Много хора мислят за депресията като за непоносима тъга или дълбок душевен мрак, който просто няма да изчезне. Оказва се обаче, че депресията може да бъде и скрита – прикрита зад симптоми, които трудно се идентифицират.

Ако сте изпитвали някаква необяснима болка, често сте се чувствали раздразнителни или ядосани (без причина) или започвате да плачете в мига, когато сте преживели лек стрес, това вероятно означава, че сте депресирани, пише американското здравно издание WebMD.

За щастие, можете да бъдете проактивни хора, дори когато страдате от депресия. За целта обаче трябва да се научите да разпознавате по-малко очевидни симптоми.

Чести симптоми на депресия

Симптомите на депресия включват чувство на тъга, безнадеждност, празнота или загуба на интерес към нещата, които преди са ви доставяли удоволствие. Но има и други (по-малко очевидни) симптоми, които също могат да сигнализират, че човек не е в кондиция.

Снимка: iStock

Ето какво включват те:

  • Гняв, раздразнителност и нетърпение: Може да се чувствате раздразнени и ядосани на семейството, приятелите или колегите си или просто да реагирате с раздразнение на елементарни неща.
  • Проблеми със съня: Може да страдате от безсъние или да се събуждате много рано сутрин. Съществува и обратният вариант – да спите твърде много и да ви е трудно да станете сутрин от леглото.
  • Безпокойство: Може да имате симптоми като безпокойство, тревожност или необяснимо напрежение. Тревожността и депресията често вървят ръка за ръка, въпреки че според психолозите са два отделни проблема.
  • Пристъпи на плач: Възможно е да се просълзявате за напълно елементарни на пръв поглед неща. Ако започнете да плачете твърде често, това определено е признак за депресия.
  • Неспособност за концентрация: Ако сте депресирани, може да забравяте, да имате проблеми с вземането на решения или да ви е трудно да се концентрирате.
  • Необяснима болка: Ако имате болки (в ставите, в гърба, в крайниците или в стомаха), които не се повлияват от лечение, можете да го отдадете на депресията. Много хора в това състояние отиват при своя лекар и се оплакват от физически симптоми, като не осъзнават, че всъщност са в депресия.
  • Злоупотреба с вещества: Наличието на проблем с наркотиците или алкохола може да крие друг проблем – депресия. Научно е доказано, че злоупотребата с вещества и депресията често вървят ръка за ръка.
  • Промени в апетита: Може да нямате желание да ядете или обратното – да преяждате, в опит да се почувствате по-добре.
  • Изолация: Може да се почувствате дистанцирани от приятелите и семейството си, точно когато най-много се нуждаете от тяхната подкрепа.

Психолозите обясняват още, че симптомите на депресия при мъжете и при жените могат да се различават. Сигналите, които тялото дава, не са еднакви при всички, защото двата пола преживяват това състояние по различен начин – дамите по-често се чувстват тъжни, виновни или безполезни, докато мъжете са по-склонни да се оплакват от умора, да са ядосани или разочаровани.

Кога да потърсите лечение?

Може да ви е трудно да признаете пред себе си, че може да сте депресирани, камо ли да поискате помощ.

Снимка: iStock

Ето няколко съвета от специалистите, как да подходите към проблема:

  • Колкото по-рано, толкова по-добре: Подобно на много други здравословни проблеми, ранното лечение на депресията може да облекчи симптомите по-бързо. Ако просто чакате някой да ви помогне, вашата депресия може да стане по-тежка и по-трудна за лечение.
  • Говорете с някого: Има много хора, които желаят да ви помогнат да преодолеете депресията, но първата стъпка, която трябва да направите сами, е да уведомите околните как се чувствате. Може да говорите с близък приятел или член на семейството. Помолете ги за подкрепа при намирането на лечение.
  • Не мислете за самоубийство: Може да сте загубили надеждата си, но лечението ще ви върне надежда и ще ви помогне да видите, че животът си струва да се живее.
  • Дайте си време: Лечението изисква време, за да подейства. Някои лекарства и медицински състояния – като проблем с щитовидната жлеза, могат да причинят симптоми на депресия, така че личният ви лекар може да поиска преглед, за да изключи този проблем. Ако той смята, че може да сте депресирани, може да ви предпише медикаменти за управление на симптомите. Лечението обикновено включва антидепресанти, психотерапия, спорт или и трите заедно.

Как да си помогнем сами?

Има няколко неща, които можете да направите и сами. Те ще ви помогнат да се почувствате по-добре:

  • Останете физически активни: Движението помага за повишаване на настроението. Има редица изследвания, които показват, че разходките сред природата и спорта в зала могат да помогнат за облекчаване на депресията.
  • Осигурете си добър сън: Сънят помага на тялото да се излекува от много здравословни проблеми, включително от депресия. Ако сте в това състояние трябва да спите, но не твърде малко или твърде много. Опитайте се да заспивате и да станете от леглото по едно и също време всеки ден. Спалнята трябва да е място само за спане и секс, т.е. без телевизия, таблети и телефони.
  • Останете свързани: Прекарването на време с подкрепящи приятели или членове на семейството ще ви накара да се почувствате по-добре – дори и да не го чувствате. Срещайте се с приятели на кафе, ходете на безгрижни филми или на концерти, разхождайте се през деня под слънчевите лъчи.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.