Ако човек се прозява, това невинаги означава, че е уморен или му е скучно. Напълно възможно е той да тренира мозъка си или това да е просто симптом на някакъв здравословен проблем. Всичко зависи от това колко често се случва.

Най-вероятно малцина знаят какво се случва в организма им, когато отворят широко уста и първо вдишат, а след това издишат шумно голямо количество въздух. Защото прозявката е не само автоматична реакция, а нещо повече. Тя е изключително полезна за тялото, категорични са лекарите.

По думите им на първо място нуждата от прозявка се поражда при недостиг на кислород в главния мозък. Тогава се отключва механизъм за спешна помощ – а именно доставка на кислород до клетките, изграждащи сивото вещество на човека, и извеждането на излишните количества въглероден диоксид. По този начин мозъкът се „охлажда“, или иначе казано – защитен е от прегряване.

Прозяването ободрява. Самото действие активизира мозъка и действа тонизиращо, когато човек се е уморил и изпадне в сънливо състояние. Характерно е при преумора, скука или монотонна работа. Както вече стана ясно, прозявката доставя голяма доза кислород. Но паралелно с това засилва и притока на кръв. Или иначе казано, тя е нещо като гимнастика за мозъка.

Лошото обаче е, че ефектът от това упражнение е временен, затова човек в някакъв момент все пак трябва да си осигури необходимата почивка.

Снимка: iStock

Група учени пък наскоро установиха, че дори децата в утробата на майката също се прозяват. Феноменът се наблюдава след 12-ата седмица от бременността. А изследователите смятат, че най-вероятно по този начин се стимулира развитието на главния мозък на детето.

Друг любопитен и малко познат факт е, че прозяването предотвратява развитието на пневмония. Когато човек отваря широко уста, в този акт се включват долните части на белите му дробове. Те не работят при други условия, уточняват специалистите. Според тях този механизъм позволява да се заздрави дихателната система и да се предотвратят усложненията при наличието на грип или настинка.

Този акт, макар обявен за некултурен, е полезен и за тези, които страдат от бруксизъм (скърцане със зъби по време на сън). През деня те трябва многократно да се прозяват, правейки дълбоки вдишвания и шумни издишвания, тъй като това премахва мускулното напрежение в челюстта.

Снимка: iStock

При летене в самолет пък на хората често им заглъхват ушите заради разликата в налягането. Тъй като кухината на средното ухо на евстахиевата тръба е свързана с глътката, прозяването изравнява налягането и облекчава това неприятно състояние.

Липсата на желание за прозявка говори за някакъв психически проблем, категорични са специалистите. По правило, ако някой се прозява, това е заразно и околните неминуемо също започват да го правят. Оказва се обаче, че ако не бъде предизвикана ответна реакция, това е знак за нарушени социални механизми на адаптацията или за заболявания като например шизофрения или аутизъм.

Честото прозяване обаче също е опасно, твърдят докторите. Ако човек часове наред отваря широко уста, то това може да е симптом на исхемична болест на сърцето или аневризма – неестествено разширяване на аортата. Изследвания сочат, че близо 80% от пациентите с инсулт около седмица преди началото му изпадат в състояние на често прозяване.

По този начин частично се компенсира намаленият приток на кислород към мозъка в резултат от нарушена еластичност на склерозиралите мозъчни артерии.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.