Зимата е времето от годината, в което имаме повече притеснения от вируси и настинки. И това донякъде е нормално. Лятото освен топло време, обаче носи своите предизвикателства – особено за децата.
Летните вируси са не по-малко неприятни и опасни от тези през по-студения период от годината. Един от най-разпространените видове са ентеровирусите, които причиняват заболявания предимно при бебета, деца и тийнейджъри.
Това е така, тъй като повечето възрастни вече имат изграден имунитет, преминавайки през много ентеровируси.
Вирусите често не предизвикват симптоми или предизвикват само леки такива, предават се лесно, а лечението им включва познати медикаменти против болки, повръщане, стомашно неразположение и други, пише CedarsSinai.
Какво представлява ентеровирусната инфекция при децата?
Ентеровирусът е един от най-разпространените вируси. Съществуват много видове, като повечето от тях причиняват само леко заболяване.
Ентеровирусите често причиняват така наречения „летен грип“. Те могат да причинят и обрив, известен като болест на ръцете, краката и устата. Това обикновено се причинява от коксакивирус – също вид ентеровирус.
Но в някои случаи ентеровирусът може да бъде по-тежък и да причини усложнения. Някои от вирусите, като полиомиелитът, могат да причинят сериозни заболявания – например, възпаление на тъканта, която покрива главния и гръбначния мозък (менингит).
Какво причинява ентеровирусната инфекция при детето?
Ентеровирусите могат да се разпространят, когато заразен човек киха или кашля, като капчици се разпръскват във въздуха или върху различни повърхности. След това детето може да вдиша капките или да докосне заразена повърхност, а след това да докосне очите, устата или носа си.
Някои от вирусите могат да се разпространят чрез контакт със заразени изпражнения. Това може да се случи, когато децата не мият ръцете си.
Също така, инфекцията може да бъде предадена чрез ядене или пиене на храна или вода, които съдържат вируса.
Симптоми на ентеровирусната инфекция при децата?
В много случаи ентеровирусите не предизвикват симптоми. Ако причинят, често те са предимно леки. Повечето симптоми обикновено отшумяват за няколко дни и могат да бъдат:
- Треска
- Мускулни болки
- Възпалено гърло
- Хрема
- Кихане
- Кашлица
- Затруднено дишане
- Хрипове
- Гадене и повръщане
- Диария
- Червени рани или прозрачни белезникави мехури в устата и по дланите на ръцете и стъпалата
- Червен обрив по големи части от тялото
Как се диагностицира ентеровирусна инфекция при дете?
Обичайно е лекарят да направи преглед на устата, очите и кожата, както и да преслуша гръдния кош на детето ви.
В повечето случаи лекарят диагностицира състоянието само въз основа на симптомите и прегледите. Не е необходимо да се правят изследвания.
В случай на по-тежки симптоми детето ви може да се нуждае от определени изследвания. Те се правят, за да се провери дали детето има ентеровирус или друг вид заболяване. Тестовете могат да потърсят проблеми със сърцето, белите дробове, мозъка и др. Тестовете могат да включват:
Кръвен тест – Взема се кръв от вена. След това тя се изследва, за да бъде установена евентуалната причина за заболяването или проблемите с органите на вашето дете.
Рентгенови снимки – Това изследване се прави, за да се огледат белите дробове и сърцето.
Електрокардиограма – Този тест се прави, за да се проследи сърдечната дейност.
Ехокардиография – Неинвазивно изследване на сърцето, което използва ултразвукови вълни, за да създаде детайлни изображения на сърдечните структури и функции.
Изследване на гръбначно-мозъчната течност – Взема се малка проба от гръбначно-мозъчна течност. Това се прави чрез поставяне на малка игла между прешлени. Течността се изследва за диагностициране на инфекции, възпалителни заболявания, кръвоизливи, тумори и др.
Как се лекува ентеровирусна инфекция при дете?
Лечението зависи от симптомите, възрастта и общото здравословно състояние на детето ви. А също така и от това колко тежко е състоянието.
Антибиотиците не действат при вирусни заболявания като ентеровирусните. Към момента няма налични антивирусни лекарства, които да помогнат за излекуването на ентеровирусна инфекция.
На практика лечението се провежда, за да помогне на детето да се чувства по-добре, докато организмът му се бори със заболяването. Това включва:
Болкоуспокояващи – Те включват парацетамол и ибупрофен. Използват се, за да облекчат болката и да понижат температурата. Не давайте аспирин на детето или тийнейджъра си, ако имат повишена температура. Може да възникне сериозно състояние, наречено синдром на Рей. Той е рядко, но опасно състояние, което често засяга деца на възраст от 6-12 години. Синдромът причинява увреждане на мозъка и черния дроб.
Почивка на легло и повече течности – Това помага на организма на детето ви да се пребори със заболяването.
Промяна в начина на хранене – Ако детето ви има рани в устата, е добре временно да консумира само меки и по-безвкусни храни. Не давайте на детето солени или хрупкави храни.
Симптомите, като мускулни болки, треска и възпалено гърло, обикновено отшумяват за няколко дни. Червените рани, известни като болестта ръка-крак-уста (в устната кухина се появяват малки мехурчета, които прерастват в язвички. Те са силно болезнени и могат да са причина за отказ от храна и вода, в резултат на което може бързо да се стигне до дехидратация. Може да се наблюдават и обриви по дланите и стъпалата, съпроводени със сърбеж), обикновено изчезват за 7 до 10 дни.
Какви са възможните усложнения при ентеровирусна инфекция при дете?
Усложненията при ентеровирусите не са чести. Но те могат да причинят сериозни проблеми, като например:
- Възпаление на главния мозък (енцефалит)
- Възпаление на тъканите около главния и гръбначния мозък (менингит)
- Възпаление на сърцето (миокардит)
- Възпаление на черния дроб (хепатит)
- Очна инфекция (конюнктивит)
- Тежко заболяване на белите дробове
- Слабост или парализа на мускулите
Начини за превенция на ентеровирусна инфекция при децата?
Децата се ваксинират срещу полиовирус. Поне към този момент обаче няма ваксина за други ентеровируси. Ето няколко начина, чрез които може да опитате да предотвратите заболяването:
- Научете децата да мият ръцете си след използване на тоалетната, преди хранене и преди да докосват очите, устата или носа си.
- Мийте ръцете си често, особено ако се грижите за болен човек. Използвайте дезинфектант за ръце, ако нямате сапун и вода под ръка.
- Опитайте се да контактувате по-малко с болни хора.
- Почиствайте редовно повърхностите у дома с дезинфектант.
- Уверете се, че детето ви е напълно ваксинирано срещу полиомиелит.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.