Всичко за дислексията: Симптоми, лечение и как да помогнете на детето си

Дислексията е нарушение на способността за четене и учене, но не е психично заболяване или аутизъм…
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Всичко за дислексията: Симптоми, лечение и как да помогнете на детето си

За някои хора четенето е нещо, което не представлява трудност. Да се научиш да четеш се счита за напълно нормална дейност още в сравнително ранна детска възраст. Някои хора се научават да четат лесно, но други се затрудняват.

Една от често срещаните причини е дислексията. Въпреки че дислексията може да направи четенето по-трудно, тя не трябва да бъде пречка за нормалното развитие на човек, страдащ от този вид проблем.

Отделът за потребителска здравна информация на Медицинското училище на Харвард - Harvard Health Publishing (HHP), разработва темата за дислексията, от която (под различен вид) страдат около 20% от населението в световен мащаб!

КАКВО Е ДИСЛЕКСИЯ

Дислексията е вид нарушение на способността за учене и четене. Тя няма нищо общо с това колко сте умни. Хората с дислексия просто имат мозъчни различия, които затрудняват обработката на написаните думи. Те имат проблеми с разбирането на връзката между буквите или групите от букви и звуците.

Снимка: iStock

За хората с дислексия е по-трудно да преобразуват напечатаните думи в говорими, както и да разбират и запомнят нещо, което са прочели.  Дислексията попада под чадъра на „специфично разстройство на ученето“.

Това разстройство има три основни подвида, според американския академичен медицински център ClevelandClinic:

  • Четене (дислексия)
  • Писане (дисграфия)
  • Математика (дискалкулия)

КАКВО ПРИЧИНЯВА ДИСЛЕКСИЯТА

Специалистите не знаят точно какво причинява дислексията, но смятат, че тя е силно генетична и се предава в семейството. Дете с един родител с дислексия има 30% до 50% шанс да я наследи. Генетични заболявания като Синдрома на Даун също могат да направят дислексията по-вероятно да се случи.

Дислексията НЕ СЕ причинява от физическо увреждане, като например проблеми със зрението или слуха. Много хора с дислексия имат средна или по-висока от средната интелигентност. По принцип мозъкът на хората с дислексия изпитва затруднения при получаването, организирането, запомнянето или използването на информация.

Дислексията НЕ Е проблем със зрението. Очите не виждат неправилно думите, но мозъкът очевидно изпитва затруднения при обработката на визуалната информация.

Други рискови фактори включват ниско тегло при раждане, преждевременно раждане и евентуално излагане на плода на определени лекарства или вещества.

Смята се, че около 5 до 10 % от децата имат дислексия. Мозъкът на хората с дислексия работи по малко по-различен начин от този на хората без това заболяване. Лявата част на мозъка е устроена по начин, който затруднява обработката на писмения език.

ПРИЗНАЦИ НА ДИСЛЕКСИЯТА

Четенето започва с говоримия език. В ранна детска възраст говоренето започва с издаване на прости звуци. Докато научавате повече звуци, вие също се научавате как да използвате тези звуци, за да образувате думи, фрази и цели изречения. Ученето да четете включва свързване на звуци с различни писмени символи (букви).

Точно тук е мястото, където дислексията влиза в картината. Вашият мозък има проблеми с обработката на това, което четете, особено с разделянето на думите на звуци или свързването на букви със звуци, когато четете.

Човек с дислексия може да изпитва затруднения с:

  • Забавено четене, защото имате проблеми с обработването и разбирането на думи.
  • Разбиране и запомняне на прочетеното
  • Трудности с писане и правопис.
  • Проблеми с това как съхранявате думите и техните значения в паметта ви.
  • Проблем при формирането на изречения за съобщаване на по-сложни идеи.

Например, човек с дислексия е склонен да обърне или да разчете погрешно букви или цели думи, както и цифри. Поради тези трудности човекът с дислексия обикновено чете бавно и е склонен да се колебае по-често от очакваното.

