Ходеща пневмония при децата: Симптоми, начин на лечение и съвети за превенция

Ходещата пневмония се предава по въздушно-капков път, протича случаи по-леко, но не я подценявайте…
Стефан Ралчев
Стефан Ралчев
Ходеща пневмония при децата: Симптоми, начин на лечение и съвети за превенция

Ходеща пневмония, наричана още атипична пневмония, е по-лека форма на белодробна инфекция, която често позволява на децата да извършват ежедневните си дейности, дори и да имат симптоми като продължителна кашлица или лека температура. По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) от пролетта на 2024 г. случаите на ходеща пневмония, причинена от Mycoplasma pneumoniae, се увеличават в САЩ, особено сред малките деца.

„Ходещата пневмония не е толкова тежка, колкото типичната пневмония, но все пак изисква внимание и лечение, за да се гарантира пълно възстановяване“, казва пред MassGeneralBrigham д-р Вандана Мадхаван, директор по детски инфекциозни болести в Mass General for Children. „Важно е да знаете за какво да внимавате и как да се справите ефективно с нея.“

КАКВО ПРИЧИНЯВА ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ ПРИ ДЕЦАТА

Ходещата пневмония се причинява от атипични бактерии, като най-често срещаната при децата е Mycoplasma pneumoniae. Тази бактерия се разпространява лесно чрез капчици във въздуха, особено в претъпкани помещения като училища и детски градини.

Снимка: iStock

За разлика от тежката бактериална пневмония, която може да причини дехидратация или да наложи хоспитализация, ходещата пневмония обикновено протича по-леко и често позволява на децата да продължат нормалните си дейности. И именно поради сравнително по-лекия начин, по който протича, често е бъркана с грип или настинка. И в този случай обаче, когато не се лекува навреме, между 5-10% от случаите може да премине към по-тежка форма на пневмония. 

Въпреки че ходещата пневмония може да се случи по всяко време на годината, по-често се наблюдава след заболяване на един човек, който разпространява бактерията на други контактни. 

СИМПТОМИ НА ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ ПРИ ДЕЦАТА

Ходещата пневмония може да прилича много на обикновена настинка или грип, което я прави по-трудно разпознаваема. По-долу са описани често срещани симптоми и предупредителни знаци, за които да внимавате. Някои от тях може да изискват незабавна медицинска помощ.

Общи признаци на ходеща пневмония

  • Кашлица, която се задържа по-дълго от типичната настинка

Снимка: Canva

  • Лека температура (макар че в някои случаи тя може да е по-висока)
  • Течащ или запушен нос
  • Възпалено гърло, главоболие и мускулни болки
  • Обриви, които могат да се появят по време или след заболяването

Признаци на ходеща пневмония, които изискват незабавна медицинска помощ

  • Разширени ноздри, хъркане или издърпване на кожата около ребрата (ретракции), които са признаци на повишено дишане
  • Затруднения при завършването на изречения без кашлица
  • Необходимост от спане в подпряна поза, за да се диша удобно
  • Посиняване на устните или затруднено дишане
  • По-малко мокри пелени или намалено отделяне на урина като признак за дехидратация

Ако забележите някой от тези симптоми при детето си, незабавно потърсете медицинска помощ.

КАК ДА РАЗПОЗНАЕТЕ ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ

Лекарите обикновено диагностицират ходещата пневмония, като преслушват белите дробове на детето и го питат за симптомите му. „В повечето амбулаторни случаи не се нуждаем от специални тестове, за да диагностицираме ходеща пневмония“, обяснява д-р Мадхаван и допълва: „Ако симптомите и физическият преглед съвпадат, често започваме лечение веднага, вместо да чакаме тест.“ 

Ако детето е по-болно или се нуждае от болнично лечение, лекарите могат да използват тестове като:

  • Респираторни панели за откриване на вируси и бактерии, включително Mycoplasma pneumoniae
  • Кръвни тестове за проверка на антитела
  • Рентгенови снимки на гръдния кош, за да се види възпаление на белите дробове

Макар че тези тестове могат да помогнат за потвърждаване на диагнозата, те обикновено са запазени за по-тежки случаи.

КАК СЕ ЛЕКУВА ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ ПРИ ДЕЦА

Лечението на ходеща пневмония включва антибиотици, насочени към атипични бактерии. Антибиотиците, които родителите може би познават по-добре, като амоксицилин, не действат при тези инфекции. Вместо това лекарите ще предпишат:

  • Азитромицин (Zithromax): Често срещан антибиотик от първи избор
  • Доксициклин: Използва се, когато азитромицинът не е ефективен
  • Левофлоксацин: Понякога се дава на по-големи деца с по-тежки симптоми

„Родителите може да се притесняват, когато чуят, че детето им се нуждае от друг вид антибиотик, но тези лекарства са ефективни и безопасни, когато се използват според предписанието“, казва д-р Мадхаван. „Важно е да говорите с лекаря на детето си за начина на даване на лекарството, възможните странични ефекти и какво да очаквате по време на лечението.“

КОЛКО ДЪЛГО ПРОДЪЛЖАВА ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ

Времето за възстановяване при ходеща пневмония може да варира. Някои деца се чувстват по-добре само след няколко дни, докато на други може да им трябват седмици, за да се възстановят напълно. Дори след като най-тежките симптоми отминат, продължителната кашлица може да продължи известно време.

Снимка: iStock

За облекчаване на кашлицата един от препоръчителните продукти е медът, НО за деца над 12-месечна възраст. Доказано е, че медът е по-ефективен от много лекарства за кашлица, които се продават без рецепта. Можете да го давате директно или да го смесите с топла вода или чай. Родителите обаче НЕ ТРЯБВА да дават мед на бебета под 12 месеца, защото той може да причини тежка форма на хранително отравяне, наречена ботулизъм.

Ако бебето ви има силна кашлица, консултирайте се с педиатъра си за безопасни алтернативи, като например използване на овлажнител в спалнята.

Ако симптомите не се подобрят след няколко дни или изглежда, че се влошават, е важно да се консултирате с лекаря, който полага първични грижи за детето ви.

СЪВЕТИ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ХОДЕЩАТА ПНЕВМОНИЯ ПРИ ДЕЦАТА

Въпреки че няма ваксина за ходеща пневмония, ето някои съвети, които може да помогнат за предотвратяване на заболяването:

  • Спазвайте и насърчавайте детето към добра хигиена. Научете децата да мият ръцете си често и да покриват устата си, когато кашлят или кихат.
  • Бъдете в течение с ваксинацията на детето ви. Уверете се, че децата са с актуални ваксини срещу грип и COVID-19, които могат да намалят риска от други респираторни заболявания.
  • Избягвайте места със струпване на много хора по време на епидемии. Ако знаете, че има риск от заразяване с вирусно заболяване, помислете дали е добър вариант да изложите детето си на тази опасност. Ако имате възможност да го предпазите, ограничете посещенията му в претъпкани закрити помещения (магазини, молове, кина и др), а при наложителна възможност, може да го спрете от детска градина, ако има епидемия от пневмония.
  • Насърчавайте цялостното здраве. Здравословното хранене, редовният сън и поддържането на хидратация могат да помогнат за укрепване на имунната система на детето ви.

Ходещата пневмония е често срещано, но лечимо заболяване при децата. Въпреки че обикновено протича леко, ранното разпознаване на симптомите и търсенето на подходящо лечение може да помогне на детето ви да се възстанови бързо. Ако не сте сигурни в симптомите на детето си, обърнете се към неговия личен лекар за насоки.

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.