Европейското кардиологично дружество издаде консенсусно становище, което може да промени радикално подхода към превенцията на сърдечно-съдовите заболявания, съобщава Мedscape.
Според новия документ, ваксинацията трябва да бъде призната като „четвъртият стълб“ на сърдечно-съдова профилактика, наред с антихипертензивни медикаменти, лекарствата за понижаване на липидите и терапията за диабет.
Инфекциите - скрит враг на сърцето
Все повече научни доказателства показват, че основните инфекциозни заболявания като грип, пневмокок и COVID-19 могат да доведат до сърдечно-съдови усложнения. Това не е изцяло нова концепция, още през 2021 г. дружеството препоръча ваксинации срещу грип и пневмокок за пациенти със сърдечна недостатъчност, за да се предотвратят хоспитализации.
Американската кардиологична асоциация (AHA) и Американският колеж по кардиология (ACC) също се включват в своите насоки от 2023 г. препоръка за годишна ваксинация срещу грип при пациенти с хронично коронарно заболяване „за намаляване на сърдечно-съдовата заболеваемост, сърдечно-съдовата смъртност и общата смъртност.“
Солидни научни доказателства
Д-р Томас Люшер, президент на Европейското кардиологично дружество и един от авторите на документа, подчертава, че новото становище предоставя „повече видимост и много по-задълбочени доказателства, отколкото е било в предишните насоки.“
Най-убедителните доказателства за ползите за сърдечно-съдовата система са получени от проучвания с грипни и пневмококови ваксини:
- В проучване пациентите, които получават грипна ваксина след остър миокарден инфаркт, показват 41% намаление на риска от сърдечно-съдова смърт през 12-месечния период на проследяване.
- Мета-анализ на проучвания с пневмококова ваксина показва 10% намаление на риска от всички сърдечно-съдови събития, включително остър миокарден инфаркт, при пациенти на или над 65 години.
Механизми на въздействие
Инфекциозните заболявания допринасят за сърдечно-съдовия риск чрез няколко механизма:
- Увеличено консумиране на кислород от миокарда.
- Активиране на възпалителни пътища.
- Дестабилизиране на атеросклеротични плаки.
Безопасност и противопоказания
Според становището на Европейското кардиологично дружество, основните усложнения от имунизации се срещат при по-малко от 10 на 100,000 пациенти за одобрените ваксини и обикновено се контролират с бързо лечение. По-леките нежелани реакции като болка на мястото на инжектиране или преходни грипоподобни симптоми са поносими и се компенсират от намаляването на риска от сърдечно-съдови събития.
Миокардитът, като рядка реакция към COVID-19 ваксината, се среща главно при по-млади мъже, обикновено се разрешава спонтанно и рядко е тежък. Важно е да се отбележи, че рискът от миокардит при нелекуван COVID-19 е шест пъти по-висок от свързания с ваксинацията.
Бъдещи перспективи и борба с дезинформацията
Благодарение на съществения ръст в изследванията относно различни ваксинации, включително тези срещу SARS-CoV-2 и респираторните вируи (RSV), авторите прогнозират, че ваксинациите срещу други инфекциозни заболявания вероятно ще се присъединят към списъка с препоръки за намаляване на риска. Прочитащо в момента изследване в Дания, което цели да включи 130,000 души, може да предостави доказателства особено за RSV.
Д-р Томас Люшер признава, че един от мотивите за издаването на становището е противодействие на „конспиративните теории за ваксинацията“. Той подчертава, че в него са предоставени солидни доказателства, че ваксинацията е повече от просто профилактика или намаляване на тежестта на инфекцията, а наистина има дългосрочни ползи.
За пациентите с установени сърдечно-съдови заболявания това означава допълнителна здравна полза от редовните ваксинации, която може буквално да спаси живота.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.