СИМПТОМИ НА ДИСЛЕКСИЯТА

Важно е да се отбележи, че много малки деца обръщат букви и цифри, четат неправилно думи или не разбират думите като нормална част от обучението за четене. Децата с дислексия обаче продължават да правят това, след като връстниците им са спрели, обикновено до първи или втори клас.

Снимка: iStock

Дислексията може да не бъде разпозната, докато детето не тръгне на училище, когато ученик с нормална интелигентност започне да изостава от съучениците си по отношение на академичните резултати.

Симптомите на дислексията изглеждат различно в различните възрасти и етапи на развитие.

Предучилищна възраст

  • Трудно се научават или запомнят буквите от азбуката
  • Смесва буквите и думите им
  • Изостава от връстниците си в езиковите умения
  • Произнася неправилно познати думи
  • Трудно наричат предметите с правилното им име

Начално училище

  • Чете по-бавно от децата на своята възраст
  • Не може да направи разлика между определени букви или думи
  • Не може да свързва буквите със звуците, които издават
  • Пише букви или цифри, обърнати огледално
  • Има проблеми с произнасянето на думи, когато чете
  • Пише бавно
  • Казва, че думите изглеждат замъглени
  • Трудно следва инструкциите

След начално училище

  • Проявява социална изолираност от останалите, защото му е трудно да общува с връстници
  • Прави грешки в правописа, граматиката и пунктуацията
  • Отнема много време, за да завърши домашните си
  • Разхвърлян почерк
  • Говори бавно
  • Избягва да чете на глас
  • Използва грешни думи

Тийнейджъри и възрастни

Хората на тази възраст с недиагностицирана дислексия може да открият, че:

  • Четат и пишат много бавно
  • Объркват думи, които изглеждат сходни
  • Трудно преглеждат текста (може да им се наложи да прочетат нещо поне два пъти, за да го разберат)
  • Имат проблеми със съсредоточаването и концентрацията
  • Изпитват затруднения да се организират.

Други състояния, които често се срещат при лица с дислексия, включват синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ), тревожност и депресия.

РИСКОВИ ФАКТОРИ ЗА ПОЯВА НА ДИСЛЕКСИЯ

Няколко рискови фактори могат да допринесат за това дали някой ще развие дислексия. Те включват (но това не са всички фактори):

  • Токсична среда. Замърсяването на въздуха и водата може да увеличи риска от развитие на дислексия. Това особено важи за тежки метали (като олово или манган), никотин и др.
  • Липса на достъп до материали за четене. Рискът от развитие на дислексия е по-висок при деца, които растат в домакинства, в които четенето не се насърчава или в които материалите за четене са по-малко достъпни.
  • Ограничения на учебната среда. Децата с по-слаба подкрепа за обучение в училище или подобна среда са по-склонни да развият дислексия.

КАК СЕ ДИАГНОСТИЦИРА ДИСЛЕКСИЯТА

Не съществува окончателен тест за диагностициране на дислексията. Обикновено на децата се прави оценка на четенето от специалист по четене или образование. Оценката може да бъде направена в рамките на местното училище или в извънкласна обстановка. Вашият педиатър също може да ви помогне със съвет в тази посока.

Възрастните могат да бъдат оценени за дислексия от квалифицирани специалисти, включително невропсихолози, клинични психолози и образователни психолози.

ОЧАКВАНА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ДИСЛЕКСИЯТА

Дислексията не може да бъде излекувана, но хората с това разстройство могат да научат начини да бъдат успешни в училище и живота. С ранна диагностика и подходящо лечение, много хора с дислексия успяват както академично, така и професионално. Дислексията обаче е състояние за цял живот, а не временно изоставане в развитието.

ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ДИСЛЕКСИЯТА

Не е известен начин за предотвратяване на дислексия. Въпреки това, тъй като неврологичните проблеми, които причиняват дислексия, може да са свързани с пренатални фактори и децата, които са родени преждевременно или с ниско тегло при раждане, могат да бъдат изложени на по-висок риск от дислексия, разумно е да следвате обичайните препоръки за здравословна бременност.

