Лятото е време, в което най-вероятно ще прекарвате повече време на открито с децата си. Независимо дали на планина или на море, ваканцията е любим период от годината, на който всички се наслаждаваме.
Наред с приятните моменти обаче трябва да сме наясно с някои често срещани сезонни инфекции и опасности, които за съжаление могат да нарушат спокойствието ни.
Ето най-честите проблеми, които могат да възникнат, както и конкретни действия, които може да предприемете, според експертите от Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство.
Бактериални заболявания, свързани с храна
Инфекциите, предизвикани от Салмонела, Кампилобактер и Ешерихия коли са доста често срещани, особено през летните месеци. Те предизвикват неприятни стомашно-чревни симптоми, включително диария (понякога кървава), стомашни спазми и повишена температура.
И трите инфекции се разпространяват чрез недостатъчно сготвено месо, непастьоризирани млечни продукти (като сурово мляко), неизмити зеленчуци, пряк контакт с животни във ферми или зоопаркове и замърсена вода.
Повечето деца се възстановяват в рамките на 1 до 2 седмици, въпреки че в редки случаи може да настъпят по-сериозни бъбречни усложнения.
Можете да избегнете заразяването с тях чрез:
- Миене на ръцете след посещение на тоалетна и контакт с животни
- Старателно готвене на месото
- Правилно съхранение на храните с подходящо охлаждане
- Внимателна обработка на суровите меса
Бактериални заболявания, свързани с вода
Ако детето ви получи стомашни проблеми след плуване или след посещение на животинска ферма (или зоопарк), причината може да е криптоспоридиум, паразит, който причинява заболяване, наречено криптоспоридиоза.
То обикновено засяга деца на възраст от 1 до 5 години, като причинява тежка водниста диария, стомашни спазми, повръщане, повишена температура и загуба на апетит за около 2 седмици.
Симптомите често следват определен модел – подобряват се, а след това отново се влошават, преди да се възстановят напълно.
Децата обикновено се заразяват с криптоспоридиоза при поглъщане на замърсена вода по време на плуване в басейни, езера или реки или при контакт със заразени фекалии, например при посещения във ферми.
Можете да помогнете за предотвратяването ѝ чрез често миене на ръцете, като учите и насърчавате децата да не поглъщат вода от плуване, измивате добре плодовете и зеленчуците и поддържате добра хигиена у дома.
Опасности на открито – ухапвания
Ухапванията от заразени кърлежи могат да причинят заболявания като лаймска болест или кърлежов енцефалит (КЕ), особено през пролетните и летните месеци, когато кърлежите са най-активни.
Кърлежите се срещат най-често в селските райони, особено в горите и ливадите, където има и много диви животни и/или добитък. Други зелени площи, като например градски паркове или градини, също могат да бъдат опасни зони с кърлежи.
Въпреки че повечето кърлежи не пренасят болести, важно е да сте наясно с общите симптоми и признаци и да знаете кога да потърсите помощ.
Симптомите на лаймската болест обикновено започват с обрив, който се нарича „биволско око“ от 3 до 30 дни след ухапването, както и с грипоподобни симптоми и умора. Не всеки получава обрив, но е полезно да знаете как изглежда той, ако извършвате дейности на места, където може да има кърлежи.
Симптомите на лаймската болест могат да варират от напълно безсимптомна инфекция до леко грипоподобно заболяване, до тежка инфекция на централната нервна система, като менингит или енцефалит (възпаление на мозъка).
Можете да намалите риска от развитие на Лаймска болест или Кърлежов енцефалит, като:
- Внимавате какви тревни площи посещавате
- Покривате откритата кожа
- Използвате подходящ репелент срещу насекоми
Ако имате ухапване от кърлеж, отстранете го незабавно с пинсета с тънък връх и най-добре се консултирайте с лекар, ако се появят симптоми.
Горещо време
Свързаните с топлината заболявания могат да засегнат децата внезапно, тъй като те са по-малко способни да регулират телесната температура. Признаците на топлинно изтощение включват:
- Умора
- Слабост
- Чувство на отпадналост
- Главоболие
- Мускулни крампи
- Гадене
- Силно изпотяване
- Обезводняване
Летни вируси
Настинка може да се получи по всяко време на годината, въпреки че някои вируси, като риновируса, са по-често срещани през зимата.
По това време на годината често се срещат коксаки вируси. Децата с това заболяване развиват треска и малки, болезнени ранички в устата, а понякога и обрив по ръцете и стъпалата.
Както и при другите вируси, няма специфично лечение, освен облекчаване на болката и температурата и осигуряване на много течности за предотвратяване на дехидратацията, пише KidsPlus.
Ентеровирусите и еховирусите могат да причинят широк спектър от симптоми – от много леки до много сериозни. Децата могат да имат висока температура, болки в гърлото, повръщане, диария, главоболие, обриви и/или конюнктивит (зачервяване на очите).
Тези вируси могат да причинят и менингит (търсете силно главоболие и скованост на врата) и миокардит (проявяващ се като болка в гърдите) – инфекция на сърдечния мускул.
Аденовирусът е друг летен вирус, с който се сблъскваме по това време от годината. Децата с тази инфекция могат да развият висока температура, болки в гърлото, конюнктивит и симптоми на горните дихателни пътища.
Други инфекции, за които трябва да знаете
Менингитът изисква спешна медицинска помощ. Симптомите се развиват внезапно и включват висока температура, силно главоболие, повръщане, скованост на врата, чувствителност към ярка светлина, сънливост, а понякога и характерен обрив, който не избледнява.
Незабавно посетете лекар, ако подозирате менингит, без да чакате да се появят всички симптоми, тъй като влошаването може да бъде бързо.
Кога да потърсите лекарска помощ
Свържете се с личния си лекар, ако детето ви има тежка или кървава диария, признаци на дехидратация (намалено уриниране, сухота в устата, хлътнали очи), разпространяващи се обриви или симптоми, които продължават повече от очакваното време.
Потърсете спешна помощ при силно главоболие със скованост на врата, припадъци, объркване или промени в поведението.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.