Бронхопневмонията е инфекциозно заболяване, което засяга бронхите в белите дробове. Тя е известна и под името лобуларна пневмония.
Тежестта на протичане на пневмонията е различна и зависи от състоянието на имунната система на заразения и болестотворния потенциал на причинителя. Заболяването се предава по въздушно-капков път.
След преминаването на инкубационния период започва изявата на типичните симптоми на заболяването. Началото е остро и започва с втрисане и висока температура. Сред останалите симптоми са:
- болка в гърдите;
- продуктивна кашлица;
- недостиг на въздух;
- висока температура;
- втрисане;
- болки в мускулите и др.
Когато причинителят на пневмонията е бактерия, обикновено храчките са гнойни или слузно-гнойни.
Причинител на заболяването на първо място са различни бактерии, следвани от респираторните вируси (грипни и парагрипни вируси, аденовируси, респираторен синцитиален вирус). Един от по-често срещаните бактериални причинители на бронхопневмония е Streptococcus pneumoniae.
Друга причина за развитие на пневмония могат да бъдат различни гъбички. Микотичната пневмония обаче е рядка находка при иначе здрави пациенти и е по-често срещана при хора с имунни нарушения.
Диагнозата се базира на пациентската анамнеза, провеждането на физикален преглед, образни и микробиологични изследвания. Последните целят да докажат бактериалния причинител на заболяването. Материалът за изследване обичайно е от храчка.
От образните изследвания най-често използвани са рентгенографията и компютърната томография. Те се използват за визуализиране на болестните изменения в белите дробове и до голяма степен определят прогнозата на заболяването.
Усложненията на пневмонията включват:
- Дихателна недостатъчност — наблюдава се понижено количество на кислород в кръвта;
- Плеврален излив — развива се при натрупване на течност между двата слоя на белодробната плевра;
- Белодробен абсцес — представлява формиране на кухина, която се изпълва с гной;
- Пневмоторакс — това е рядко усложнение, което се характеризира с намалена възможност на белия дроб да се раздува ефективно;
- Сепсис — настъпва ако бактериите попаднат в кръвообращението и др.
Лечението на по-леките случаи може да се осъществи в домашни условия, докато тежките форми налагат провеждането на болнично лечение. До хоспитализация стигат най-често децата и възрастните пациенти.
При наличие на бактериален причинител се използват антибиотици, а при вирусни пневмонии се използват антивирусни препарати. За понижаване на високата температура се прилагат антипиретици. Назначават се и различни лекарства за облекчаване на кашлицата.
Източници: