Най-честите храносмилателни проблеми през лятото и как да ги лекуваме

Кои са най-добрите начини за лечение на летните проблеми с храносмилането и превантивни съвети за по-добро здраве
Най-честите храносмилателни проблеми през лятото и как да ги лекуваме

С повишаването на температурите през лятото се увеличава и вероятността от храносмилателни проблеми. Дехидратацията, топлината, развалянето на храната и промените в хранителните навици могат да доведат до стомашно-чревни смущения.

Някои от тези симптоми могат да бъдат незначителни, но пренебрегването на вниманието към тях може да означава сериозни здравословни проблеми. 

Запознаването с най-разпространените храносмилателни проблеми в разгара на лятото и намирането на подходящи средства за лечение може да ви помогне да се насладите на лятото без дискомфорт. 

Защо лятото влияе на здравето на храносмилателната система?

Горещият сезон има своите по-дълги дни, забавления на открито и за съжаление, по-висок риск от стомашни разстройства.

Процесът на храносмилане сам по себе си е много чувствителен към топлината, а прекалено горещото време може да го забави, докато дехидратацията пречи на гладкото функциониране на червата, пише GemHospitals

От друга страна, в горещините храната се разваля бързо, което пък може да доведе до инфекции и хранителни отравяния.

Мнозина променят и начина си на хранене през лятото – повече студени напитки, сладолед или улични храни, което също може да доведе до шок на храносмилателния тракт или в организма да попаднат патогенни бактерии.

Често срещани храносмилателни проблеми през лятото

Ето най-често срещаните храносмилателни проблеми, с които хората се сблъскват през лятото:

Дехидратация и запек

Червата ни се нуждаят от истинска вода и когато тялото губи много течности чрез потта, то губи и много вода в червата, което пък води до твърди изпражнения и запек. Храносмилателната система работи най-добре, когато тялото е хидратирано с обикновена топла или гореща вода, но вместо това – ние продължаваме да пием охладени напитки.

Хранителни отравяния

По-топлото време е идеалното време за размножаване на бактерии. Неправилно съхранявана или недостатъчно сготвена храна може лесно да се замърси, което може да предизвика симптоми като повръщане, диария и коремни спазми.

Снимка: Getty Images

Киселини и лошо храносмилане

Приемът на пикантни и мазни или преработени храни през лятото, в комбинация с по-бавното храносмилане поради топлината, може да причини подуване на корема, киселини и цялостен дискомфорт след хранене.

Диария

По време на летните отпуски редица хора се хранят повече навън или посещават нови места, като съществува по-голяма опасност от поглъщане на заразена храна или вода. Това често води до остри и повтарящи се разхлабителни движения.

Загуба на апетит

Екстремните горещини могат да потиснат апетита, но пропускането на хранене може да наруши храносмилателния ритъм. Това може да доведе до подуване на корема, умора или лошо усвояване на хранителните вещества.

Снимка: Pexels

Всички тези проблеми изискват прост подход, основан на целенасочен план за лечение на летни храносмилателни проблеми, адекватна хидратация, балансирана диета и консултация с лекар, когато е необходимо.

Най-добрите начини за лечение на летни проблеми с храносмилането

Лечението на гореизброените летни проблеми с храносмилането включва както превантивна грижа, така и бързо лечение, когато е необходимо.

Останете хидратирани

Може би най-простият, но ефикасен лек е да се уверите, че сте добре хидратирани. Трябва да изпивате минимум 2,5-3 литра вода всеки ден. Добавете електролити, кокосова вода и прясно изцедени плодови сокове, за да възстановите изгубените минерали.

Хранете се леко

Избягвайте мазните и пикантни храни, особено тези, които са приготвени навън, колкото и привлекателни и вкусни да ви изглеждат. Яжте на пара и варени ястия, които са по-благоприятни за червата. Пресни плодове, салати (след старателно измиване), извара и айрян поддържат червата хладни и балансирани.

Пробиотици за здравето на червата

Пробиотиците помагат за поддържането на здравословни чревни бактерии, поддържащи здравето на храносмилателната система. По този начин намаляват подуването на корема, диарията и лошото храносмилане.

Пробиотичните храни като извара, кисело мляко или пробиотични добавки могат да бъдат добавени в плана за справяне с летните проблеми с храносмилането.

Избягвайте студени напитки след хранене

През лятото много хора пият леденостудена вода или газирани напитки веднага след хранене. Това шокира храносмилателните ви ензими, забавя храносмилането и може да причини подуване на корема. Вместо това пийте топла или със стайна температура вода след хранене.

Снимка: Thinkstock/ Guliver Photos

Превантивни съвети за здравословно храносмилане през лятото

  • Мийте добре плодовете и зеленчуците преди да ги консумирате или готвите.
  • Избягвайте сурово или недостатъчно сготвено месо и морски дарове.
  • Не пропускайте хранения и се хранете умерено.
  • Не използвайте повторно олиото за готвене, тъй като при топлина то става токсично.
  • Правете леки физически упражнения, за предпочитане сутрин или вечер, когато е по-хладно.
  • Слушайте тялото си. Ако стомахът ви се чувства неспокоен, яжте проста, домашно приготвена храна и почивайте.

Важно е да включите тези навици в ежедневния си начин на живот, тъй като те наистина могат да намалят риска от храносмилателни проблеми и да запазят здравето на вас и тялото ви това лято.

Кога трябва да посетите лекар?

Ако симптомите ви продължават повече от два дни или включват някое от следните неща, е време да се консултирате със специалист:

  • Силна болка в корема
  • Симптоми на дехидратация (сухота в устата, тъмна урина, умора)
  • Кръв в изпражненията или повръщаното
  • Висока температура
  • Загуба на апетит за повече от 3 дни

Не чакайте малък проблем да прерасне в сериозен. Ранното лечение е ключът към по-бързото възстановяване и избягването на усложнения.

Лятото може да бъде най-щастливото време, пътуване и забавление със семейството, но то идва и със своите предизвикателства, свързани със здравето, особено по отношение на храносмилането.

Хранителното отравяне, запекът и лошото храносмилане могат да бъдат повлияни от начина ви на хранене, така че хранете се безопасно и леко и стойте далеч от рискови храни. И хидратирането е задължително.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.