек или трябва да реагира много бързо (да си постави нужните единици инсулин), или да позвъни на телефон 112.
Острата хипергликемия обаче може да настъпи и при хора с диабет тип 2. Състоянието не бива да се подценява, защото е животозастрашаващо.
Обикновено при тези пациенти високата кръвна захар не води до поява на кетони. Въпреки това нивата на глюкозата могат да се повишат до над 33,3 ммол/л и дори до 55,5 ммол/л. До тези стойности се стига при пациенти без поставена диагноза, т.е. при хора, които нямат никаква представа, че са с диабет.
Проблемът е, че хипергликемията, с крайно високи нива на кръвната захар, може да доведе до кома.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.