Инфектирането с коксаки вирус протича с 40 градуса температура, болки в гърлото и обрив по дланите, ходилата и в устата. Обикновено той поваля на легло децата през пролетта и в разгара на лятото.
Познат е от десетилетия, но за него не се говори много. Засяга предимно малчуганите и често предизвиква паника сред майките, твърдят епидемиолозите.
За първи път вирусът е изолиран през 1948 г. чрез заразяване на новородени мишлета с фекалии на болен с подобни на полиомиелит заболявания, пише здравният сайт WebMD. Името произлиза от града, в който е изолиран вирусът – Коксаки в САЩ, разказват епидемиолозите.
Какво трябва да знаят родителите за тези вируси?
Коксаки вирусните инфекции са остри инфекциозни заболявания, които се проявяват с различни клинични картини (симптоми). Механизмът на разпространение е както по фекално-орален, така и по въздушно-капков път.
Заразата се предава чрез пряк контакт със слюнка. А както е добре известно, при децата това е много често – те завират в устата си играчки, прехвърлят ги едно на друго и т.н.
В зависимост от това колко души са заразени, епидемиите могат да бъдат по-големи или по-малки. Възможно е вирусът да бъде причина и за възникване на спорадични единични случаи.
Инкубационният период е в рамките на средно 3-5 дни, но понякога може и да е по-дълъг. Единствен източник на инфекцията е болният и заразоносителите. Входна врата за инфекцията са устата, храносмилателният тракт и горните дихателни пътища. При асептичен менингит вирусът може да бъде открит и в ликвора (гръбначно-мозъчната течност) на болния.
За какви симптоми трябва да се следи детето?
Симптомите, с които протича една такава инфекция, се появяват рязко. Повишената температура е най-честата причина, поради която родителите търсят медицинска помощ. В първите часове, след като детето вдигне температура около 39-40 градуса, не се наблюдават изявени симптоми.
Ето защо в самото начало дори специалистите трудно могат да установят патологичните промени по време на преглед, което засилва притесненията на родителите.
Всяка инфекция обаче има нужда от т.нар. технологично време, в което да се разгърне пълната клинична картина. Затова през следващите ден-два се появяват мехурчета по задната стена на фаринкса, небцето, устната лигавица и езика.
Към третия ден вече е налице обрив – предимно по дланите и ходилата. Той може да се изяви само със зачервяване или с развитие на болезнени мехурчета, в зависимост от това как протича болестта при всяко отделно дете.
Добре би било да се знае също така, че вирусите са устойчиви на действието на различни химични и физични фактори. Във външната среда (почва, вода, храна) могат да останат жизнеспособни със седмици, а понякога и с месеци.
Любопитен е и фактът, че при температури под 0 градуса те могат да оцелеят дори с години. Според медиците бързо обезвреждане се наблюдава единствено при прилагане на дезинфекционни разтвори с формалин, хлорни препарати или солна киселина.
До какви заболявания водят тези вируси?
Коксаки вирусите предизвикват различни заболявания – най-често херпангина, асептичен менингит, миокардит при новородени, обрив по крайниците, конюнктивит с кръвоизливи и полиомиелитоподобни заболявания, уточняват специалистите.
По думите им след заразяване вирусът се открива в гърлен секрет, а през следващите 5-6 седмици – и в изпражненията. При асептичен менингит се открива в кръвта и ликвора. Ликворът е бистър, но изтича под налягане, с увеличен брой на клетките в него.
Ето защо при съмнение за инфекция от този тип се изследват материали като гърлен секрет и везикуларна течност (от мехурчетата), изпражнения, кръв или ликвор.
Материали за изследване могат да бъдат взети още и от външната среда – канални води, различни предмети, включително и от мухи, които пренасят механично вируса.
Много зависи от подтипа на вируса, който е предизвикал конкретната инфекция, както и от възрастта на детето. По-често е самоограничаващо се. В някои случаи може да има усложнения, като се засегнат сърцето, нервната система и това да доведе до миокардит, перикардит или енцефалит.
Каква е терапията и как я понасят децата?
При неусложнено протичане на заболяването терапията е симптоматична. Антибиотици не се предписват, тъй като те не повлияват вирусните причинители, обясняват медиците. По думите им една от препоръките е свързана с това, пациентът да остане в леглото през първите няколко дни от заболяването.
Обикновено инфекцията има благоприятен ход и се самоограничава. Могат да се назначат нестероидни противовъзпалителни средства за понижаване на температурата и облекчаване на болката.
Препоръчва се също така даването на по-голямо количество течности, за да се избегне рискът от обезводняване на организма поради повишената температура и понижения прием на течности през устата.
Превенцията е трудна. Както вече стана ясно, коксаки вирусите са сравнително устойчиви в околната среда и лесно се предават от дете на дете. Това важи с особена сила за затворените колективи, като детски ясли и градини или училища.
Като основно средство за превенция срещу заболяването обаче медиците препоръчват редовното миене на ръцете и използването на дезинфектант, особено след ходенето до тоалетна, смяната на памперси, преди хранене и т.н.
Как родителите да предпазят детето от заразяване?
Повърхностите трябва редовно да се дезинфекцират, особено в детските центрове. Не се препоръчва там да има плюшени или платнени играчки, тъй като те по-трудно се дезинфекцират и често стават лесно средство за разпространяване на инфекцията, категорични са специалистите.
Те напомнят също така, че малчуганите, които са болни от коксаки вирусна инфекция, не трябва да посещават детски заведения до отшумяване на симптомите. Така се намалява рискът от разпространението на заразата.
Неутрализиращи антитела се появяват още в края на първата седмица от заболяването, като те се съхраняват в организма с години. Добър имунен отговор обаче е налице само към конкретния щам, от който е преболедувал пациентът.
Какви проблеми могат да възникнат?
Заболяванията, които се причиняват от коксаки вирусите, са:
- Болестта „Ръка-крак-уста“. Инкубационният период е 1-3 дни, след което детето повишава температура. Скоро в устната кухина се появяват малки мехурчета, които еволюират в язвички. Те са силно болезнени и могат да са причина за отказ от храна и вода, в резултат на което може бързо да се стигне до дехидратация. Може да се наблюдават и обриви по дланите и стъпалата, съпроводени със сърбеж.
- Конюнктивит. Наблюдава се зачервяване на окото, сълзене, оток, нарушено зрение и чувствителност към светлина. Заболяването продължава 7-10 дни и засяга двете очи. Възстановяването е пълно, но детето може да е заразно известно време след преболедуване.
- Вирусен менингит и енцефалит. Рядко се наблюдават инфекции от този тип. Характерното за тях е обаче, че засягат обвивките на мозъка или мозъчния паренхим (т.нар. сиво вещество). Счита се, че това е една от най-тежките прояви на заразяването с коксаки вирус, което може да доведе до тежки и животозастрашаващи усложнения.
- Миокардит. Това е друго тежко заболяване, което обаче засяга сърдечния мускул. Рядко настъпва, но усложненията, които предизвиква, може да са сериозни.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.