Измръзването е увреждане на кожата, причинено от температури под нулата. По-вероятно е човек да получи такова увреждане:
- през зимата,
- при ветровито време,
- на голяма надморска височина
- ако човек е бездомен и живее на улицата.
Добре би било да се знае обаче, че при минусови температури човек може да измръзване дори да е облечен. Откритата кожа обаче е изложена на по-висок риск, ако навън е мразовито, ветровито или влажно.
В ранния стадий на измръзване човек усеща студ и леко изтръпване. Тъй като това състояние се влошава, ако ниските температура влияят дълго върху кожата, засегнатите участъци могат да променят цвета си и да станат по-твърди или да добият восъчен вид.
Лекото измръзване се подобрява бързо при затопляне. Човек обаче трябва да потърси медицинска помощ, ако става дума за по-сериозно измръзване, защото състоянието може да причини трайно увреждане на кожата, мускулите, костите и други тъкани.
Проблемът е, че измръзването може да доведе до трайно, необратимо увреждане на тъканите (състояние, което е известно като некроза).
Диагностицирането на измръзване се основава на симптомите. Лекарят вероятно ще назначи рентгенова снимка или ядрено-магнитен резонанс, за да провери дали има увреждане на костите и мускулите. Възможно е да отнеме между два и четири дни след затоплянето, за да се установи степента на увреждане на тъканите.
Първата помощ при измръзване е както следва:
- При хипотермия веднага трябва да се повика линейка.
- Наранената зона трябва да се предпази от по-нататъшно увреждане.
- Ако дрехите са мокри, трябва веднага да се съблекат, а човекът да се увие в топло одеяло.
- Измръзналите зони трябва да се накисне във вана или мивка с топла вода за около 30 минути.
- При измръзване на носа или ушите – те трябва да се покрият с топла мокра кърпа за около 30 минути.
- Замръзналите пръсти могат да се пъхнат под мишницата, за да се затоплят.
- Процесът на затопляне може да бъде болезнен – за болката се приемат лекарства за нейното успокояване.
- Лекарите предписват антибиотици, за да не се стигне до възникването на инфекция, както и медикаменти за разреждане на кръвта.
- При много тежко измръзване може да се наложи ампутация на пръстите на ръката или крака.
- За да заздравее правилно, измръзналата кожа трябва да е без увредена, мъртва или заразена тъкан – процедурата за отстраняване на тази тъкан се нарича дебридман.
Начин за предотвратяване от измръзване е да се ограничи времето на открито и да се затопля тялото по-често, ако е изложено на минусови температури.
Ако човек усети, че измръзва, трябва веднага да влезе вътре или да потърси подслон от студа. След това е желателно да се обади на личния си лекар или незабавно да посети Спешен център, за да бъдат намалени рисковете от увреждане на тъканите.
Източници: