Със застудяването на времето и скъсяването на дните много от нас се сблъскват с познатите симптоми на тревожността, пише американското медицинско издание Healthline.

Макар и подценявана, тя може да се превърне в сериозна пречка в ежедневието на мнозина и да затрудни прехода между сезоните.

За щастие съществува простичко решение на проблема – променете начина си на живот, наспете се добре, медитирайте и се хранете балансирано.

Ето 10 начина, които могат да облекчат тревожността по естествен път:

Бъдете по-активни

Редовните упражнения са полезни не само за физиката, а и за психическото здраве. Изследване от 2021 г. показва, че хората, които водят активен начин на живот, имат 60% по-нисък риск за развитие на тревожни разстройства. Това се дължи на разсейващия ефект, който обикновено има спорта, като и на промяната в мозъчната химия, до която той води.

Снимка: Getty Images

Възможностите са разнообразни – ако например предпочитате по-интензивното натоварване, тогава би било добре заложите на бягането. В случай, че харесвате по-спокойните дейности, то йогата и пилатесът могат да се окажат подходящия избор за вас.

Ограничете цигарите, алкохола и кофеина

Те носят моментно успокоение, но в дългосрочен план са вредни за организма, сочат редица проучвания. Освен това предизвикват значителен дисбаланс в мозъчната химия, което е причина за обостряне на вече съществуващи тревожни симптоми или възникването на нови такива при здрави хора.

Добра идея е да замените кафето с вода. Това не само ще ви поддържа хидратирани през деня, но и ще спомогне за изхвърлянето на токсините от тялото ви, съветват специалистите.

Живейте извън мрежата

Социалните платформи могат да окажат негативен ефект върху вашето психическо състояние. Непрестанното сравняване с околните, следенето на одобрението на другите и стремежа към перфекционизъм могат да провокират чувство на тревога, страх и дори депресия.

Снимка: iStock

Постарайте се да коригирате отношението си към съдържанието, което консумирате и не забравяйте, че много рядко видяното от вас отразява действителността. Прекарвайте повече време с приятелите си и релаксирайте заедно. Така не само ще се сближите, но и самите вие ще се чувствате много по-добре.

Четете или гледайте филми

Книгите ще ви измъкнат от стреса на ежедневието и рутината. Въображаемите светове и новите герои ще направят бягството от тревогите ви приятно и комфортно. Освен това ще обогатите общата култура и речника си.

Ако все пак не успявате да намерите достатъчно време за четене, можете да се потопите във филмовите адаптации на любимите ви книги, твърдят психолозите.

Наспете се добре

Има много доказателства, че сънят е неделима част от доброто психично здраве. Американската организация CDC препоръчва на възрастните да прекарват в леглото седем или повече часа всеки ден.

Снимка: iStock

За да изградите своята пълноценна нощна рутина, можете да се придържате към няколко прости правила:

  • спете само през нощта;
  • не гледайте телевизия в леглото;
  • не ползвайте мобилни устройства преди сън;
  • използвайте леглото само за сън;
  • избягвайте кафето, тежката храна и цигарите преди сън;
  • поддържайте спалнята си тъмна и прохладна;
  • лягайте по едно и също време всяка вечер.

Медитиране и майндфулнес

Майндфулнес е вид медитация, която се концентрира върху осъзнаването на настоящия момент с цел постигане на баланс между тялото и ума. Така се повишава способността ви да понасяте внимателно всички мисли и чувства, без да се стремите да ги осъждате или отбягвате.

Снимка: iStock

Клинично проучване от 2023 г. показва, че 8-седмичната програма, базирана на майндфулнес медитацията за намаляване на стреса, е също толкова ефикасна за намаляване на тревожността, колкото и най-популярните антидепресанти.

Хранете се балансирано

Някои физиологични явления – като понижената кръвна захар и дехидратацията, могат да причинят промяна в настроението при някои хора. За този феномен допринася и консумирането на преработени храни, изкуствени оцветители и консерванти.

Снимка: iStock

За да се предпазите от този тип ефекти върху психиката, приемайте достатъчно количество вода. Заместете полуфабрикатите с храни, богати на сложни въглехидрати и фибри. Заложете на крехките меса, рибата, бобовите култури, плодовете и зеленчуците.

Дишайте дълбоко

Когато сме тревожни, обикновено дишаме плитко и бързо. Това може да доведе до засилване на симптомите на стреса или до ускорен сърдечен ритъм, замаяност и чувство на паника.

Упражненията за дълбоко дишане включват осъзнато и дълбоко поемане на въздух, краткото му задържане и бавно издишване. Методът е доказан както в борбата с паническото разстройство, така и в ежедневните стресови ситуации.

Използвайте ароматерапията

Тя е позната на човечеството от хиляди години. В практиката се използват естествени растителни екстракти и етерични масла, които подпомагат здравето на тялото и духа.

 

Снимка: iStock

Съставките могат да се вдишат директно или да бъдат добавени във ваната или в дифузера. Някои етерични масла, за които се смята, че облекчават безпокойството, са: бергамот, лавандула, градински чай, грейпфрут и иланг-иланг.

Пийте чай от лайка

Чаша чай от лайка може да направи чудеса с психиката и да подобри съня ви. Според някои медицински проучвания, лайката е безопасна за дългосрочна употреба и значително намалява симптомите на тревожност. Изследователите предполагат, че този ѝ ефект може да се дължи на активността на съдържащото се в нея съединение, наречено апигенин.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.