Деменцията е термин, използван за описването на група от симптоми, засягащи паметта, мисленето и социалното общуване (ежедневието на тези хора е по-проблемно).
Всъщност това не е конкретно заболяване. Няколко заболявания могат да са в основата на деменцията.
Най-общо казано това състояние се характеризира със загубата на памет. Често това е един от ранните симптоми на заболяването.
Но загубата на памет не означава непременно, че човек е с деменция. За нея може да има различни причини.
Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за появата на деменция при възрастните хора.
Симптомите на деменция варират в зависимост от причината, като някои от тях могат да бъдат обратими. Най-честите са:
- Когнитивни – загуба на паметта (забелязва се от околните), проблеми с общуването или намирането на определени думи, проблеми с ориентирането (обърканост и дезориентация), проблеми с разсъжденията или решаването на проблеми, невъзможност за изпълнението на сложни задачи, проблеми с планирането и организирането, лоша координация и контрол на движенията.
- Психологически – промени в личността, депресия, безпокойство, възбуда, неадекватно поведение, нездравословна подозрителност (параноя), виждане на несъществуващи неща (халюцинации).
Важно е да се определи причината за загубата на памет, защото някои медицински състояния, които причиняват симптомите на деменция, могат да бъдат лекувани.
Прогресивните деменции се влошават с времето и не са обратими. В тях се включват:
Болест на Алцхаймер – това е най-честата причина за деменция, свързва се с промените на в три гена, пациентите имат протеинови плаки и „заплитания“ (фиброзни образувания) в мозъка си, които увреждат здравите мозъчни клетки и нервните влакна.
Съдова деменция – този тип деменция се причинява от увреждане на съдовете, които кръвоснабдяват мозъка, най-честите симптоми включват проблеми с решаването на проблеми, забавено мислене и загуба на фокус.
Деменция с телца на Леви – става дума за протеинови бучки, които са подобни на балончета, най-честите симптоми включват движения на тялото по време на сънуване, зрителни халюцинации, проблем с фокусирането, некоординирани и бавни движения, треперене и скованост на ръцете.
Фронтотемпорална деменция – характеризира се с разпадане на нервните клетки и техните връзки във фронталните и темпоралните дялове на мозъка, най-честите симптоми са свързани с промени в поведението и езика, налице е лоша преценка, както и личностни промени.
Смесена деменция – възможна е комбинацията от няколко причини, но в тази област проучванията продължават.
Има и други разстройства, свързани с деменция – като например болестта на Хънтингтън, болестта на Кройцфелд-Якоб, болестта на Паркинсон, мозъчни тумори, травматичното увреждане на мозъка и т.н.
Рисковите фактори, отключващи деменция, които са непредотвратими, са пола, възрастта и синдрома на Даун. Има обаче рискови фактори, които са обратими и поправими – като например начина на хранене, физическата активност, консумацията на алкохол, безсънието и т.н.
Източници: