Синдромът на внезапната детска смърт (СВДС) е кошмарът на всеки настоящ и бъдещ родител. Един от най-големите страхове, който често държи родителите будни през нощта.
СВДС е неочаквана смърт на деца до 12-месечна възраст без те да са боледували или да има причина за това. Синдромът е изключително рядък, но въпреки това е третата най-честа причина за смъртността в този период - след вродените заболявания и преждевременното раждане.
0,43 от всяко 1000 здраво родени деца (около 1 на всеки 2000 бебета) е жертва на СВДС през първата година. Пикът на риска е между втория и третия месец, след което рязко намалява след шестия, но може да се случи до края на първата година.
Пред годините са провеждани огромен брой проучвания по темата и има значителен напредък, най-вече благодарение на започналата през 1994 г. кампания „Обратно към съня“ (наричана днес „Безопасно е да се спи“). И въпреки това, учените нямат ясно обяснение, защо може да се стигне до фатален край.
Несъмнено името Алексис Дюбиеф е придобило световна известност, когато се интересуваме от темата. След като ражда първото си дете през 2006 година, се сблъсква именно с темата за Детския сън или по-скоро за липсата на спокоен такъв. В следващите пет години от живота си тя прекарва в научни изследвания и анализи, който публикува в Precious Little Sleep.com.
Нейната задълбочена работа и по-скоро, както самата тя споделя - търсене на стотици източници по темата (без да получава конкретни отговори), я насърчават да напише книгата “Повелители на съня”. Този наръчник за отчаяни родители се превръща в приятел, който всеки родител, мечтае да има по пътя на бебешкия сън…
Смята се, че част от причините за Синдрома на внезапната детска смърт се дължат на фактори от биологията и околната среда. Някои от тях като преждевременното раждане, мъжкият пол и развитието на мозъка, са извън нашия контрол. Така, че каквото и да се направи, това по никакъв начин не елиминира риска.
Загубата на дете от СДВС е изключителна трагедия, която може да бъде подсилена от обвиненията, че родителите имат вина, макар че са следвали всички инструкции за безопасен сън.
Ето някои рискови фактори за СДВС според проучване на Американската педиатрична асоциация:
Рискови фактори за СДВС
- Детето да бъде оставено да спи с лицето надолу (сходен риск има и при спящите на една страна деца, защото позицията е нестабилна и може да се обърнат по очи).
- Ползването на меки завивки и постелки, възглавници, обиколници и др.
- Употреба на алкохол и цигари от майката по време на бременност.
- Излагане на бебе на тютюнев дим - пасивно пушене.
- Прекаленото затопляне по време на сън.
- Лоша или липсваща пренатална грижа.
- Съвместно спане, особено с бебета под 4 месеца.
- Преждевременно раждане или много ниско рождено тегло.
Практични съвет за намаляване на риска от СДВС
- Никога не оставяйте новороденото на спи по корем или на една страна и предупредете всеки, който помага в грижите за него, за това. Когато бебето започне да се обръща самичко, продължете да го оставяте така. (Много деца спят по-добре по корем, и може да ви се стори, че ако го оставите само веднъж, няма да има проблем или защото имате устройство, което ще ви извести, ако бебето спре да диша, но това не е така. Добър сън или по-малко събуждания през нощта не си заслужават повишения риск. Не разчитайте на технологиите да ви спасят при небезопасни избори).
- Никога не използвайте меко спално бельо при бебето. Това включва възглавници, юрганчета, одеала, вълнени завивки и обиколници, като това се отнася за самостоятелното и съвместното спане. Ако планирате да спите в едно легло с детето, ще трябва да премахнете всички завивки от него.
- Бебетата трябва да спят на твърда повърхност. Не слагайте меки матраци, одеала или юрганчета под чаршафите. И не оставяйте бебето да спи върху възглавницата за кърмене.
- Никога не спете с детето си на стол или диван. Това се случва по-често, отколкото може да си представите. Единият родител взима бебето със себе си в хола, за да остави другия да поспи и внезапно заспива, докато го държи… Или майката сяда на стол, докато кърми и… заспива. Това са много рискови положения за сън.
- Никога не допускайте бебето да спи с нещо, което може да покрие лицето му или да намали притока на въздух. Това включва меки одеалца, играчки, шапки, зле пристегнати пелени и плюшени играчки.
- Убедете се, че на бебето не му е твърде топло. В повечето случаи то трябва да има една дрешка повече от вас. Ако бебето е със зачервени бузки, топли уши или потно вратле, значи му е прекалено топло. При съмнение, не забравяйте, че между топлото и студеното, студеното винаги е за предпочитане.
- Кърменето, особено ексклузивното, има много ползи за бебето, включително намален риск от СДВС.
Нека бебето спи в стаята при вас поне през първите шест месеца, за предпочитане около година. Това намалява риска с 50%.
Давайте на бебетата залъгалки, докато записват. Няма значение дали ще спят с тях или ще изпаднат, след като заспи, но е добре да бъдат там в процеса на заспиване.
Не пропускайте имунизациите на детето си. Този фактор не е добре изследван, но според статистиката, бебетата с ваксини са с по-малък риск за СДВС.
Уверете се, че около спящото бебе няма висящи връзки на драперии и кабели (например на камера или други устройства).
Не оставяйте бебето да спи в столчето за кола. Столчетата не са безопасни, особено при новородени или недоносени бебета.
Убедете се, че креватчето или кошарката са сглобени правилно и матракът пасва на размера им.
Допитайте се до вашия педиатър дали средата е безопасна. Покажете снимка, искайте обратна връзка.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.