На всеки се е случвало да се сблъска с манипулативни или вечно мрънкащи хора в офиса, там където живее или учи.
Естествено, няма нищо по-хубаво от това, ако човек успее да отстрани тези личности от живота си и да се заобиколи само с добри и почтени приятели. Но това не винаги е възможно.
Токсичните хора – наричани още „емоционални вампири“, действат с методи, чрез които получават желаното от тях на всяка цена, обясняват психолозите. По думите им тези личности често се установяват на позиции, където могат да използват уменията си за манипулиране на останалите.
Те често се стремят към това, да заемат ръководни длъжности. Това не означава обаче, че всички шефове са „енергийни вампири“.
Оказва се, че има два основни типа токсични хора.
- Харизматични личности: Те първоначално създават впечатлението, че са мили и забавни, но в процеса на съвместна работа започват да стават язвителни към останалите и изискват цялото внимание да е насочено към тях и техните нужди. Ако това не стане, те или се цупят и се изживяват като жертви, или стават заядливи.
- Садистични личности: Те изпитват удоволствие да обиждат и измъчват вербално другите. Това обикновено е вследствие на техните комплекси, ниско самочувствие и нужда да се изживяват като „шефове“. Обикновено те имат претенциите, че са по-добри от всички останали и използват цинизми, за да смачкат самочувствието на околните.
Повечето от нас интуитивно усещат носителите на негативна енергия. Те използват ефективно манипулацията, лъжата и натиска. Според психолозите за токсичните хора е важно да надделяват, използвайки всяка слабост на човека пред себе си. Или иначе казано, ако веднъж сте допуснали грешка, те ще я споменават всеки път, когато им се противопоставяте. Така ще ви доказват, че тяхното неприемливо поведение трябва да бъде прието без критика.
Освен това токсичните хора се опитват да изглеждат добри в очите на другите, докато ви карат да се чувствате зле, уточняват още психолозите.
Характерно за токсичните хора е и това, че те винаги се стремят да се сприятелят с индивиди с ниска самооценка, т.е. такива, които биха могли да им угаждат на капризите и да участват в създадените от тях интриги.
На работното място могат да спрат развитието и креативността на цялата група, защото за тях е важно вниманието да е насочено към тях.
Всеки по-работлив колега или с по-добри идеи от техните, те приемат за конкуренция. Поради това често прекъсват продуктивните разговори и критикуват по-добрите идеи, за да може тяхната теза да бъде приета и те да са център на вниманието.
Може би малцина си задават въпроса, как тези хора влияят на здравето им. Според психолозите „емоционалните вампири“ най-често провокират у нас тревожност, а в някой случаи ни довеждат до пълен емоционален срив.
На биохимично ниво предизвикват у нас отделяне на по-голямо количество кортизол (стресов хормон). Това потиска имунната система и създава условия за възникването на множество болести (включително рак) и психични разстройства (като хронична депресия).
Ето защо специалистите съветват да не се подценява пагубния ефект на токсичните хора. Ако имате възможност, сменете работното си място или обкръжението си, съветват още специалистите. И препоръчват да се потърси подкрепа от добронамерени шефове, специалисти по човешки ресурси или приятели.
Ако ситуацията вече е излязла извън контрол и човек е изпаднал в депресия или е развил хронична тревожност – трябва да се обърне за помощ към психолог.
Хората най-често реагират по два начина, ако около тях има индивиди с негативна енергия:
- Когато е несправедливо критикуван или усеща, че от него се възползват, човек реагира по твърде нездравословен начин. Той си мисли: „За нищо не ставам, той е прав“, което е вид пасивно поведение.
- Когато напада токсичния човек физически или вербално. Това е проява на агресия.
- Когато му прави „мръсно зад гърба“ – особено ако носителят на негативна енергия е авторитет. Това е вид пасивна агресия.
Нито един от тези методи обаче не ни помага да решим проблема си и да се почувстваме по-добре в дългосрочен план, категорични са специалистите.
Спокойното анализиране на ситуацията се смята за един от най-ефективните методи на реакция в подобна ситуация. Или иначе казано, трябва да разграничим човека от проблема. След това трябва да си дадем сметка за последствията, ако неговото държание не се промени.
Според психолозите е важно да осъзнаем, че ние сами носим отговорност за емоциите си и никой не може да ни накара да се „чувствате зле“, ако не сме го допуснали. Добре е да назовем усещанията, които изпитваме, и да разпознаем мисълта зад тях.
От значение е също така да не приемаме нищо лично, защото токсичните хора се държат по единствения начин, който познават и който идеално им служи в живота – да уязвят човека срещу себе си, за да изпъкнат самите те.
Разгледайте внимателно човека отделно от действията му – може да се окаже, че вие нямате проблем с него, а с конкретни негови действия, които може да посочите. Подходете дипломатично и обяснете, какви ще са последствията, ако продължи с това негативно поведение. Желателно е да използвате топъл, мек и спокоен тон, съветват психолозите.
Хубаво е да идентифицирате и позитивните качества на токсичния човек и да ги погледнете с емпатия и разбиране, което ще намали негативните ви чувства към него. Споделете, какво харесвате и цените у него, за да подсилите ефекта на думите си, съветват още психолозите. Според тях е много важно да сте наясно и с факта, че той или тя може да не се промени и ситуацията да стане още по-зле за вас.
И още една препоръка: Токсичните хора имат навика да проверяват, какви са вашите граници на търпимост, за да придобият представа доколко могат да ви манипулират, използват или мачкат.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.