Зачервяването на очите е състояние, което обикновено е временно. То се развива в резултат на бактериална или вирусна инфекция, както и на алергична реакция. Хората, които страдат от така нареченото розово око, могат да си помогнат и да облекчат симптомите с някои домашни средства.
Има три вида конюнктивити. Бактериалният е сравнително лесен за диагностициране, тъй като окото, което той засяга, често отделя гъст, и то гноен секрет, докато този, който се отделя при заразяване с вирус или поради алергия, е по-скоро воднист.
Лекарите често предписват антибиотици за лечението на конюнктивита. Те обаче помагат само в случаите на бактериална инфекция, но не и при вирусно възпаление и алергична реакция.
Медиците обясняват, че вирусните инфекции обикновено отшумяват в рамките на 1-3 седмици, а бактериалните могат да се подобрят за 2-5 дни. Порозовяването на очите заради алергия към цветен прашец или пърхот от домашен любимец изчезва в момента, в който се изчисти алергенът от окото.
Повечето конюнктивити обикновено отминават за около две седмици без лечение. Но междувременно създават редица неудобства.
Принципно терапията се фокусира върху облекчаване на симптомите. Няма лекарства за вирусните или алергичните възпаления. Затова медиците препоръчват използването на капки и хладни компреси.
Добрата новина е, че има домашни средства, които да облекчат сърбежа, дискомфорта и възпалението. Според някои медици те помагат на очите да се възстановят по-бързо, независимо от причината.
ИЗПОЛЗВАЙТЕ ХЛАДЕН КОМПРЕС
Възпалението на окото може да бъде наистина много дразнещо и дори болезнено. С помощта на хладен и влажен компрес човек би могъл да намали възпалението и да успокои окото. За да се направи компрес, трябва да се използва чиста кърпа, която се накисва в студена вода.
Изцежда се и се поставя върху възпаленото око, като се оставя само няколко минути. След като кърпата се махне, се слага за пране (задължително при 60 градуса), а ръцете се измиват старателно със сапун. Така пациентът ще елиминира вероятността от разпространяване на инфекцията към другото око.
ПОЧИСТЕТЕ ОКОТО С ВЛАЖНА КЪРПА
Хората, които имат бактериална инфекция на окото, ще забележат, че имат гъст гноен секрет. Той изсъхва бързо и образува коричка по ръбовете на клепача. Може да имат и затруднения при отварянето на болното си око сутрин, след като гнойта е успяла да се „втвърди“ през нощта.
В такива моменти е най-добре да се използва топла и леко влажна кърпа, за да се отстрани засъхналата гной от окото и миглите. Естествено, тя също трябва да се изпере с вода на високи градуси, за да не се разнесе инфекцията.
СЛАГАЙТЕ СИ КАПКИ ЗА ОЧИ
Както вече стана ясно, антибиотични капки се изписват само при бактериалните инфекции на очите. При другите два вида конюнктивит може да се използват най-обикновените овлажняващи капки, по-известни като „изкуствени сълзи“.
Те могат да успокоят дразненето в окото и да намалят усещането за парене. Капките за очи помагат за отмиването на алергените, като изхвърлят дразнителите, категорични са специалистите.
ОБЛЕКЧЕТЕ БОЛКАТА С ХАПЧЕТА
Някои лекарства, които се продават без рецепта, могат да помогнат на всеки пациент да сведе до минимум болката в областта на очите. Нестероидните противовъзпалителни средства – като ибупрофен например, са идеални за тази цел. Те не само се справят с дискомфорта, но и подпомагат процеса по излекуването.
Алергичните лекарства пък могат да облекчат симптомите, ако причинителят е прах или нещо друго. При такива случаи лекарите препоръчват антихистаминови таблетки, капки за очи, които съдържат антихистамини, както и стабилизатори на мастоцитните клетки в областта на окото.
ИЗБЯГВАЙТЕ КОНТАКТНИТЕ ЛЕЩИ
Човек с инфекция в окото трябва да избягва носенето на контактни лещи, докато симптомите изчезнат, за да се предотврати по-нататъшното дразнене. Докосването или триенето на очите също може да влоши симптомите и да удължи периода на възстановяване.
Ето защо най-добре би било пациентите да не докосват очите си. Ако пък случайно го направят, трябва веднага да си измият ръцете, а кърпата за подсушаването им трябва да се изпере с гореща вода.
ИЗПЕРЕТЕ КАЛЪФКИТЕ НА ВЪЗГЛАВНИЦИТЕ
Освен хавлиените кърпи, човек трябва да пере всеки ден и всички други материи, до които се докосва възпаленото око. Някои видове конюнктивити са силно заразни и така ще се избегне предаването на инфекцията и на други хора.
Затова калъфките на възглавниците и чаршафите също трябва да се перат ежедневно. Само така ще се избегне повторното заразяване на болното око и прехвърлянето на инфекцията и на други членове в семейството.
КОГА ДА ОТИДЕМ НА ЛЕКАР?
Въпреки че конюнктивитът често се лекува самостоятелно, има случаи, в които хората са с грип и проблемът с възпалените очи е част от цялостната картина. Или иначе казано, те трябва да потърсят медицинска помощ.
Пациентите със слаб имунитет или с анамнеза за очно заболяване трябва винаги да се обръщат към лекар при порозовяване на едното или и двете очи. Бебетата, които плачат от болка при инфекция на очите, също трябва да бъдат заведени на лекар от родителите си. Това се приема за спешен случай, особено при новородените.
Възрастните пък трябва да посетят очен лекар, ако симптомите им продължат по-дълго от една седмица или ако от окото изтича зелено-жълтеникав секрет, зрението е нарушено, човек изпитва чувствителност към светлина, има треска и му е трудно да стане от леглото.
КАК ДА ИЗБЕГНЕМ РАЗПРОСТРАНЕНИЕТО НА ИНФЕКЦИЯТА?
Много от вирусите и бактериите, които причиняват конюнктивит, са силно заразни. Ето защо специалистите препоръчват на хората със симптоми за възпаление на очите да избягват близки контакти с други членове от семейството си, колеги или деца, докато възпалението не отшуми напълно.
Разпространението на инфекцията може да бъде преодоляно чрез редовното миене на ръцете, избягването на триене или докосване на засегнатото око, честата подмяна на калъфките за възглавници, чаршафите и кърпите, изпирането им с гореща вода при температура минимум 60 градуса и избягването на носенето на контактни лещи или грим. Добре би било да се запомни, че гримовете най-вероятно са инфектирани и трябва да се изхвърлят.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.