Милиони деца пропускат рутинните ваксини, според ново глобално проучване тази тенденция може да продължи и през следващите години.

През последните 50 години рутинните имунизации срещу болести като морбили, полиомиелит и туберкулоза (ТБ) са спасили около 154 млн. живота, предимно на деца под петгодишна възраст, според доклад, публикуван в медицинското списание The Lancet, съобщава от EuroNews.

Но както богатите, така и развиващите се страни сега отстъпват в областта на ваксинациите поради прекъсвания в здравеопазването по време на пандемията от COVID-19 и нарастването на дезинформацията за ваксините, сочи проучването. Експертите смятат, че последните съкращения на глобалната помощ за здравеопазване ще влошат ситуацията.

Спад в покритието с ваксини в световен мащаб

Делът на децата, които са получили ваксина срещу морбили е спаднал в 100 страни между 2010 и 2019 г., според анализа, в 204 страни, а последиците от това могат да бъдат фатални. Избухването на морбили в Европа и Съединените щати е причинило смъртта на 17 души и разболява хиляди други през изминалата година.

Снимка: Canva

„Повече деца ще бъдат хоспитализирани, ще получат трайни увреждания и ще умрат от напълно предотвратими заболявания, ако тенденцията не се обърне", заяви в изявление Андрю Полард, който ръководи Oxford Vaccine Group и не е участва в новото проучване.

Милиони деца без основни ваксини

Анализът установява, че милиони деца не получават рутинни ваксини поради прекъсвания, свързани с COVID, между 2020 и 2023 г.. Приблизително 15,6 млн. деца не са получили ваксина срещу морбили или пълните три дози от комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш. Освен това, 15,9 млн. не са имунизирани срещу полиомиелит, а 9,18 млн. нямат ваксина срещу туберкулоза.

До 2023 г. броят на децата без ваксини, тези които вероятно не са получили никакви имунизации е достигнал 15,7 млн. Въпреки че това е значително по-малко от 58,8 млн. през 1980 г., проучването показва увеличение спрямо нивата отпреди пандемията. Днес по-голямата част от тези деца живеят в Африка и Южна Азия, но над 165 000 от тях са в Европейския съюз и Обединеното кралство.

Европа също е засегната от спада

Въпреки че процентът на ваксиниране в Европа е по-висок, той не е „имунизиран“ срещу тези тенденции. От 2010 г. насам покритието с ваксини е спаднало за поне една доза в 21 страни, включително Австрия, Белгия, Кипър, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Люксембург, Нидерландия, Испания, Швеция и Обединеното кралство.

„Предизвикателството сега е как да се подобри доставката и приемането на ваксини в районите с ниско покритие", заявява в изявление Емили Хаузер, водещ автор на проучването и изследовател в американския Институт за здравни показатели и оценка (IHME).

Неизпълнени глобални цели

Резултатите от проучването сочат също, че ключовите глобални цели в областта на здравеопазването вероятно няма да бъдат постигнати. Здравните власти целят да намалят наполовина броя на децата, които не са получили нито една доза ваксина, между 2019 и 2030 г., но само 18 страни са постигнали тази цел до 2023 г.

Снимка: Canva

Здравните експерти казват, че последните съкращения в глобалното финансиране за здравеопазване могат да подкопаят още повече тази цел. „По целия свят нарастващият брой на страните, разкъсвани от граждански вълнения и войни, в съчетание с драстичните съкращения на чуждестранната помощ от богатите страни, като САЩ и Великобритания, затруднява доставката на ваксини до много населени групи", обяснява Дейвид Елиман, почетен доцент в Университетския колеж в Лондон, който не участва в проучването.

Призив за действие

Въпреки това изследователите призовават за подновяване на инвестициите в кампании за имунизация, както и за целенасочени усилия за борба с колебанията и дезинформацията по отношение на ваксините и инициативи за възстановяване на доверието на обществото в здравните власти.

„В интерес на всички е тази ситуация да бъде коригирана", заяви Дейвид Елиман, „Не само че е морален императив да се подобри здравето на всички деца, но и никой не е в безопасност, докато всички не са в безопасност".

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.