Синусите са сложна система от кухини и канали в костната структура на черепа, които се отварят в носа. Покрити са с лигавица, секретираща слуз, която улавя прахови частици и бактерии, предпазвайки по този начин дихателните пътища от навлизането на патогени.
Има четири големи двойки синуси – максиларните (в скулите), фронталните (над очите), етмоидните (между очите) и сфеноидните (между ушите и очите). За съжаление през есенно-зимния период възпаление може да възникне във всяка една от тези кухини. А медиците наричат това състояние синузит.
Това е възпаление на лигавичната обвивка на синусите. Според продължителността си се разделя на остър (преминаващ за по-малко от един месец), подостър (преминава за повече от един месец, но по-малко от три) и хроничен (продължаващ над три месеца).
Какви са най-честите оплаквания?
Типичните симптоми при синузит са главоболие, болка и усещане за натиск в лицевите кости, които могат да се засилват при навеждане напред. Те се дължат на запушването на каналите, отвеждащи секретите от синусите, което причинява натрупване на течност и увеличаване на налягането в тях.
Спецификата на болковото усещане зависи от това кой точно синус е засегнат. При фронтален синузит болката е над очите, челото е чувствително на допир.
Максиларният синузит може да бъде сбъркан със зъбобол, тъй като горната челюст, зъбите и/или бузите са болезнени. Етмоидният синузит се характеризира с болезненост около очите и носа, докато при сфеноидния болката се локализира около очите или ушите, в слепоочията, може да обхване и врата.
Също така пациентите могат да се оплакват от стичането на жълта или зелена слуз към гърлото. Симптоматиката може да включва и обща отпадналост, понижено обоняние, лош дъх (халитоза) и висока температура (най-вече при остър бактериален синузит).
В много редки случаи синузитът може да се разпространи в лицевите кости или менингите (мозъчните обвивки) или да формира абсцес в окото, мозъка или лицевия череп.
Какво стои в основата на заболяването?
Синузитът най-често е следствие от инфектиране на мукозата с бактерии, вируси или гъбички. Острият вирусен синузит най-често протича като настинка – тривиална инфекция с набъбване на лигавицата, запушване на синусите и носните кухини, секреция от носа.
Други чести причинители на синузит са алергени или иританти – полени, дим, химикали, съдържащи се в битовите детергенти. Алергичният синузит може да бъде сезонен, ако е обусловен от полени и е налице само през пролетта и лятото, или целогодишен, ако се дължи на алергия към домашен прах например.
Какво причинява фронталния синузит?
Фронталният синузит е възпаление, породено точно зад очите и в челото. Ако тази двойка синуси се възпали, слузта, която се отделя от лигавиците, не може да изтече ефективно и това може да затрудни сериозно дишането. Възпалението може да доведе и до усещането за повишено налягане в областта на челото.
Фронталният синузит се развива тогава, когато в тялото нахлуят вируси или бактерии. Развилите се инфекции вследствие на това „микробно нападение“ често блокират дихателните пътища. Това увеличава количеството слуз в предните синуси, което пък води до тежест в главата, болка, сълзене на очите, затруднено дишане и т.н.
Какво е най-удачното лечение?
Без значение дали синузитът е фронтален, или възпалението е засегнало друга двойка кухини, целта на лечението винаги е една и съща – да се подобри оттичането на слуз, за да се подобри дишането през носа. Опциите за лечение варират в зависимост от причината за запушването. При наличието на вирусна инфекции, която най-често удря фронталните синуси, терапията обикновено включва почивка, пиенето на много течности и използване на назални спрейове.
Ако основната причина за запушването на носа е бактериална инфекция, то тогава трябва да бъде предписан и някакъв антибиотик. Докато при наличието на алергии лекарите обикновено препоръчват да се избягва алергенът, да се използват кортикостероидни назални спрейове и антихистамини.
През есенно-зимния сезон много хора се възползват от лекарства без рецепта, които обаче изсушават сериозно лигавиците в носа и ги свиват. Затова специалистите съветват да се използват с особено внимание назалните спрейове, които съдържат фенилефрин или оксиметазолин.
Ако те се прилагат твърде често и за дълъг период от време, могат да причинят сериозен дискомфорт и усложнения.
Лекарствата, съдържащи фенилефрин или оксиметазолин, също така могат да си взаимодействат с някои медикаменти, като например таблетките за високото кръвно налягане. Ето защо хората трябва да се консултират с личния си лекар, преди да си купят капки за нос.
Възможно е терапията да включва и хирургическа намеса, ако пациентът има някакво изкривяване на преградата в носа или са налице полипи. Операцията може да реши трайно тези проблеми и да подобри дишането през носа, уточняват още медиците.
Има ли домашни средства за облекчаване?
Вдишването на пара може да осигури бързо облекчение на дишането и да изчисти синусите в краткосрочен план. Освен това човек може да измие носните си канали с физиологичен разтвор. Това облекчава състоянието в по-дългосрочен план, но трябва да се прави всяка сутрин и вечер.
Има и една добре позната народна рецепта, която всеки може да изпробва сам вкъщи, стига проблемът да не е твърде тежък и да не изисква по-сериозно лечение. Например в четири чаши дестилирана вода могат да се изсипят една чаена лъжичка сода за хляб и една чаена лъжичка готварска сол (желателно е да не е йодирана).
Така се приготвя домашен разтвор за измиване на синусите. Въпреки че в аптеките има спрейове, съдържащи същите солеви разтвори, т.е. ако човек не иска да си ги приготвя сам, може да си ги купи готови.
Има ли превенция при такова възпаление?
Добрата лична хигиена е от съществено значение за намаляване на риска от инфекции в синусите. Това включва редовно измиване на ръцете, особено преди и след хранене, докато се готви или се помага на децата, както и след като се ходи до тоалетна.
Освен това пациентите с често рецидивиращи синузити трябва да избягват всички алергени, като тютюнев дим, замърсен въздух, домашен прах и т.н. Те могат да предизвикат респираторни реакции и раздуване на лигавицата в носа и синусите.
Поддържането на здравословен начин на живот, който включва редовна физическа активност и добре балансирано хранене, също е от значение. Най-вече защото тези навици водят до укрепване на имунната система и до намаляване на риска от инфекции в синусите.