Когато термометърът показва над 40 °C, последствията за човешкия организъм могат да бъдат не просто неприятни, а и животозастрашаващи. 

Макар горещото време да се възприема от мнозина като нормална част от летния сезон, всъщност високите температури поставят тялото под сериозен физиологичен стрес. 

Особено уязвими са възрастните хора, бебетата, пациентите с хронични заболявания и всички, които по една или друга причина не могат да се охладят ефективно, пише BBC.

Как реагира тялото на екстремна жега?

Човешкият организъм е устроен да поддържа стабилна вътрешна температура от около 37 °C. Това е биологичната рамка, в която клетките, органите и системите функционират нормално. 

Снимка: Canva

Всеки път, когато температурата на околната среда се повиши драстично, тялото започва да компенсира, за да избегне прегряване. Първата реакция е разширяване на кръвоносните съдове, особено тези близо до повърхността на кожата, което помага за отвеждане на топлината навън. Успоредно с това се активира изпотяването, ключов механизъм за охлаждане чрез изпарение.

Тези процеси обаче изискват сериозни усилия от страна на сърдечно-съдовата система. Сърцето започва да работи по-интензивно, за да поддържа кръвопотока към повърхността на тялото. Това води до спад на кръвното налягане, което в комбинация с дехидратацията (загубата на течности и соли чрез потта), създава опасни условия за организма.

Какви симптоми могат да се появят?

Първите признаци на слънчасване (топлинно изтощение)  могат да изглеждат безобидни, като замайване, гадене, главоболие или мускулни крампи. Но когато се комбинират с объркване, припадък или силно изпотяване, ситуацията става критична.

Най-опасното е когато изпотяването спре въпреки високата температура. Това е тревожен сигнал, тъй като означава, че терморегулацията е напълно нарушена. При липса на спешна медицинска помощ, топлинният удар може да доведе до сериозни увреждания на органите или смърт. Това е първият сигнал за топлинен удар, състояние, при което телесната температура може да надхвърли 40 градуса и да се появят гърчове или загуба на съзнание. 

Защо някои хора са по-уязвими?

Макар жегата да засяга всички, определени групи от хора са подложени на по-висок риск. Най-уязвими са:

Снимка: Canva

  • възрастните хора, чието тяло има намалена способност да регулира температурата;
  • малките деца и бебетата, които още не могат да се охлаждат ефективно;
  • хора с хронични заболявания като диабет, сърдечна недостатъчност, бъбречни или неврологични проблеми;
  • пациенти с деменция, които често не усещат прегряването или не могат да реагират адекватно;
  • хора с ограничена подвижност;

Хората с диабет например могат да губят течности по-бързо, а някои усложнения от заболяването нарушават способността за изпотяване. Това прави охлаждането на тялото още по-трудно.

Какви медикаменти увеличават риска?

Някои лекарства също могат да увеличат опасността при горещо време. Въпреки това не се препоръчва самоволна промяна или спиране на медикаменти, без консултация с лекар. Важно е обаче да се знае:

  • Диуретиците („водоизхвърлящи хапчета“) увеличават отделянето на течности и могат да доведат до обезводняване.
  • Антихипертензивните лекарства понижават кръвното налягане, което в комбинация с жегата може да причини колапс.
  • Медикаменти за епилепсия или Паркинсон могат да нарушат механизма на изпотяване.
  • Лекарства като литий или статини могат да станат по-концентрирани в кръвта при загуба на течности, повишавайки риска от странични ефекти.

Как да се предпазим при екстремни температури?

Превенцията е ключова. Експертите препоръчват да се поддържа прохладни помещенията, като се дърпат завесите в стаите, огрявани от слънцето. Важно е да се пие много течности и да се избягва прекомерната консумация на алкохол.

Снимка: Canva

Излагането на слънце между 11:00 и 15:00 часа, когато слънчевите лъчи са най-силни, трябва да се избягва. Ако трябва да излезете, носете шапка с широка периферия, използвайте слънцезащитен крем с висок SPF и стойте на сянка. Носете вода със себе си и избягвайте физически упражнения в най-горещата част на деня.

Кога да потърсите спешна медицинска помощ?

Ако забележите признаци на топлинно изтощение при някого, незабавно го преместете на хладно място, накарайте го да легне с леко повдигнати крака и да пие много вода. Охладете кожата му с хладка вода или студени компреси около и подмишниците или врата.

Ако състоянието не се подобри в рамките на 30 минути, това е спешен медицински случай и трябва незабавно да се обадите на 112.

Жегата не е просто неудобство, а е сериозна заплаха за общественото здраве. С нарастващите температури поради климатичните промени, разбирането на тези рискове и подготовката за тях стават все по-важни. Всички ние носим отговорност да се грижим за себе си и за най-уязвимите членове на нашето общество по време на горещите вълни.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.