Подуването на корема представлява често срещан храносмилателен проблем. Независимо дали се появява след обилно хранене или в напрегнати моменти от деня, това неприятно усещане се превръща в постоянен дискомфорт за много хора.
Приемът на медикаменти при всеки епизод на подуване не се счита за устойчива или здравословна стратегия. Според д-р Саурабх Сети, гастроентеролог от Калифорния, с клинична подготовка в Харвард и Станфорд, съществуват пет ефективни подхода, основани на научни доказателства, които подпомагат за облекчаване на подуването и подпомагат доброто състояние на храносмилателната система, пише TOI.
Какво представлява подуването на корема
Подуването на корема е състояние, при което стомахът се чувства пълен и стегнат, често поради газове.
Това видимо подуване на стомаха може да бъде леко неприятно или силно болезнено.
Въпреки че отминава след известно време, при някои може да се усеща по-дълго. Подуването на корема е често срещан храносмилателен проблем, особено сред по-възрастните жени и тези, които са раждали. Между 10-25% от иначе здравите хора се оплакват от периодично подуване на стомаха.
5 ефективни начина за облекчаване на подуването
Яжте бавно и дъвчете добре
Разбирането на първопричината е важно за решаването на проблема. Д-р Сети отбелязва, че начинът на хранене е също толкова важен, колкото и това, какаво ядете.
Прекалено бързото хранене или недостатъчното дъвчене водят до поглъщане на въздух, което е честа причина за подуване на корема. Забавянето на темпото при хранене намалява този риск и подпомага храносмилателния процес.
Препоръчителната продължителност на едно хранене е поне 20 минути, което позволява на тялото да преработва по-ефективно приетата храна.
Добавяне на плодове с ниско съдържание на FODMAP
FODMAP е акроним, който обозначава група въглехидрати, които се усвояват слабо в тънките черва и могат да причинят подуване, газове, болки в корема и други стомашно-чревни симптоми, особено при хора със синдром на раздразненото черво (IBS).
FODMAP означава:
- Fermentable (ферментируеми)
- Oligosaccharides (олигозахариди: фруктани и галактоолигозахариди)
- Disaccharides (дизахариди: лактоза)
- Monosaccharides (монозахариди: фруктоза)
- And (и)
- Polyols (полиоли: сорбитол, манитол)
Диетата играе решаваща роля за поддържане на добрата функция на храносмилателната систем. Д-р Сети препоръчва към диетата да се добавят плодове с ниско съдържание на FODMAP, като киви, пъпеш, боровинки и папая. Тези плодове са по-лесни за храносмилане и имат специфични ензими, които помагат за разграждането на протеините. В резултат на това, натрупването на газове намалява.
Разходка след хранене
Едно просто и ефективно средство за предотвратяване на подуването на корема е разходката след хранене, тъй като физическата активност може значително да подобри здравето на храносмилателната система.
Гастроентерологът препоръчва 10 минутна разходка след хранене, за подобрение на подвижността на червата. Ходенето стимулира храносмилателната система и помага за придвижването на газовете през червата. Това леко упражнение може също така да предотврати ленивостта им.
Ментата може да помогне
Ако се чувствате прекалено подути, пийте чай от мента. Маслото от мента също може да успокои подуването на корема, тъй като е богато на ментол, който отпуска стомашно-чревния тракт и намалява газовете.
Хората с киселинен рефлукс трябва да се консултират с лекар, тъй като в някои случаи ментата може да влоши симптомите.
Приемайте повече фибри
Приемът на достатъчно фибри подпомага храносмилателната система. Важно е, ако досегашния хранителен режим не е съдържал много фибри, увеличението им в диетата да става постепенно, за да не се претовари организмът.
В началото фибрите могат да предизвикат повишено образуване на газове, но с преминаването им през червата съдействат за прочистването им.
Фибрите стимулират усещането за ситост, което ограничава преяждането, и провокират повишен прием на вода. Те действат и като пребиотик, който подхранва полезните бактерии в червата и подпомага поддържането на здравословна чревна микрофлора.
Подуването на корема се превръща в често срещан проблем, но с правилен подход може да бъде овладян. Простите ежедневни навици като бавно хранене, движение и избор на подходящи храни значително облекчават симптомите.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.