Липсата на сън винаги води до проблеми със здравето. Това важи както за възрастните, така и за децата. Но често пропускаме да обърнем внимание на безсънието като фактор за психическото и физическото развитие на малчуганите.

Според американското изследване Medical News Today 15 милиона деца и тийнейджъри спят недостатъчно. У нас не са правени подобни проучвания, но наблюденията на педиатрите показват, че много родители подценяват ролята на съня.

Уморените деца са раздразнителни, трудно се концентрират, понякога са агресивни, имунната им система е слаба и те често се разболяват, твърдят педиатрите.

Нещо повече – тези, които заспиват по-бързо и прекарват най-дълго време в дълбоката фаза на съня, по-рядко страдат от депресия в активна възрастта и като цяло се развиват много по-добре в сравнение с хронично недоспиващите малчугани.

Снимка: iStock

Дългогодишното лишаване от дълбок и качествен сън отслабва връзката между определени дялове от мозъка. А това може да доведе до намалена способност за контрол на емоционалните реакции в зряла възраст, категорични са специалистите.

Как обаче родителите да установят, че има проблем със съня на техните наследници?

Като начало те не бива да се притесняват, ако става дума за единични случаи на безсъние. Освен това трябва да вземат предвид възрастовите фактори – детето минава през различни етапи на развитие с характерните страхове и тревоги. Обикновено проблемите със съня отшумяват, след като то се успокои.

Поводите за тревога идват тогава, когато детето постоянно отлага по различни причини лягането, става неспокойно и агресивно преди сън, отнема му повече от 30 минути за да заспи, често се буди през нощта, плаче, вика, говори насън, има затруднения с дишането, изпотява се обилно, става от леглото си и се шмугва в спалнята на родителите.

Ако безсънието не може да се овладее в ранните години, то тогава е добре да се знае, че времето на предпубертета (между 9 и 11 години) е ключов момент за справянето с лошия сън. Дотогава все още не е настъпила кризата на юношеството и мозъкът е податлив на промени, уточняват педиатрите.

Снимка: iStock

Те дават и някои ценни съвети за това как родителите да подобрят съня на детето си. На първо място, те трябва да изградят твърд дневен режим на малчугана. Той трябва да си ляга в точно определен час, като преди това изпълни определени ритуали – миене на зъби, ходене до тоалетна, пиене на вода, целувка за лека нощ, четене на приказка и т.н. Този режим трябва да се спазва дори в почивните дни.

Леглото и спалното бельо трябва да са удобни. Вярно е, че по-твърдият матрак е по-полезен за гръбнака, но ако на детето не му е удобно, родителите трябва да го сменят с по-мек, който да му допада. Ако възглавницата не е удобна, родителите трябва да я сменят, докато уцелят подходящата.

Педиатрите твърдят още, че децата са различни – някои предпочитат да потънат във възглавницата си, други държат главата им да е на високо, а трети – на ниско. Спалното бельо трябва да е от естествена памучна материя, без дразнещи елементи.

Не бива да се разрешава гледането на телевизия в леглото, да се сърфира в интернет, както и да се играят електронни игри на телефон или таблет. Всичко това стимулира мозъка, а светлината от монитора потиска производството на мелатонин – хормон, който стимулира съня.

Много деца се страхуват да спят на тъмно. В такива ситуации е добре родителите просто да намалят осветлението до минимум, но да не го изключват напълно. Пълната тъмнина може да засили тревогите на детето, въпреки че именно тъмнината повишава нивото на мелатонин и стимулира заспиването.

Желателно е да се изолират всички шумове, които биха могли да го стряскат нощем или да провокират любопитството му. Температурата в помещението не бива да е по-висока от 20 градуса. Непременно трябва да е проветрено преди лягане.

Снимка: iStock

През топлите месеци прозорецът може да се оставя открехнат през цяла нощ. Възможно е стаята да се ароматизира леко, но миризмата не бива да е остра и натрапчива. Уханието на рози, лавандула или лайка е подходящо и успокояващо за деца.

Вечерното къпане е един добър ритуал преди лягане. След подсушаването и обличането на пижамката малчуганът може да изпие чаша топло мляко или чай от мента, лайка или маточина.

Горещият шоколад не е препоръчителен, защото той ще възбуди детето и то ще иска да си играе още дълго време. Това важи и за хапването на бисквити, вафли и чипсове. Последното хранене за деня трябва да е поне два часа преди сън и да включва леки продукти, без какаови десерти.

Родителите не бива да изпращат детето в леглото като наказание, защото то ще започне да свързва това място с неприятни емоции. Думи като „Марш веднага в леглото“ са категорично забранени. Както и шамарите по дупето например.

Ако въпреки взетите мерки малчуганът не може да заспи, а проблемът се задълбочава, може да се води подробен дневник. Описването на случващото се в продължение на ole седмици ще помогне на родителите да разберат какво провокира безсънието.

Те трябва да обръщат внимание на специфични обстоятелства като апетит, сънливост през деня, часовете за лягане, нощно ставане, сънуването на кошмари и т.н. Когато се наблюдават нощни страхове и прекъсване на съня, е важно да се отбележат точните им часове.

Снимка: iStock

Дневникът ще помогне и на педиатъра, когато родителите заведат детето си на консултация. Така с помощна на специалист майките и татковците ще успея да овладеят проблемите.

От колко сън се нуждаят малчуганите?

Бебетата: От 14 до 15 часа

Прохождащите: От 12 до 14 часа

В предучилищна възраст: От 11 до 13 часа

В училищна възраст: От 10 до 11 часа

Тийнейджъри: От 9 до 10 часа

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.