Бронхитът е едно от най-разпространените заболявания в света, така че всеки човек е страдал от силна и влажна кашлица поне веднъж в живота си. Състоянието е неприятно и в началото на зимата всеки трябва да знае как да облекчи симптомите с подръчни средства.
Острият бронхит е възпаление на лигавицата на големите дихателни пътища на белите дробове, обясняват родните пулмолози. Обикновено е следствие от вирусна инфекция и освен с упорита кашлица заболяването се характеризира и с възпалено гърло, отделянето на храчки, главоболие, треска и болка в мускулите.
Вирусните инфекции на горните дихателни пътища са често срещани през този сезон, твърдят и общопрактикуващите лекари, пред чиито кабинети се извиват опашки от чакащи след първото по-сериозно застудяване.
За съжаление често единствената им препоръка към пациентите е да се приберат обратно вкъщи и да използват капките за нос, бонбоните за смучене и сиропа за кашлица, с които всяка домашна аптечка бива оборудвана в началото на грипния сезон.
Не всеки подсмърчащ и кихащ човек има нужда от лекарска помощ. Тя е необходима само в случаите, когато са налице симптомите на бронхит. В такива моменти вече се налага предписването на по-специфични медикаменти, тъй като противогрипните средства не вършат работа. Въпреки това общопрактикуващите лекари и пулмолозите са изготвили списък с ценни съвети за справяне с болестта, без да се налага пациентът да напуска леглото си.
Овлажняване на въздуха
Това е особено полезно, ако човек страда от бронхит, а времето навън е сухо и студено. Овлажнителят за въздух в помещението помага при запушен нос и дразнене в гърлото, което води до силна и упорита кашлица. Топлината в дома може да предизвика изсушаване на лигавицата на горните дихателни пътища и това да доведе до влошаване на симптомите, предупреждават специалистите.
Някои от тях твърдят, че ефектът от овлажнителите за въздух е двоен, ако човек капне в тях някакво етерично масло. То ще подпомогне отделянето на секрета от бронхите и ще облекчи кашлицата. Не е доказано чрез научни изследвания, че обогатеният с етерични масла влажен въздух има такъв ефект, но практиката е доказала, че настъпва известно облекчаване на симптомите.
Сироп с отхрачващ ефект
Най-общо казано, има два вида лекарства за кашлица. Първите имат потискащ ефект, като се предписват предимно при суха кашлица. Докато вторите са с отхрачващ ефект и се използват тогава, когато е налице влажна кашлица с отделянето на слуз. При бронхит със сигурност се използва вторият вид сироп, уточняват пулмолозите.
По думите им лекарствата без рецепта, предназначени предимно за остри респираторни инфекции на горните дихателни пътища, действат облекчаващо и при бронхит, макар да нямат голям терапевтичен ефект. Ето защо те трябва да се използват паралелно с онези медикаменти, които са предписани от пулмолог. Или иначе казано, човек може да използва таблетките за смучене и прахчетата, които се разтварят в гореща вода, без никакви притеснения.
Прием на много течности
Добрата хидратация на тялото е от ключово значение за пациентите с бронхит, категорични са лекарите. Ето защо те ги съветват да изпиват поне по осем или девет чаши вода дневно. Така те ще възстановят флуидите, които са загубили поради болестта. Освен това ще предпазят организма си от дехидратация и ще намалят съпротивлението при извеждането на натрупаната в бронхите слуз.
Трябва обаче да се знае, че все още няма научни доказателства за това дали наистина приемът на много течности облекчава симптомите при инфекция на горните и долните дихателни пътища. Тепърва учените ще доказват ползите от пиенето на вода, но в никакъв случай пациентите няма да си навредят, ако опитат да изпиват по 2 литра на ден.
Пиене на горещ чай с мед
Едва ли има човек, чиято майка да не му е давала чай с мед, когато е болен. Това безспорно облекчава кашлицата и отпуска бронхите, като паралелно с това подобрява и кръвообращението. Освен че хидратира организма, чаят води до намаляване на пристъпите на кашлица и подпомага отделянето на храчките. Медът от своя страна укрепва имунитета и засилва съпротивителните сили на организма срещу вирусите и бактериите.
В едно от последните проучвания на тази тема била включена група деца с респираторни инфекции. Част от тях получавали чай с чаена лъжичка мед преди лягане, а топлата напитка на контролната група била овкусена със захар. Оказало се, че онези, при които бил използван мед, успявали да заспят по-лесно и не се будели през нощта от пристъпи на кашлица. При втората група пък инфекцията се задълбочила и малчуганите много по-трудно се справили с нея.
Осигуряване на добър сън
Умората, безсънието и напрежението не са добър съюзник в борбата с бронхита и острите респираторни инфекции, припомнят още лекарите. По думите им добрият сън е една от основните предпоставки за справяне с почти всички болести, в това число и с тези, които засягат белите дробове. В този ред на мисли специалистите препоръчват най-малко 7-8 часа нощен покой на денонощие.
Липсата на сън – по-малко от 5 часа, се свързва с повишаване на риска от развитието на респираторни инфекции. Или поне това показват данните от едно изследване, проведено през 2016 г. Тогава учените открили, че напрежението, стресът и преумората водят до срив в имунитета и по-лесно заразяване с вируси и бактерии. В резултатите от проучването обаче не се казва какво се случва при прекалено дълъг сън – над 10 часа в денонощие. Някои учени предполагат, че това също не е много полезно.
Зареждане с витамин С
Има много добри хранителни добавки, които облекчават симптомите на бронхит. Тези продукти могат да бъдат разделени в три категории – витамини, минерали и билки. Най-добри показания при белодробните заболявания показва витамин С, уточняват специалистите. И добавят, че има десетки проучвания в тази посока.
Когато човек се почувства зле, той трябва незабавно да приеме до 2000 милиграма витамин С в рамките на деня. Това е допустимото горно ниво на прием за повечето възрастни. Въпреки че няма яснота дали, ако с него се прекали, това би довело до някакви сериозни увреждания. Според общопрактикуващите лекари в най-лошия случай човек може да почувства някои странични ефекти – като гадене, диария или запек.
Американските лекари например предписват на пациентите си по 1000 милиграма витамин С три пъти дневно. Според тях това количество дава идеални резултати за намаляване на кашлицата и овладяване на температурата. Въпреки това съветват пациентите си, ако усетят някакви странични ефекти, просто да спрат приема му или да се консултират с лекар.
Допълнителен прием на цинк
Някои минерали също могат да бъдат полезни при ограничаване на симптомите на бронхит. Например цинкът, приеман под формата на цинков глюконат, съществено успокоява кашлицата и подпомага отделянето на храчките. Препоръчителната доза е от 15 до 25 милиграма дневно. Според медиците човек лесно може да си го набави чрез изпиването на две таблетки.
В едно изследване от 2016 г. изследователите установили, че децата с остър бронхит са много по-спокойни и имат по-редки пристъпи на кашлица, когато приемат перорален цинков сулфат. Освен това те се възстановявали напълно в рамките на 72 часа от началото на лечението, докато на малчуганите от контролната група, приемали плацебо, им трябвало повече от седмица, за да се върнат към ежедневните си игри.
Кога трябва да отидете на лекар?
Бронхитът изисква професионална медицинска помощ тогава, когато:
- Кашлицата се влошава след една седмица лечение.
- Имате треска или при кашлица отделяте кървави храчки.
- На възраст сте и имате други хронични белодробни или сърдечни заболявания.
- Трудно си поемате дъх след силна кашлица.
- Имате висока температура, която не се повлиява от лечението.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.