Между 1300 и 1700 българи годишно умират от пневмонии, развила се след грипно заболяване. До 100 000 пък са хоспитализираните с тази диагноза всяка година. Това показва справка на здравните власти за броя хоспитализирани и починали от пневмония в периода от 2007 до 2017 г.
Най-тежки за здравната ни система са били 2008 г. и 2009 г. През първата в болници, вследствие на пневмония, са били приети 102 013 души, а през втората – 108 919 души. Починалите през въпросните две години са съответно – 1768 и 1559 души.
В годините с най-малко заболели цифрите също са притеснителни – хоспитализациите са около 40 000, като близо 1500 са смъртните случаи. Заболяването е най-опасно за възрастните хора, за това предупреждават пулмолозите на старта на грипната епидемия.
Пневмонията е възпалително заболяване на белодробната тъкан и алвеолите. Често се причинява от бактерии, от вируси и по-рядко от гъбички. Ако болестта се разпознае твърде късно, тя може да стане животозастрашаваща, категорични са специалистите.
Как да разпознаем симптомите?
Пневмонията може да се прояви по различни начини – кашлица с храчки, болка при дишане, втрисане, треска, задух и болки в тялото.
Човек трябва да се потърси медицинска помощ, ако има няколко от следните оплаквания:
- висока температура и втрисане,
- тежка кашлица с храчки,
- недостиг на въздух и бързо, повърхностно дишане,
- болка в гърдите, която се влошава при дишане или кашляне,
- обща слабост и необяснима умора.
Може ли да оставе незабелязана?
Така наречената „тиха пневмония“, при която симптоми – като висока температура или кашлица, са леки и човек не им обръща голямо внимание, е особено опасна.
Тя обаче се среща много често при по-възрастните хора и забавя ранната диагностика. Липсата на навременно лечение пък е в основата на високата смъртност сред тези пациенти.
Пневмонията може да приеме много различни форми. При по-млади и здрави хора обикновено заздравява без никакви последствия след около шест седмици.
За по-възрастните хора, малките деца и хронично болните хора обаче пневмонията може да бъде животозастрашаваща.
Ето защо лекарите препоръчват ваксинация срещу пневмококи до 2-годишна възраст и след 60-годишна възраст, както и за хронично болни хора като диабетици, сърдечно болни или астматици.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.