Жълтеницата е болестно състояние, при което се натрупват жълти пигменти в кръвта. Това не е заболяване, а по-скоро състояние, което може да се наблюдава при голям брой болести. Също както кашлицата, повишената температура или хипертонията.
Когато червените кръвни клетки умират, те оставят билирубин (жълто-оранжев пигмент в кръвта). Черният дроб филтрира билирубина от кръвта, за да бъде отстранен от тялото чрез изпражненията.
Ако се натрупа твърде много билирубин в организма или черният дроб е претоварен, това причинява хипербилирубинемия – жълтеница, при която кожата и бялото на очите (склерите) пожълтяват.
Новородените бебета често са със жълтеница – около 60% от тях са с т.нар. иктер през първите няколко дни след раждането. Възрастните също могат да я развият, въпреки че е по-рядко.
Причините за това са:
- Хепатит
- Чернодробно заболяване
- Запушени жлъчни пътища
- Рак на панкреаса
- Някои медикаменти
- Кръвни съсиреци
- Хемолитична анемия
Желателно е да се потърси лекарска помощ при пожълтяване, защото това може да е сигнал за проблем с черния дроб, кръвта или жлъчния мехур.
Има четири основни вида жълтеница, които са групирани според мястото, където билирубинът се складира в тялото ви. Кръвен тест може да определи какъв тип имате.
- Прехепатална: Билирубинът се натрупва преди кръвта да навлезе в черния дроб. Това означава, че червените кръвни клетки се разграждат и се създават повече билирубин, отколкото черният дроб може да преработи.
- Чернодробна: Черният дроб не е в състояние да обработва добре билирубина.
- Постхепатална: Билирубинът се натрупва след преминаването му през черния дроб и тялото не може да го изчисти достатъчно бързо.
- Обструктивна жълтеница: Жлъчката не може да се оттича в червата поради блокиран или тесен жлъчен или панкреатичен канал. Този тип жълтеница се отличава с висока смъртност.
Жълтеницата може да няма симптоми. Всички признаци, които се появяват, зависят от бързината на влошаване на състоянието. Човек трябва да следи за:
- Треска
- Болки в стомаха
- Втрисане
- Тъмна урина
- Тъмни изпражнения
- Грипоподобни симптоми
- Сърбяща кожа
- Загуба на тегло
- Чувство на необичайно раздразнение
- Объркване
- Необичайна сънливост
- Лесно образуване на синини или кървене
- Кърваво повръщане
Заболяването се диагностицира чрез пълна кръвна картина, като се обръща специално внимание на нивата на билирубин и холестерол. След това се назначават и други тестове, за да се определи вида на жълтеницата – като например тест за хепатит, чернодробни ензими, компютърна томография, ултразвук, ядрено-магнитен резонанс и чернодробна биопсия.
Терапията зависи от вида жълтеница, защото се лекува заболяването, което я причинява. При остър хепатит се лекува черния дроб, при запушени жлъчни пътища се прави операция, а при новородените се използва фитотерапията (синя светлина, която разгражда билирубина).
Рисковите фактори при възрастните могат да бъдат намалени, ако се промени начина на живот – не бива да се злоупотребява с алкохола, хранителните добавки и лекарствата, трябва ад се практикува само безопасен секс, както и да се поддържа здравословно тегло.
Източници: