Алергията представлява реакция на свръхчувствителност на организма към определени вещества като полени, козина на животни, храни, лекарства и др., наречени алергени.
Повишената реактивност на организма към алергените настъпва в резултат на сенсибилизирането му към тях – те се възприемат като заплаха, в резултат на което имунната система реагира бурно.
Различават се няколко вида алергични болести спрямо различните причинители, които ги предизвикват:
- Ринит – възниква при контакт с респираторни алергени;
- Астма – едно от най-честите дихателни заболявания;
- Хранителни алергии – най-често свързани с консумация на ядки, яйца, риба или мляко;
- Слънчева алергия – възниква при силно слънчево облъчване за продължителен период;
- Алергия към насекоми – настъпва при ужилване (пчели, оси) и по-рядко след ухапване.
Симптомите на алергията зависят от типа алерген, който предизвиква реакцията, и включват:
- хрема;
- сълзене от очите;
- течащ нос;
- сърбеж;
- подуване;
- стомашно-чревни оплаквания;
- отпадналост.
Симптомите могат да бъдат леки, умерени или тежки.
Диагностицирането на алергията се базира на доказването на алергена, отговорен за състоянието. Това става чрез кръвни или кожни проби. Кожните тестове могат да се осъществет по три метода: тест чрез убождане, чрез одраскване или чрез подкожно инжектиране на алергена. От кръвните тестове се използва изследването за имуноглобулин Е антитела. Провокационните тестове провокират алергични симптоми чрез поставяне на пациента в контакт с алергена.
Наличието на алергия повишава риска от развите на други състояния като астма и инфекции на ушите, синусите и белите дробове. Едно от тежките усложнения на алергията е анафилаксията - остра, животозастрашаваща алергична реакция, която настъпва бързо и може да предизвика шок.
Анафилактичните реакции почти винаги включват кожни и лигавични прояви, а при деца е типично развитието на дихателна симптоматика.
Задача на лечението е да предизвика трайна промяна в начина, по който имунната система реагира на алергените. Един от начините е чрез приложение на алерген-специфична имунотерапия, като субакутната имунотерапия представлява признат стандарт в терапията. Целта е да бъде постигната десенсибилизация, а симптомите да бъдат намалени.
Алтернатива е сублингвалната имунотерапия. Тя е под формата на таблетки или капки и се прилага под езика.
Източници: