Болезненото дишане е дискомфорт, който възниква тогава, когато човек си поема дъх или го издиша. Инфекциите, мускулно-скелетните травми и сърдечните заболявания може да причинят тази болка, обясняват лекарите.
По думите им белите дробове сами по себе си нямат болкови рецептори, така че, когато човек изпитва такъв дискомфорт, то проблемът не идва от самите бели дробове, а от нещо друго. Въпреки това възникналите състояния не бива да се подценяват.
Болката при дишане понякога може да е признак за потенциално животозастрашаващо състояние – като сърдечен удар или белодробна емболия. Ето защо, когато човек усети подобен дискомфорт, трябва незабавно да потърси медицинска помощ.
Особено ако болката се придружава от:
- стягане в гърдите, което води до изтръпване в ръцете, гърба, раменете, шията или челюстта,
- силно задушаване,
- посиняване на кожата, пръстите, устните или ноктите,
- прекомерно изпотяване,
- внезапна замаяност,
- загуба на съзнание.
Пневмонията е едно от състоянията, които водят до усещането за болка в гърдите. Това е възпаление на въздушните торбички в белите дробове. Най-честата причина за възникването ѝ е бактериална инфекция, но е възможно пневмонията да се дължи и на други причини, включително вирусни и гъбични инфекции.
Пациентите често се оплакват от болка в гърдите, която може да се влоши при вдишване. Други симптоми са кашлица, висока температура, задух, странна отпадналост и постоянна умора. Всеки, който изпитва такъв дискомфорт, трябва да посети лекар.
Терапията, която той ще назначи, зависи от причината и тежестта на състоянието. Най-вероятно ще е необходимо да се пият антибиотици или те да се поставят под формата на инжекции заради бактериалната инфекция.
Плевритът е второто заболяване, при което човек може да се оплаче от болка в гърдите. При него се получава възпаление на плеврата – тъканта, която покрива белите дробове. Много състояния могат да причинят плеврит, включително вирусните и бактериалните инфекции.
Освен болката при дишане, пациентите често се задушават и губят тегло. Специфичното на болката в случая е, че тя може да се разпространи от гърдите към лопатките и е най-силна при кашляне или кихане. Хората със симптоми на плеврит трябва да посетят лекар, а терапията зависи от основното състояние.
Костохондритът е възпаление на хрущяла, който свързва гръдната кост и ребрата. Причината невинаги е ясна, но понякога може да е резултат от нараняване на гърдите, тежка кашлица или респираторна инфекция.
Симптомите обикновено включват остра болка в предната част на гърдите. Проблемът е, че болката може да мигрира в гърба или към корема. Често може да се сбърка с инфаркт. Тя обикновено засяга една от ребрените стави между 2-рото и 5-ото ребро.
Състоянието се влошава при движение. Ако ребреният оток се появи заедно с болка, това е друго състояние – т.нар. синдром на Тиетзе, поясняват лекарите. И допълват, че симптомите при костохондрита често се подобряват от само себе си, но хората все пак трябва да посетят лекар, ако болката пречи на ежедневните им дейности.
Пневмотораксът възниква тогава, когато въздухът попада в т.нар. плеврално пространство между гръдната стена и белите дробове. Натрупването на въздух там увеличава налягането в тази кухина, което може да доведе до колапс на белия дроб.
До това състояние се стига при травма на гръдния кош, увреждане на белите дробове или усложнение от някакво белодробно заболяване, като емфизем или туберкулоза.