КАК ДА ПОМОГНЕМ НА ДЕЦАТА С ДИСЛЕКСИЯ

Децата с дислексия могат да се научат да четат - и да четат добре. Но те се нуждаят от допълнителна подкрепа, за да постигнат това. Разбира се, на първо място трябва да потърсите помощ и подкрепа от учителите на вашето дете в училище. Важно е дали те ще проявят търпение към затруднението му, за да му помогнат…

Снимка: iStock

Също така е важно да запомните, че дислексията не е нещо, върху което вашето дете има контрол. Бъдете търпеливи и подкрепящи. Насърчаването и подкрепата от ваша страна могат да бъдат тласъкът, от който детето ви се нуждае, докато се учи да управлява своята дислексия. Може също така да им помогне да се чувства по-малко тревожно или уплашено от дейности, свързани с четенето.

Вкъщи четете заедно с детето си всеки ден. Това ще затвърди уменията, които то усвоява в училище, и ще разшири речника му, което също помага при четенето.

ЛЕЧЕНИЕ НА ДИСЛЕКСИЯ

Използват се няколко техники и стратегии, за да се помогне на хората с дислексия. Те включват запис на лекции вместо писане на бележки, слушане на книги на касета вместо четене, използване на флаш карти и използване на компютърен софтуер за проверка на правописа и граматиката.

Лечението може да отнеме време, прекарано с говорни и езикови терапевти, преподаватели и учители по специално образование. С необходимата подкрепа обаче повечето деца с дислексия се приспособяват към своите затруднения в ученето и продължават да бъдат част от нормална училищна среда. За съжаление някои може да имат нужда от специално образование.

КАКВО ОЗНАЧАВА ДА ЖИВЕЕШ С ДИСЛЕКСИЯ

Често срещано погрешно схващане е, че дислексията е болест. Друго погрешно схващане е, че човек с дислексия е по-малко интелигентен. И двете СА НЕВЕРНИ. Всъщност, изследванията не показват връзка между интелигентността и дислексията. Много хора с дислексия постигат високи резултати и огромни успехи в своите области.

Снимка: iStock

Да имате дислексия означава, че четенето е трудно за вас, а не че сте неспособен или мързелив. Намирането на техники за подпомагане на управлението на дислексията е от решаващо значение за успешното учене и самочувствие. Разберете, че наличието на дислексия не отразява ниска интелигентност.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Дислексията форма на аутизъм ли е?
Не, дислексията и аутизмът са отделни състояния. Разстройството от аутистичния спектър и специфичното разстройство на ученето (включително дислексия и другите два подтипа) попадат в разстройствата на неврологичното развитие. Но те не са едно и също нещо. Можете да имате и двете наведнъж, но наличието им едновременно не означава, че едното причинява другото.

Винаги ли дислексията е затруднение в ученето?
Не, дислексията не винаги е затруднение в обучението. Докато дислексията на развитието (формата на умствено увреждане) е най-често срещаният тип, друг тип е възможен, но много по-рядко срещан.

Дислексията зрителен проблем ли е, който кара буквите да изглеждат обърнати или завъртяни?
Понякога, но не винаги. Дислексията е състояние, което може да повлияе на вашето възприемане на букви и писане. Не всеки обаче изпитва същите симптоми на дислексия.

Психично заболяване ли е дислексията?
Не. Дислексията е увреждане на ученето, свързано с разлика в частите на мозъка, участващи в четенето. И не се счита за психично заболяване.

Как се отразява дислексията на човек?
Дислексията прави четенето по-трудно. В резултат на това ще ви е трудно да учите по начина, по който другите хора го правят. Ако не получите помощ, това може да доведе до проблеми с вашето поведение, самочувствие, безпокойство и социален живот. Без помощ за дислексия, децата, а след време вече като възрастни ще продължат да се сблъскват с предизвикателства в кариерата и личния си живот.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.