Имунната система е нещо като 24-часова охрана за организма. Тя има способността да разпознава и да намира всякакви заплахи – от вируси и бактерии до нарушения в клетките, за които дори и не подозираме.
За съжаление обаче, тази защита понякога става толкова чувствителна, че е в състояние да атакува собственото ни тяло. В резултат на това възникват т.нар. автоимунни заболявания – като например лупус, множествена склероза или псориазис.
Все повече хора напоследък страдат от автоимунни заболявания. Според някои проучвания те се срещат по-често при дамите, отколкото при мъжете. Или иначе казано, приблизително 75% от тези пациенти са от нежния пол.
Според някои специалисти статистиката е тревожна и доста притеснителна. И то не само защото лечението е скъпо и натоварва здравната система, но и защото някои заболявания от тази група са необратими и инвалидизиращи.
Автоимунните процеси в тялото понякога могат да бъдат трудни за откриване. Специалистите обясняват, че става дума за производството на антитела, които атакуват собствената ни тъкан. Механизмът не е напълно изяснен, но се счита, че в основата на този процес стоят хормоните.
А както е добре известно, те могат да бъдат много „тихи“ и „потайни“ в увреждането на здравето. Може би затова на човек са му нужни 4-5 години и консултирането с 10-ина различни специалисти, преди заболяването да бъде диагностицирано.
Оказва се, че всяко автоимунно заболяване си има свой специфичен набор от симптоми, но показва и някои сходни характеристики – като мускулни или ставни болки, зачервявания по кожата, повишаване на температурата и други грипоподобни оплаквания, хронична умора и т.н.
Тези признаци понякога изчезват от само себе си. А показателите в кръвната картина (специфични протеини) често могат да са повишени и без наличието на такава болест.
Лупус
Това е заболяване, при което имунната система атакува кожата, ставите, кръвоносните съдове и вътрешните органи, като причинява различни възпаления. Системният лупус еритематозус е най-често срещаният и най-сериозно протичащият вид на болестта. Среща се предимно при жените – особено при тези в детеродна възраст.
Проблемът с лупуса е, че той може да се прояви по различни начини, тъй като при всеки пациент засяга различни органи. Най-отличителната му характеристика е появата на обрив с форма на пеперуда по бузите и носа.
Други често срещани симптоми са умората, болката, подуването на ставите и т.н. Заболяването обаче може да предизвика анемия,подуване на ръцете и краката, болка в гърдите при дишане, косопад, язви в устата и промяна в цвета на пръстите, когато са студени.
Лечението на лупус има за цел да облекчи болката и възпалението, затова много пациенти имат нужда от аспирин, ибупрофен или ацетаминофен. В зависимост от тежестта на симптомите лекарят може да предпише някакъв кортикостероид за потискане на възпалението и медикамент за намаляване на производството на антитела.
Псориазис
Заболяването е доста често срещано. Има няколко различни вида. Най-често се среща плакатният псориазис. Той причинява червени, възпалени кожни петна, покрити със сребристи люспи.
Хората често се оплакват от сърбеж в областта на лактите, коленете, скалпа и долната част на гърба. При някои видове псориазис възпалените петна се появяват по дланите, краката, подмишниците или гънките на кожата около гениталиите.
Характерно за това автоимунно заболяване е, че протича в семейството. Но това, че човек носи гени за псориазис, не означава, че той непременно ще го развие. Стресът и някои екологични фактори водят до появата на инфекция, увреждането на кожата и влошаването на симптомите.
При леко до умерено протичащ псориазис може да се предпише локално лечение. На хората се препоръчва да ходят на плаж през лятото, защото слънчевата светлина забавя растежа на сребристите кожни люспи. По-тежките случаи обаче се лекуват с перорални или инжекционни препарати като циклоспорините.
Множествена склероза
Обикновено настъпва във възрастта между 20 и 50 години, като засяга поне два пъти повече жени в сравнение с мъжете. При множествената склероза (МС) имунната система на организма атакува миелина – защитното покритие на нервните влакна. Това води до нарушения в комуникацията между мозъка на човека и другите части на тялото му.
Учените не могат да обяснят защо се получава така, но подозират, че нещо в околната среда предизвиква дефектен имунен отговор при хора, които са генетично податливи на заболяването.
Най-често срещаните симптоми на МС включват мускулна слабост, умора, изтръпване, мравучкане, затруднения при ходене, влошаване на зрението, както и проблеми с червата и пикочния мехур.
Огромна част от пациентите с МС имат периоди на успокояване на симптомите и такива, в които те се влошават. Макар заболяването да е инвалидизиращо, хората могат да живеят дълго с него благодарение на лечението и някои промени в начина на живот.
Ревматоиден артрит
Ревматоидният артрит е заболяване, при което имунната система атакува и понякога деформира ставите. От него страдат три пъти повече жени в сравнение с мъжете. Причинява болка, подуване и скованост в пръстите, които водят до загуба на функционалността на тези най-малки стави в човешкото тяло.
Подобно на много други автоимунни заболявания, ревматоидният артрит може да засегне и други области в тялото – включително очите, кожата, устата, белите дробове и кръвоносните съдове.
Като цяло причините не са ясни, но се смята, че роля играят гените, хормоните и някои рискови фактори от околната среда. При дамите болестта се появява между 30 и 60 години, като тя може да причини анемия, умора и треска.
Съществуващите медикаменти не могат да доведат до излекуване, но могат да забавят или да спрат увреждането на ставите, както и да облекчат болката и подуването. Медиците обикновено предписват нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди, антиревматични лекарства и биологични препарати.
Болест на Хашимото
Понякога тялото създава неподходящи антитела, които атакуват щитовидната жлеза. Вследствие на това тя е хронично възпалена и не може да произведе достатъчно количество хормони, които са необходими за контролиране на метаболизма.
Болестта на Хашимото е най-честата причина за понижени функции на щитовидната жлеза или на т.нар. хипотиреоидизъм. Тя се среща осем пъти по-често при жените, отколкото при мъжете. Хашимото се появява най-често между 40 и 60-годишна възраст, като тенденцията е да се наследява, т.е. има фамилни характеристики.
Причините за появата на заболяването не е ясна, то вероятно се дължи на някаква комбинация от гени и фактори от ежедневието – като прекомерен прием на йод. Храни като водорасли, солена риба и млечни продукти могат да влошат хипотиреоидизма.
Симптомите на това заболяване включват умора, наднормено тегло, запек, повишена чувствителност към студ, суха кожа, депресия и мускулни болки. Щитовидната жлеза може да се увеличи. Затова хората с тази диагноза трябва да вземат синтетичен хормон и да ограничат консумацията на йод.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.