Сигурно сте чували или сте чели, че диагнозата множествена склероза (МС) налага известна промяна в начина на живот. На човек може да му се наложи например да направи известни промени в дома си или да реорганизира ежедневието си така, че да се изморява по-малко и да му е по-лесно.

Има няколко неща, върху които човек с МС трябва да се съсредоточи. На първо място е промяната в храненето и двигателната активност, които ще му помогнат да запази доброто си самочувствие и ще облекчат симптомите.

Специалистите са съставили списък с няколко простички съвета, които ще помогнат на хората по-добре да управляват заболяването си:

Създайте си удобства

Създаването на известни удобства намалява нуждите от полагането на твърде много усилия и загубата на енергия. Човек може да се изненада как малките промени могат да направят ежедневието му по-леко и приятно.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Специалистите дават няколко примера. Първо, пациентът трябва да съхранява цялата информация, която му е необходима, за неговото здравословно състояние на едно място. Така няма да изпада в паника, че не може да намери дадена епикриза или друг документ.

Добре би било също така да се използва компютърна програма, която да разпознава гласа му и да го трансформира в текст. Това ще му спести използването на клавиатурата, което може да бъде изтощаващо в този случай.

Най-често използваните предмети трябва да са сложени на най-леснодостъпните места. Освен това човек с МС трябва да обмисли и варианта за посещаване на професионална терапия, за да подобри фината си моторика, която е важна при обуването на чорапите или отварянето на буркани.

Снимка: bTV

Пациентите с МС могат да използват приложенията на смартфона си, за да планират по добре деня и да са сигурни, че няма да забравят нещо важно. А и не бива да се пренебрегва вариантът, в който приятелите и членовете на семейството могат да бъдат помолени за помощ. Те могат да помогнат на пациента с МС да реорганизира ежедневието си – да пазаруват заедно, да му помагат в домакинството или при обличане и събличане.

Живейте комфортно

Много хора, които живеят с диагнозата МС, са чувствителни към промените в температурата. Симптомите им могат да се влошат, когато е прекалено горещо. За да се избегне прегряването, трябва да се обмислят някои от възможните опции. Като например в по-топлите дни да се обличат дрехи, които поддържат тялото хладно, т.е. не го спарват. А когато човек е в твърде добре отоплено помещение през зимата, да може да свали горната си дреха.

Особено внимание трябва да се отдели и на избора на матрак. Добре би било той да е по-твърд, с охлаждаща повърхност. Вземането на хладък душ или вана преди лягане също е добър вариант. Както и хидратацията – за да може тялото да регулира по-адекватно на по-високите температури, пациентът трябва да пие достатъчно вода.

И когато говорят за комфорта на тези пациенти, специалистите съветват също така да се използват възглавници, които да се поставят под коленете, за да се намали натискът върху гръбнака и да се облекчи мускулната болка.

Снимка: bTV

Пестете енергията си

Умората е често срещан симптом при пациентите с МС. Това обаче не е основание те да спрат да се движат. Добре би било да се разхождат, а ако се изморят, да си починат малко. Освен това ще трябва да се преразгледа начинът, по който се изпълняват всички рутинни задачи, за да пести човек енергията си.

Например, когато се сгъва прането, може да се седи на стол. Както и да се използва чанта тип „количка“, когато се пазарува. А почистващите препарати могат да стоят във всяка стая, вместо да се ходи всеки път до килера или банята. Когато човек с МС се къпе, може да използва столче за вана и за под душа, за да не му се налага да стои твърде дълго прав, докато се къпе.

Желателно е да не се използва сапун, който пациентът може да изпусне. Най-добре е да се монтира дозатор на стената, който да пуска течен сапун. И последно, но не и по важност – пред душ кабината или ваната трябва да има лека постелка, която да предпазва от подхлъзване и падане.

Снимка: iStock

Помислете за безопасността

Има някои често срещани симптоми на МС – като например проблеми с двигателния контрол и баланса. Те сериозно вредят на ежедневието и застрашават физическата безопасност на пациентите. Ето защо човек трябва да обсъди потенциалните опасности с лекуващия го лекар. Ако той има някакви притеснения, може да даде подходящите съвети на човека с МС, за да може да живее сравнително нормално с болестта си.

На първо място, пациентът трябва да си купи удобни обувки с добър протектор. Да си вземе килимче за баня, за да избегне подхлъзване и падане. Вратата на банята пък трябва да е отключена – така близките ще му помогнат при нужда. Необходимо е също така да се поставят и допълнителни перила – например на стената в банята, които биха могли да помогнат.

Хората с МС трябва да се уверят, че повечето уреди в дома им имат механизъм за автоматично самоизключване. А съдовете с остри ръбове и приборите за хранене трябва да стоят надолу, за да не се нарани човек, когато протегне да ги вземе.

Снимка: iStock

Мобилният им телефон винаги трябва да е с тях. Така ще могат да се обадят на близките си, когато имат нужда от помощ. Както и да обсъдят всяко нещо, което ги притеснява, със семейството, колегите и приятелите си.

Останете активни

Въпреки че умората е често срещан симптом при МС, упражненията могат да помогнат. Спортът също така подобрява силата, издръжливостта, баланса и гъвкавостта. Ставите и мускулите не се схващат и пациентите се чувстват по-мобилни. Физическата активност също така намалява риска от някои вторични диагнози – като мускулна дистрофия или някакви сърдечни заболявания.

Човек не бива да забравя, че упражненията не трябва да бъдат интензивни и тежки за изпълнение. Те могат да са под формата на дълги разходки, занимания по градинарство или някакви домакински дейности. Целта е пациентите да се движат, а не да се залежават и отпускат, категорични са специалистите.

Хранете се правилно

Здравословното хранене е добро за всеки, но когато човек живее с хронично заболяване като МС, то е още по-важно. Балансираната диета помага на тялото да функционира по-добре. Затова специалистите съветват тези пациенти да ядат разнообразни плодове, зеленчуци и бедни на протеини продукти.

Снимка: iStock

Те трябва да ядат повече въглехидрати в съчетание с пълнозърнести храни – като овесени ядки, цели пшенични зърна и т.н. Здравословните мазнини (ядки, авокадо, зехтин и т.н.) също са полезни за мозъка. Освен това лекуващият лекар може да посъветва пациента си да приема и някои специфични хранителни добавки. Някои хора, живеещи с МС, приемат допълнително витамин D и биотин например.

Тренирайте мозъка си

Множествената склероза може да причини когнитивно увреждане, което от своя страна да доведе до големи проблеми в ежедневието. Има обаче няколко изследвания, които показват, че ако човек тренира мозъка си, може да подобри съществено когнитивните си функции.

Има много възможности за такива тренировки – като подреждането на пъзели или други игри с ума, изучаване на втори език или свиренето на музикален инструмент. Тези дейности ще накарат мозъка да работи по-активно и да не се отпуска.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.