Хранителното натравяне е дразнене или инфекция в храносмилателната система, която се получава от нещо, което ядете или пиете. Обикновено то се причинява от храни или напитки, заразени с вируси, паразити или бактерии.
Понякога обаче вредни химикали също могат да причинят хранително отравяне.
Обикновено хранителното натравяне настъпва бързо и не продължава дълго (често по-малко от седмица), а повечето хора се подобряват дори без лечение. При някои хора обаче хранителното натравяне продължава по-дълго или причинява сериозни усложнения, пише WebMD в своя публикация.
Всеки може да получи хранително натравяне, но групите хора, които са по-склонни да получат хранително отравяне, включват:
- Възрастни хора
- Кърмачета и деца
- Бременни
- Хора с отслабена имунна система
Хранително отравяне срещу стомашен грип
Стомашният грип обикновено е резултат от вирус, който получавате от някой, който е заразен с него. За разлика от него обикновено получавате хранително отравяне, когато ядете храна, която не е била достатъчно дълго и добре приготвена или е престояла твърде дълго в хладилника.
И двете причиняват симптоми като гадене, повръщане и диария. Но все пак има някои разлики. Едната е колко бързо започват симптомите ви. Хранителното натравяне обикновено започва около 2-6 часа, след като сте яли заразената храна. Докато стомашният грип обикновено започва около 1-2 дни, след като сте били изложени на вируса.
Втората разлика е – колко бързо се справяте. Симптомите на хранителното натравяне обикновено са кратки и интензивни, но стомашният грип продължава няколко дни или по-дълго. Също така стомашният грип е по-малко вероятно да предизвика симптоми като треска и втрисане в сравнение с хранителното отравяне.
Симптоми на хранително отравяне
Най-често срещаните симптоми и признаци на хранително отравяне включват:
- Диария, включително кървава диария
- Повръщане
- Стомашно-чревно разстройство и гадене
- Главоболие
- Треска
Ако имате по-сериозен вид хранително отравяне (като ботулизъм или отравяне с риба/черупкови организми), може да получите и следните симптоми:
- Замъглено зрение
- Изтръпване или мравучкане по кожата
- Слабост
- Парализа
Тези симптоми са сериозни, така че ако имате някой от тях, трябва да отидете на лекар или в Спешна помощ.
Колко време продължава хранителното натравяне?
Хранителното натравяне обикновено протича сравнително бързо, така че би трябвало да се почувствате по-добре в рамките на около 12-48 часа.
Причини за хранително натравяне
Няколко вида микроорганизми причиняват хранителни отравяния, включително бактерии, паразити и вируси. Някои от най-често срещаните микроби, които причиняват хранително отравяне, включват:
Бактерии
Бактериите се развиват бързо, когато храната се съхранява при по-висока температура. Поддържайте хладилника си на температура, по-ниска от 4.5 градуса. Освен това приготвяйте храната си добре (вътрешна температура над 60 градуса), тъй като това може да унищожи повечето бактерии.
Основните бактерии, които причиняват хранителни отравяния, са:
- Кампилобактер (бактерии, открити в замърсени или недобре обработени храни и напитки)
- Ешерихия коли (среща се в сурови зеленчуци и недостатъчно сготвено месо)
- Листерия (може да се съдържа в деликатесни меса и меки сирена)
- Салмонела (обикновено се открива в недостатъчно сготвени домашни птици и сурови яйца)
Вируси
Можете да се заразите с вирус, като пиете вода, миете продукти със заразена вода или ядете храна, приготвена от човек, заразен с вирус. Два вируса, които причиняват хранителни отравяния, са норовирус и хепатит А.
Заразни ли са хранителните натравяния?
Да, можете да се заразите с хранително натравяне от друг човек, ако той го има и не си измие ръцете, след като е получил диария или е повърнал. Можете да се разболеете, ако докоснете повърхности, които те са докосвали, и след това докоснете очите, носа или устата си. Или ако те докоснат храната ви, без да си измият ръцете.
Хранително натравяне при бременност
По-вероятно е да получите хранително отравяне по време на бременност, тъй като имунната ви система не може да се бори с инфекциите толкова добре, колкото обикновено.
Освен това имунната система на бебето ви не е завършила развитието си до няколко месеца след раждането му, така че то също не може да се бори с инфекциите.
Получаването на хранително отравяне, когато сте бременна, може да доведе до проблеми с бременността и бебето ви, включително:
- Спонтанен аборт
- Мъртво раждане
- Преждевременно раждане
- Ниско тегло на бебето при раждане
- Животозастрашаващи инфекции при бебето Ви, като менингит (оток на мозъка) или бактерии в кръвта му
- Очни инфекции при вашето бебе
- Подуване на черния дроб и далака при Вашето бебе
- Жълтеница при Вашето бебе
- Припадъци при Вашето бебе
- Течност в мозъка на Вашето бебе
Можете да помогнете за предотвратяването на хранително отравяне, като избягвате някои храни, като например:
- Меки сирена – бри, камамбер, рикота, фета, моцарела, синьо сирене
- Непастьоризирано мляко и сок
- Недостатъчно сготвено или сурово месо, риба или морски дарове
- Неизмити и предварително нарязани плодове и зеленчуци
Домашни съвети за хранително натравяне
Някои домашни средства за хранително натравяне помагат за облекчаване на симптомите, докато други помагат да поддържате хидратация.
Останете хидратирани
Поддържането на хидратация е един от най-добрите начини да подкрепите тялото си, докато то се бори с инфекцията. Опитайте да пиете хидратиращи формули, които могат да ви помогнат да останете хидратирани по-добре от водата.
Почивайте си
Друг начин да подкрепите тялото си, докато се бори с инфекцията, е да си останете вкъщи и да си почивате.
Яжте безвкусни храни
През първия ден може да се чувствате твърде зле, за да се храните. Докато продължавате да повръщате, се придържайте към течности като вода, бистър бульон, разреден плодов сок, чай без кофеин или спортни напитки.
Но след като отново можете да ядете и пиете, се придържайте към безвкусни храни и яжте по малко, за да видите как ще реагира стомахът ви.
Диетата BRAT е щадяща за стомаха и може да помогне за облекчаване на диарията, тъй като втвърдява изпражненията. Диетата BRAT е съкращение от:
- Банани
- Ориз
- Ябълково пюре
- Тост
Други храни, които са щадящи за стомаха, са сухите зърнени храни, солените крекери, овесените ядки и картофите. Помнете обаче, че не трябва да се храните по диетата BRAT повече от няколко дни, защото тя ви дава само ограничено количество храна.
Избягвайте следните храни, докато не се почувствате добре:
- Млечни продукти
- Пържени храни
- Пикантни храни
- Захарни храни
- Кофеин
- Алкохол
- Приемайте лекарства за облекчаване на симптомите
Кога да посетите лекар
Можете да лекувате повечето случаи на хранително отравяне в домашни условия. Въпреки това трябва да се обърнете към лекар, ако:
- Температурата ви надхвърли 38.8 градуса по Целзий.
- Виждате кръв в повръщаното или изпражненията си.
- Диарията ви продължава повече от 3 дни.
- Повръщате толкова често, че не можете да приемате течности.
- Имате силни болки.
- Имате признаци на тежко хранително отравяне, като изтръпване на крайниците или замъглено зрение.
- Имате признаци на тежко обезводняване, като например не пишкате много или имате сухота в устата или гърлото.
Предотвратяване на хранителни отравяния
Хората получават хранителни отравяния главно, защото не съхраняват и не приготвят храната по безопасен начин. За да намалите вероятността да получите хранително отравяне:
- Измивайте ръцете си в продължение на 20 секунди с гореща сапунена вода преди и след работа с храна, особено ако работите със сурово месо, птици, морски дарове и яйца.
- Измивайте суровите зеленчуци и плодове преди да ги ядете, режете или готвите.
- Почиствайте кухненските прибори, дъските за рязане, съдовете и плотовете.
- Охлаждайте или замразявайте бързо развалящи се храни като месо, птици, морски дарове, млечни продукти, нарязани плодове и остатъци в рамките на 2 часа.
- Ако извадите храна от хладилника или килера и изглежда, че може да е развалена, изхвърлете я.
- Размразете замразената храна в микровълнова фурна, хладилник или студена вода и я пригответе веднага.
- Съхранявайте суровото месо, птиците и морските дарове отделно от другите храни.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.