Епилепсията е хронично заболяване на главния мозък, което се характеризира с различни по характер пристъпи – двигателни, сетивни, от страна на вегетативната нервна система, психични, поведенчески и т.н.

Епилептичните пристъпи възникват на базата на свръхвъзбуда на група от неврони. За да се постави такава диагноза, човек трябва да има повторяемост на пристъпите, а не единичните такива, възникнали поради някаква травма на мозъка.

От какво се причинява?

Епилепсията може да се раздели на две основни групи – симптоматична (с характерно начало в зрялата възраст) и идиопатична (с неясна причина и по-типична при децата). Факторите, отговорни за възникването на заболяване, в своята съвкупност също могат да бъдат разделени в две групи.

В първата влизат генетичната предразположеност и наследствеността. Смята се, че определена локализация на гени в дадени хромозоми води до изява на епилептични припадъци.

Снимка: Getty Images

 

Докато във втората групата са по-скоро придобитите фактори, към които можем да причислим различните и разнообразни по своя характер и етиология мозъчни увреди, малформациите на главния мозък, различни травми, тумори, съдови заболявания, възпалителни заболявания (менингоенцефалити), различни интоксикации (най-често алкохолизъм) и т.н.

Какви са болестните промени?

В основата на заболяването е образуването на т.нар. епилептогенно огнище. Обикновено то е изградено от увредени неврони и се характеризира с автономна възбудимост, т.е. неподдаваща се на регулаторните механизми, съществуващи в централната нервна система.

Началото на възбудата в епилептогенното огнище може да се провокира от различни фактори – хипертермия, хиперхидратация, хиполикемия и т.н. При активация се получава свръхвъзбуда в невроните на огнището, която се разпространява. В резултат на различни патологични биохимични процеси, произтичащи от настъпилата свръхвъзбуда, се появяват и характерните симптоми.

Всеки епилептичен пристъп довежда до смърт на голям брой неврони на главния мозък, ето защо основната задача на лечението е свеждането до минимум (по възможност до пълна липса) на тези пристъпи.

Какви са симптомите?

Клиничната картина на епилепсията е изключително разнообразна, като пристъпите се разделят на две основни групи – генерализирани и парциални.

Първите засягат мозъчната кора и на двете хемисфери. Началото на генерализирания тонично-клоничен гърч е бурно, с внезапна загуба на съзнание и падане на земята, често придружено с особен вик. Гърчът започва с контракция на мускулите на гърба, извиване на тялото и главата като лък назад, леко свиване на ръцете и опъване на краката, дишането спира и се наблюдава цианоза.

Снимка: iStock

Обикновено се наблюдава изпускане по малка или голяма нужда, съчетано с прехапване на езика. След това са налице последователни серии от еднотипни движения на крайниците – те са интензивни и между тях се наблюдава отпускане на мускулите.

Зениците са широки, нереагиращи на светлина. След около 1-2 минути болният постепенно възстановяват съзнанието си. След като излезе от гърча, човек е сънлив и в повечето случаи заспива. Характерна за този гърч е липсата на спомен за него.

При парциалните пристъпи се наблюдава свръхвъзбуда в определена област на мозъчната кора. Тези пристъпи се разделят на прости, комплексни и вторични. Простите гърчове са разнообразни и зависят от зоната на мозъчната кора, която е засегната. Те могат да включват неконтролируеми движения, внезапно кожно раздразнение, чуването на звукове, усещането за мирис, зрителни нарушения, сърцебиене, коремна болка т.н.

При комплексните парциални пристъпи пък има нарушение на съзнанието с наличието на неспецифични мимики, жестове, мляскане, дъвкане и т.н. След пристъпа е налице временна дезориентация. Докато вторичните пристъпи обикновено преминават в генерализиран тонично-клоничен гърч.

Снимка: Getty Images

Как се поставя диагноза?

Основните методи, чрез които се поставя диагнозата епилепсия, са разпитът на болния и неговите близки, както и проследяването на клиничните симптоми, т.е. на епилептичните пристъпи. Понякога добри резултати се постигат при хоспитализация и провокиране на пристъп, за да може той да бъде регистриран с помощта на електроенцефалограф (ЕЕГ).

Това изследване се прави задължително при всички епилепсии, тъй като всеки вид дава характерни промени в ЕЕГ-то. В някои случаи специалистите назначават също така и образно-диагностични методи – като компютърна аксиална томография (КАТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).

С какво може да се обърка?

Епилептичните пристъпи могат да бъде сбъркани със синкопи – загуба на съзнание с вегетативни прояви поради нарушения в мозъчното кръвообращение. Както и с хистерични пристъпи, при които началото е сравнително по-плавно и постепенно, като симптоматиката градира, а след пристъпа се запазва известен спомен. Освен това при хистеричния припадък няма прехапване на езика и никога не се наблюдават промени в ЕЕГ-то.

Третото състояние, с което може да бъде объркан епилептичният припадък, е нарколепсията, при която се наблюдава заспиване. Някои родители пък се притесняват, че децата им получават епилептичен гърч, когато хълцат и хлипат, но това е далеч от заболяването.

Как се лекува заболяването?

Специалистите разполагат с широк спектър от медикаменти от групата на антиепилептичните. Като през последните години се налагат препаратите производни на валпроевата киселина. Не са изгубили своето значение и бензодиазепините.

Като цяло медикаментите за лечение на епилепсия се разделят на такива с широк, тесен и изключително тесен спектър на действие, според вида на епилепсията, която повлияват. Основно правило при началото на медикаментозната терапия е тя да започне само с един медикамент, като при липса на задоволителен резултат се включват допълнително други медикаменти.

При овладяване на пристъпите (безпристъпен период по-голям от 2 години) е възможно лекуващият специалист да намали дозата на медикаментите до постепенно спиране на терапията. А при тежко протичаща епилепсия, която не може да се овладее чрез медикаментозно лечение, е възможно да се прибегне до методите на неврохирургията.

Снимка: Getty Images

Как да се предпазим?

Към момента все още няма адекватен метод за предпазване от идиопатичната детска епилепсия. Що се касае до симптоматичните форми, необходимо е предпазване от всякакви травми на главния мозък, включително и хронични контузии, които при се получават предимно при бойните спортове.

Необходимо е също така човек да не злоупотребява хронично с алкохол и други психотропни вещества. В неонаталния период на бременността пък е задължително бъдещата майка да избягва всякакво въздействие на токсични вещества.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.