Много хора прекарват голяма част от ежедневието си в среда, изпълнена с постоянни и различни звуци. Това кара голяма част от тях да търсят места, където могат да се насладят на тишината.

Няма нищо случайно. Времето, прекарано в тихо помещение или сред природата, има положително въздействие върху емоциите на човека.

Изследванията показват, че времето, прекарано на тишина, е много по-важно за човешкия мозък, отколкото много от нас осъзнават.

Ето какво се случва, когато прекарвате повече време насаме със себе си:

Снижаване нивата на напрежение

В доклада, изготвен от психолога Крейг Зимриг, се отбелязва, че кърмачетата в интензивното отделение за новородени имат негативна реакция към високите нива на шум. Това повишава сърдечната им честота и кръвното налягане, освен че нарушава и съня им.

Снимка: iStock

Друго изследване пък показва, че две минути пълна тишина са по-ефективни за отпускане, отколкото слушането на релаксираща музика. Това може да бъде измерено чрез промените в кръвното налягане и пулса, както и чрез регистриране на количеството циркулираща кръв към мозъка.

По-добра мозъчна активност

Изследванията показват, че мозъкът на човека непрекъснато оценява информацията, като ѝ придава субективен характер. Той прави това дори когато около човека е пълна тишина. Или иначе казано, когато сивото ни вещество си почива, това не прекъсва процеса по „абсорбиране“ и анализиране на информацията от заобикалящия ни свят.

Когато хората не се разсейват от шум при изпълнението на дадени задачи, тишината позволява на съзнанието им да обработва по-добре информацията, да се съсредоточи и да обмисли по-добре идеите си. Или иначе казано, на тишина мозъкът е в състояние да работи по-активно, осъзнавайки по-добре както вътрешния си свят, така и външната среда.

Регенерация на мозъчните клетки

Едно изследване, публикувано в списание „Мозък, структура и функция“ през 2013 г., сравнява въздействието на шума и тишината върху сивото вещество на мишките. Учените са открили, че осигуряването на минимум два часа дневно тишина на лабораторните гризачи им дава възможност да развият нови клетки в хипокампуса на мозъка си.

Снимка: iStock

Това е областта, която контролира паметта, емоциите и способността за научаването на нови знания и умения. Според изследователите тишината действа терапевтично на хората с болест на Алцхаймер, както и на тези, които често изпадат в депресия.

Възстановяване на вниманието

Много учени са убедени, че мозъкът на човека е в състояние да възстанови своите ограничени познавателни умения, като прекарва известно време в среди с ниски нива на шум. Изследванията им показват, че непрекъснатото внимание, което трябва да притежава всеки модерен човек, се отразява върху префронталната мозъчна кора. Това практически стресира сивото ни вещество.

Префронталната кора е онази част от мозъка, която е отговорна за вземането на решения, справянето с проблеми и т.н. Когато човек прекарва известно време сам, на тихо, мозъкът му може да се отпусне и да спре да се стресира от всеки входящ шум и обработка на всевъзможна информация.

Нормализиране на стресовите хормони

Доказано е, че шумът има дълбок физически ефект върху мозъка на човека. Това води до повишаване нивата на стресовите хормони. Те се освобождават вследствие на звуковите вълни, които достигат до мозъка на човека като електрически сигнали.

Снимка: iStock

Човешкият мозък реагира на всички звуци дори и когато спи. За хората, живеещи в среда с високи нива на шум, това практически означава, че нивата на стресовите им хормони винаги са високи. Това често кара хората да пренебрегват всички типове шум, като така подценяват дори важните предупредителни звуци за опасност.

Повишаване на концентрацията

Когато човек прекарва известно време в тихо помещение или сред природата, умът му повишава способността си да се фокусира върху важните неща. Изследванията в тази посока показват, че съзнанието първо реагира на звуците, а след това се съсредоточава върху задачите. Това доказва твърдението, че когато човек е в тиха среда, способността му да се концентрира се увеличава. А това е гаранция, че успешно ще изпълни всичките си задачи.

Развитие на „мрежата по подразбиране“

Важно е хората да се освободят от всички шумове, които отвличат вниманието им и не им позволяват да се съсредоточат в изпълнението на важните задачи. Мозъкът притежава т.нар. мрежа по подразбиране, която му позволява да се ангажира със самогенериращо се познание. Това е процес, при който съзнанието на човек блуждае и фантазира, медитира или мечтае.

Снимка: iStock

За да прави всичко това обаче, сивото ни вещество трябва да е спокойно и да може да се дистанцира от външните дразнители – шумове, звуци, човешка реч и т.н. Особено важна част за хората с творчески професии.

Когнитивните ресурси са по-достъпни

Изследванията показват, че шумът оказва отрицателно въздействие върху хората с интелектуални професии и учениците, чиято цел е да натрупват нови знания и умения. Липсата на тишина може да доведе до намаляване на мотивацията, както и до увеличаване на грешките при изпълнение на задачите.

Когнитивните функции на мозъка са най-силно засегнати от шума, т.е. той пречи при решаването на проблеми, при четенето, при запаметяването и т.н. Проведени са множество изследвания върху деца, живеещи в домове с високи нива на шум (например в близост до железопътни линии, самолетни писти или магистрали).

Снимка: iStock

Тези деца отбелязват по-ниски резултати в четенето и запаметяването в сравнение с онези, които си учат уроците в по-тиха среда. Също така при тях се регистрира и забавено развитие на езиковите умения.

Емоционално здраве

Когато човек е изложен на постоянен стрес вследствие на високи нива на шум, част от мозъка, която контролира преодоляването на проблемите или бягството от тях, е в ситуация на повишена тревожност. Това води до пренебрегване и прикриване на отрицателните емоции.

Ето защо никак не е случаен фактът, че психолозите имат успех със своите пациенти тогава, когато седят в тиха стая и мислят върху отрицателните им емоции. Смята се, че тишината прави възможна обективната обработка на преживяванията.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.