Изгарянето е увреждане на тъканите, причинено от топлина, химикали, електричество, радиация или слънчеви лъчи.
Милиони хора по света търсят медицинска помощ при изгаряне, като на всеки човек може да му се случи да изпита този дискомфорт поне веднъж в живота си.
Случайни изгаряния могат да се случат на всеки, въпреки че децата, тийнейджърите и възрастните хора са най-застрашени.
Възрастните са по-податливи на изгаряния при готвене – като например разливане на вряща вода върху кожата.
Децата и тийнейджърите също могат да пострадат при игра със запалка, кибрит или фойерверки.
Изгарянията от първа степен и повечето от втора степен се лекуват с домашни условия, но тези от трета степен могат да бъдат животозастрашаващи и изискват специализирана медицинска помощ.
- Първа степен – при такова изгаряне се засяга горният слой на кожата (епидермиса), такива са повечето слънчеви изгаряния, при които има зачервяване на кожата и дискомфорт.
- Втора степен – при такова изгаряне се засягат горният (епидермиса) и долният слой на кожата (дермата), човек изпитва силна болка, мястото се зачервява и могат да се образуват мехури.
- Трета степен – при такова изгаряне се засягат и трите слоя на кожата (епидермиса, дермата и мастната тъкан), засягат се космените фоликули и потните жлези, увреждат се нервните окончания и човек често не изпитва болка в засегнатата област.
Лечението варира в зависимост от причината и тежестта. Общото правило обаче гласи, че зоната на изгарянето трябва да се поддържа чиста и да се използват подходящи бинтове и превръзки.
Овладяването на болката е от ключово значение. Неадекватният контрол може да попречи на грижите за раната.
Раните трябва ежедневно да се наблюдават дали не настъпва инфекция.
Лечението включва:
Първа степен – засегнатата област може да се изплакне с хладка вода (не се използва лед или твърде студена вода), слънчевото изгаряне може да се обработи с гел от алое вера, а термичното изгаряне може да се намаже с антибиотичен крем и да се постави лека превръзка.
Втора степен – поведението е сходно с това при изгаряне от първа степен, но лекарят може да предпише по-силна антибиотична паста, която да съдържа сребърен сулфадиазин, за да се предотврати инфекция.
Трета степен – това е опасно състояние и задължително се лекува в болница, често се налага да се направи кожна присадка, включват се системи, за да се предотврати дехидратацията и рязкото спадане на кръвното, венозно се прилагат силни обезболяващи.
Човек обаче може да се предпази, ако намали рисковите фактори:
- Използване на слънцезащитен крем.
- Химикалите да се държат добре затворени, а запалките и кибритите – далеч от децата.
- Да се внимателно при работа с вряла вода.
- Печката да не се оставя без надзор, като се използва кърпа или силиконова ръкохватка за дръжките на тигана или тенджерата на котлона.
- Децата да се държат далеч от горещи предмети.
- Камината да е обезопасена.
- Да се сложат предпазители на контактите и т.н.
- Изгарянията се случват много неочаквано, а често при по-тежките изгаряния могат да останат белези по кожата. Ето защо човек трябва да е много внимателен.
Източници: