Йерсиниозата представлява вид бактериална инфекция, която се причинява от представители на рода Yersinia, отговорни за развитието главно на ентероколит, но могат да причинят и мезентериален лимфаденит, терминален илеит и септично състояние.

Снимка: iStock

Причинител на чревната йерсиниоза при човека е бактерията Yersinia enterocolitica. Заразяването става чрез консумация на заразено свинско месо, вода, мляко и тофу. Възможно е бактерията да попадне в организма и при кръвопреливане. Заразените могат да отделят инфекциозния причинител до 90 дни след отшумяване на оплакванията.

Инкубационният период продължава между 7 и 10 дни. Най-често инфекцията протича с диария, коремна болка с коликообразен характер и субфебрилна температура. Възможно е да се наблюдава повръщане. При тежки случаи може да е налице кървава диария. Други симптоми на заболяването са треска, фарингит, мускулни и ставни болки и главоболие. При малки деца инфекцията може да се прояви като ентероколит. При по-големи деца и младежи заболяването се изявява като мезентериален лимфаденит, който често може да бъде объркан с апендицит.

Усложненията на йерсиниозата са редки. При някои пациенти може да се появи обрив, засягащ корема и краката. В някои редки случаи може да се наблюдава развитие на реактивен артрит. Ако бактерията попадне в кръвния ток, може да се развие животозастрашаващо състояние, наречено сепсис.

Диагнозата се поставя след изолиране на бактериалния причинител от изпражнения, кръв, гърло, рана и т.н. Тя се потвърждава чрез културелно изследване - резултатът от културата често е позитивен до две седмици от началото на инфекцията. За отграничаване на йерсиниозата от апендицита може да се проведе изследване с ултразвук или компютърна томография.

Снимка: iStock

Обикновено състоянието се подобрява от самосебе си и симптомите изчезват напълно в рамките на няколко седмици. Препоръчва се приемът на достатъчно течности, за да се избегне дехидратацията, която диарията може да причини. При тежките случаи се прилага антибиотично лечение. Тъй като не съществува профилактика за йерсиниозата се препоръчва спазване на висока лична хигиена и добро термично обработване на хранителните продукти преди консумацията им.

Източници: