Ушните инфекции при децата: Видове и важни съвети за родители

Използвайте физиологичен разтвор и хранете детето си изправено за да намалите риска от ушни инфекции
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Ушните инфекции при децата: Видове и важни съвети за родители

Болката в ушите може да превърне щастливо и енергично дете в раздразнено и капризно. Това е често срещано явление, тъй като всяко пето от от шест деца има ушна инфекция до 3-годишна възраст, според Националния институт по здравеопазване в САЩ, цитиран от изданието PennStateHealth.

Инфекциите на ушите, както и други проблеми с ушите, носа и гърлото, са сред основните причини деца да посещават лекари в тази възраст. В световен мащаб всеки февруари е месец на детското УНГ здраве. По темата информация дава д-р Гил Зойзнер-Агар, педиатричен отоларинголог в Детската болница в Пенсилвания, САЩ.

Видове ушни инфекции

Инфекции на средното ухо (среден отит): Вирусите или бактериите заразяват пространството зад тъпанчето на вашето дете, причинявайки болка в ушите и натрупване на течност зад самото тъпанче. Инфекции на средното ухо обикновено засягат деца под 7 години, особено след настинки. Течността се събира в средното им ухо поради недоразвитите евстахиеви тръби, който свързват средното ухо с задната част на носа.

Инфекции на външното ухо (външен отит): Външният ушен канал се заразява, причинявайки болка. Тези инфекции са често срещани при по-големи деца. Те често се дължат на излишна влага (например след плуване), драскотини от нокът или памучен тампон.

Как да намалите риска от ушни инфекции при децата

  • Използвайте физиологичен разтвор. Когато детето ви е със запушен нос, два-три пъти на ден промивайте с физиологичен разтвор.
  • Избягвайте пасивното пушене. Димът може да раздразни лигавицата на носа, евстахиевата тръба и средното ухо и да направи риска от инфекция по-голям.
  • Хранете детето си изправено. Децата, които се хранят с шише, е добре да седят или да бъдат държани частично изправени, докато пият, така че млякото да не навлезе в евстахиевите им тръби.

Снимка: Canva

  • Не поставяйте памучни тампони (или нещо друго) в ушите на вашето дете. Омекотете излишната ушна кал с пероксидни разтвори и или няколко капки минерално олио.

Как се лекуват ушните инфекции

Не е грешно първоначално да опитате лечение например с ибупрофен, стига болката и температурата да не са прекалено силни. Потърсете медицинска помощ, ако симптомите на вашето дете са се влошили в рамките на 24 часа или не са се подобрили в рамките на 48 часа.

Лекар ще провери тъпанчето на вашето дете за зачервяване, подуване, или гной. Ако специалист, забележи инфекция, ще предпише антибиотици за да убие бактериите.

Задълбоченият преглед и диагнозата са от решаващо значение. Важно е да се определи дали симптомите са причинени от ушна инфекция или от нещо друго, преди да“, категоричен е д-р Зойзнер-Агар.

Уведомете Вашия лекар, ако детето Ви не се подобри в рамките на 48 до 72 часа. Понякога детето ви може да се нуждае от различен антибиотик. Гадене, повръщане и диария са чести странични ефекти на антибиотиците. 

Инфекциите на външното ухо са различни и често се лекуват с антибиотични, противогъбични или стероидни капки за уши.

А ако детето ми има чести инфекции

За деца с повтарящи се инфекции на средното ухо, ушните тръби (вентилационна тръба) може да донесат облекчение. Хирургът поставя тези малки цилиндри в тъпанчето на вашето дете, за да подпомогне изтичането на течността от средното ухо.

Снимка: iStock

„Важно е да се види дали детето има проблеми със запушване на носа, много секрети от носа или хъркане, защото много пъти увеличени или инфектирани аденоиди причиняват тези симптоми“, обяснява още специалистът.

Разположени в задната част на носния проход, аденоидите могат да уловят бактерии и вируси. Вашият лекар може да препоръча операция за отстраняването им, ако причиняват постоянни проблеми.

Кога трябва да се обърнем към специалист

УНГ лекарят (специалист по оториноларингология) е лекар, който е специализиран при диагностициране и лечение на инфекции и заболявания на ушите, носа и гърлото. Те могат да препоръчат лечение, вариращо от лекарства, през логопед, до операция.

Посетете УНГ специалист, ако детето ви има:

Чести ушни инфекции: Вашето дете може да се нуждае от странична помощ с вече споменатите ушни тръби, ако е имало три или повече ушни инфекции през последните три-четири месеца, или повече на брой през последната година.

Постоянни или тежки инфекции на синусите или синузит: Възпалението на синусите може да причини натиск на лицето, назална конгестия и постназална секреция (задна хрема).

Хронично възпалено гърло: Това може да е признак на тонзилит (възпаление на сливиците) или гастроезофагеална рефлуксна болест.

Затруднено преглъщане: Това може да сигнализира за тонзилит или други заболявания.

Значително хъркане: Това може да е признак на сънна апнея или нарушено дишане по време на сън, често поради уголемени сливици.

Затруднено дишане през носа: Този симптом може да бъде причинен от огулемени аденоиди, алергии или изкривена преграда ─ структурна аномалия на носа.

Притеснения от загуба на слуха: Повтарящите се ушни инфекции и други проблеми с ушите могат да повлияят на слуха и да засегнат развитието на детето.

Промени в качеството на гласа: Дрезгавостта или хриповете може да сигнализират за нарушение на гласа.

Повтарящ се круп (остър обструктивен ларингит): Тази вирусна инфекция може да причини т.нар. лаеща кашлица. Два или повече епизода годишно могат да подсказват за аномалии на дихателните пътища.

Трудности в говора: Структурните проблеми в устата или гърлото могат да повлияят на говора.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.