Настъпва най-тежкият сезон на алергиите: Важни съвети как да се подготвите

Симптомите са ясни – хрема, насълзени очи и кихане, но вижте какво може да направите, за да облекчите неприятните реакции от алергията
Светът на здравето
Светът на здравето
Настъпва най-тежкият сезон на алергиите: Важни съвети как да се подготвите

Пролетта и топлото време не са чак толкова приятни за безброй хора по света, защото това е сезонът на пролетните алергии. Според експерти тазгодишният поленов сезон е по-лош от всякога и ще засегне до 40% от световното население.

Ако кихате и носът ви тече в момента, вероятно сте един от милиардите души, които страдат от сенна хрема (известна още като сезонен ринит или сезонни алергии). 

Лекари прогнозират, че през 2025 г. предстои най-тежкият сезон на алергиите в историята – и смятат, че за съжаление, оттук нататък ситуацията няма да се подобрява.

Снимка: iStock

Проучванията постоянно показват, че поленовите сезони стават по-дълги и по-интензивни”, казва Хана Джафи, изследователски директор на Фондацията за астма и алергии на Америка (AAFA).

Сезонните алергии може вече да не са обвързани с един сезон и всичко това се дължи на климатичните промени. По-високите температури удължават сезона на цъфтеж, което означава, че растенията произвеждат полен по-рано и го разпръскват по-дълго през годината.

И има повече въглероден диоксид в атмосферата. Той насърчава растенията да растат по-бързо и да произвеждат повече цветен прашец от всякога, пише в анализ на Penn Medicine.

За съжаление повишеният въглероден диоксид в атмосферата и по-високите температури означават, че тази тенденция на сезона на алергиите вероятно ще продължи години напред. 

Причини

Най-големият провокатор на пролетна алергия е цветният прашец, известен като полен. Дървета, треви и плевели освобождават малки зърна във въздуха, за да оплодят други растения. Когато попаднат в носа на някой, който е алергичен, те развалят защитните сили на тялото.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

Имунната система погрешно вижда прашеца като опасност и освобождава антитела, които атакуват алергените. Това води до освобождаване на химикали, наречени хистамини, в кръвта. Хистамините предизвикват хрема, сърбеж в очите и други симптоми, които са твърде познати, ако имате алергии, поясняват в webmd.

Прашецът може да пътува с километри, така че не става въпрос само за растенията във вашия квартал или на вашата улица.

Броят на полените обикновено е особено висок във ветровити дни, когато вятърът вдига тези предизвикващи кихане зърна и ги разнася във въздуха. Дъждовните дни пък отмиват алергените.

Сред дърветата, които са особено „опасни” в нашите географски ширини са: бук, кедър, кипарис, хвойна, черница, дъб, бор, топола, явор и др. 

Симптоми

Алергиите силно наподобяват настинки и вируси. Добре е да се консултирате с лекар, който може да ви насочи към алерголог за изследвания. Специалистът по алергия може да ви направи кожен или кръвен тест, за да бъде открита алергията. Симптомите все пак са: 

  • Хрема
  • Насълзени очи
  • Кихане
  • Кашлица
  • Сърбящи очи и нос
  • Тъмни кръгове под очите

Как да се справите?

Дори и да страдате от алергия, има лекарства, които я облекчават. Алерголози дават следните съвети за справяне с „пролетните алергии”: 

1.Разграничаване на алергиите от грипа. Алергиите не причиняват висока температура, така че ако имате такава треска, това вероятно се дължи на инфекция, а не на алергия. Постоянният сърбеж в очите и носа са често срещани симптоми на пролетните алергии, които ги отличават от грип или други инфекции.

2.Идентифициране на причините за алергии. Дървета като дъб и бряст, които използват вятъра, за да разпръснат прашеца си, са главните виновници за пролетните алергии. За разлика от тях опрашваните от насекоми растения като ябълкови и черешови дървета не създават проблеми в същата степен.

3.Ефективни лечения. Назалните стероиди са най-ефективни при лечение на пролетни алергии. Те са налични без рецепта. Все пак бъдете внимателни с прекомерната употреба, тъй като могат да предизвикат обратен ефект, ако се използват за продължителни периоди.

4.Облекчаване на сърбежа на очите. Може да вземете душ, за да премахнете прашеца от косата и кожата. Използването на хладна, влажна кърпа върху очите също може да помогне за успокояване на сърбежа. Използването на противоалергични капки за очи е препоръчително и съхраняването им в хладилник може да засили успокояващия им ефект.

5.Увеличете дейностите на открито. Въпреки че оставането на закрито по време на периоди с висок полен може да помогне, експертите насърчават дейностите на открито, особено за децата, при условие че приемат лекарства за алергия предварително.

След като се приберете, е важно да вземете душ и да се преоблечете, за да премахнете прашеца от тялото. Концентрацията на полен е по-висока рано сутрин и когато има вятър, така че е добре да избягвате тези периоди. 

6.Не отваряйте постоянно прозорците. Почиствайте филтрите на климатиците, вентилаторите и рафтовете с книги. Пускайте прахосмукачка два пъти седмично, но слагайте маска, защото тогава прахът се вдига и във въздуха. 

Какво не помага?

Пречиствателите на въздуха не са много ефективни за намаляване на полените в затворени помещения, тъй като полените се утаяват бързо. Ето защо не се препоръчва да се харчат пари за тези устройства за борба с прашеца.

Въпреки общоприетото схващане, консумацията на мед или пчелен прашец едва ли ще облекчи симптомите на алергия, тъй като тези продукти съдържат прашец от опрашвани от насекоми растения, които не са основният източник на повечето пролетни алергии.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.