Рубеолата е заразно вирусно заболяване, познато и под името немска брусница. Засяга основно деца, но може да се наблюдава и при юноши и възрастни, при които протича по-тежко.

Снимка: btvnovinite.bg

Причинителят на заболяването е рубеолният вирус – Rubella virus. Заболяването се предава по въздушно-капков път. Когато попадне в организма, обичайно през назофаринкса, вирусът навлиза в тъканите на дихателните пътища. С напредване на заболяването, вирусът може да бъде открит в различни органи и секрети - лимфни възли, бели дробове, урина, кърма и др.

Възможен е и вертикален механизъм на предаване – от майката на плода. Рубеолна инфекция по време на бременност може да окаже потенциално негативно въздействие върху плода – вирусът е отговорен за възникването на редица вродени малформации.

Типичните клинични прояви включват болки в гърлото, конюнктивит, болка при движение на очите, мускулни болки, главоболие, гадене. Температурата може да бъде леко повишена. Специфичен признак за рубеолата е подуването на лимфните възли. Те са големи колкото грахово зърно.

В началото се уголемяват тилните, задношийните и задушните лимфни възли – този процес се нарича симптом на Теодор и е специфичен за това заболяване. Обикновено подуването на лимфните възли предшества обрива, който настъпва от 1 до 5 дни след появата първоначалните симптоми. На цвят той е розово-червеникав.

Снимка: iStock

Подобно на този при морбили, рубеолният обрив се развива по лицето и зад ушите. Обхваща цялото тяло, но предимно външната повърхност на крайниците. При около 58% от пациентите се среща т.нар. вродена рубеола, чиято най-честа изява е загубата на слуха. Налице са рубеолна ретинопатия, която засяга звителния апарат; вродени сърдечни заболявания; възможно е настъпването на аборт.

Диагнозата се поставя на базата на амнестични данни и серологична диагностика. Вродената рубеола при новородени се диагностицира или чрез вирусна изолация, или чрез серологично изследване. Откриването ѝ е възможно и чрез полимеразна верижна реакция (PCR) или чрез плацентарна биопсия.

Рубеолата може да предизвика редица усложнения. При юноши и възрастни две от най-честите ставни усложнения са артритът и артралгията. Рядко се срещат неврологични усложнения като енцефалит или лек хепатит.

Снимка: UNITED NATIONS

Към момента специфична терапия за рубеола липсва, затова лечението на заболелите е поддържащо. Заболяването протича сравнително леко и може да отшуми дори и без лечение в рамките на 7 до 10 дни.

Заразените се карантинират, спазват строг постелен режим, хранят се пълноценно и се хидратират адекватно. За облекчаване на общите признаци могат да се предпишат симптоматични средства.

Източници: