Ковид-19 е респираторна вирусна инфекция, която се причинява от коронавируса SARS-CoV-2.

Снимка: Getty Images

Известни са три форми на ковид-19:

  • Леката форма протича без хипоксия (понижено количество на кислород в тъканите) или пневмония, въпреки че пациентите имат типичната клинична картина на заболяването.
  • При средно-тежката форма се развива пневмония, която не може да се определи като тежка. Кислородната сатурация на пациентите, страдащи от средно-тежка форма на Ковид-19 е по-голяма или равна на 90%.
  • Тежката форма на Ковид протича с пневмония в комбинация с един от следните признаци: тежък дихателен дистрес, кислородна сатурация под 90% и дихателна честота, която е по-голяма от 30 вдишвания в минута.

Клиничните белези на заболяването варират. При някои пациенти е възможно напълно асимптомно протичане на инфекцията, а други боледуват тежко и са изложени на риск от летален изход. Заболяването започва с повишена температура и втрисане. Пациентът кашля, диша трудно и се оплаква от недостиг на въздух. Наблюдават се отпадналост, главоболие, хрема. Сред симптомите са загубата на вкус или обоняние. Възможни са също гадене и повръщане.

Рисковите фактори за тежко протичане на инфекцията включват напреднала възраст, затлъстяване, наличие на системни заболявания като хипертония, диабет, астма, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и др. Рискови са и пациентите с нарушен имунитет, както и тези, които провеждат имуносупресиращо лечение.

Диагнозата се поставя след провеждането на тестове, които определят дали човекът е заразен с вируса. Те са три основни вида: за откриване на вирусна нуклеинова киселина, за откриване на антиген на вируса и за откриване на изградени антитела срещу SARS-CoV-2. Последните дават информация за прекарана в миналото инфекция. За оценка на степента на засягане на белия дроб се назначават рентгенография и компютърна томография.

Снимка: iStock

Усложненията на ковид-19, особено сред пациентите, които се лекуват в болница, са пневмония, ARDS (остър респираторен дистрес синдром) и остро увреждане на черния дроб. Възможни са усложнения от страна на сърдечно-съдовата система: остра сърдечна недостатъчност, аритмия, миокардит.

Пациентите с леки клинични форми не се нуждаят от болнично лечение. Те се изолират докато симптомите отшумят. Лечението на заболяването при тежките форми включва подаване на кислород, включително с назален катетър и маска. При наличие на коинфекция се прилага лечение с антибиотици. За овладяване на температурата се предписват антипиретици. При критични случаи маже да се прибегне до провеждане на инвазивна механична вентилация.

Източници: