Какво е истинско щастие и как да го постигнем? Това е въпрос, вълнувал мислители и изследователи като Конфуций, Буда и Аристотел още преди 2000 г. Темата винаги е актуална и е в основата на многобройни изследвания.
През 1998 г. Далай Лама издаде книгата „Изкуството на щастието“, предизвикала истински фурор. „През целия ни живот основният ни стремеж е към щастието“, пише той още в началото.
Всеки има своя теория, а в последните години в хит се превърнаха и различни курсове, които ни учат как да намерим щастието. Психолози от цял свят дават съвети и предлагат начини за постигането на истинското щастие.
Експертите Емилиана Саймън-Томас и Дакър Келтнър, които водят курсове в университета „Бъркли“, смятат, че има пет златни истини, които могат да ни насочат в правилната посока. Ето кои са те:
Ако си щастлив, вероятно вече го знаеш
Не можете да измерите щастието, без да знаете какво точно е то. Смята се, че щастието е свързано с устойчивост, здравословен и добър живот.
За едни то е обратното на притеснението – да се радваш на добро здраве и да нямаш проблеми. За други означава да водиш смислен живот и да даваш на другите – това се доближава до определението, което Аристотел дава за щастието (той го определя като най-висшето благо).
Преподавателката по позитивна психология от Калифорнийския университет „Ривърсайд“ и автор на книгата „Пътят към щастието“ Соня Любомирски го определя като „радост, удовлетворение или позитивно благосъстояние, комбинирани с чувството, че животът е хубав, смислен и си струва да се живее“.
Носителят на Нобелова награда – психологът Даниел Канеман, говори за четири нива на щастие: субективно, генетично, емоционално и сетивно (подобно на чувството от студен бриз върху топла кожа).
И все пак учените определят дали някой се чувства щастлив, като го питат за това. Така че най-добре си задайте този въпрос сам на себе си и ще разберете отговора, без да е необходимо да ходите на консултация с психолог.
Детството определя чувствата в зряла възраст
Според теорията на привързаността, която за първи път е разработена през 1969 г., вниманието, което получаваме в детска възраст от родителите и семейството, оказва влияние върху личното пространство и устойчивостта на социалните връзки. Те са основна детерминанта на благосъстоянието, физическото здраве и дори на продължителността на живота, твърдят психолозите.
Децата, които непрекъснато получават качествени родителски грижи, се радват на по-силни и изпълнени с доверие отношения, когато пораснат. Към тези, които са по-въздържани и гледат повърхностно на живота, вероятно са полагани по-небрежни грижи.
Те често слагат бързо край на романтична връзка, което може да създаде невярно впечатление за провал на отношенията. Ако обаче се положат достатъчно усилия, тази практика може да се прекрати, категорични са експертите в тази област.
Многото пари нямат голямо значение
Има едно голямо проучване, което показва, че имащите много пари не са по-щастливи от онези, които ги нямат. Това показва, че ако живеете в бедност, парите помагат, но само до определен момент.
Носителят на Нобелова награда – психологът Даниел Канеман, приема, че този момент настъпва при доход от поне $75 000 годишно (за България сумата е около 120 000 лв. или 10 000 месечен доход).
Смята се, че привикваме към неочаквани промени в живота си – като печалба от лотарията (феномен, наричан хедонична адаптация). Психолозите обаче са категорични, че неочакваният късмет (като печалбата от лотария) не може да направи човек щастлив завинаги, но пък и една трагедия в живота му няма да го хвърли в непрекъснато отчаяние.
Щастието може да бъде хлъзгаво усещане
Досега трябва да сте разбрали, че придобиването на скъпи и бляскави неща няма да ви отведе в рая.
Повечето от нас са истински добри в това да вземат погрешни решения за бъдещето, което означава, че не знаем предварително какво може да ни направи наистина щастливи.
По тази причина пропускаме възможности, които могат да ни осигурят важни неща (като да прекараме време с приятелите или семейството си), но пък инвестираме в неща, които изглеждат добре на пръв поглед, но накрая няма да ни направят щастливи.
Състояние на духа или просто генетика?
Много учени подкрепят теорията, според която нивата на вътрешното ни генетично щастие в по-голяма или по-малка степен са предопределени. Вероятно сте чували, че генетиката е свързана с 50% от щастието ни, за 10% са „виновни“ стеченията на обстоятелствата, а останалите 40% са резултат от личните ни дела.
Преподавателката по позитивна психология Соня Любомирски, която прави разделението, предупреждава, че то може да не е съвсем точно, но въпреки това „трябва да обвинявате най-вече генетиката, ако нямате склонност да бъдете радостни или оптимистично настроени“.
Това означава, че ще е добре да мислите за щастието като нещо, за което се изисква практика, за да го овладеете добре.
Сигурно е обаче, че към щастието няма един път и учени като Дакьр Келтнър и Емилиана Саймън-Томас съветват сами да решим кой е най-добрият път за нас. „Все едно имате всички продукти в кухнята и две готварски рецепти, можете да ги изпробвате и да разберете коя не ви харесва и коя ви допада“, обяснява Саймън-Томас.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.