Тези, които се хранят неправилно в дългосрочен план, стават по-податливи на чревни заболявания. Безразборната консумация на сладки, мазни и обработени с химикали храни водят до увеличаването на броя на лошите бактерии в червата – за сметка на добрите, пише немското издание Focus.

Група гастроентеролози от клиника в Крефилд, близо до Дюселдорф, са систематизирали и описали храните, което влияят негативно върху здравето на червата, като правят и препоръки за това, с какво трябва да се храним, за да нямаме стомашно-чревни проблеми.

Д-р Томас Фрийлинг от Helios Clinic Krefeld препоръчва средиземноморската диета, както и вегетарианството, за да се поддържа добро чревно здраве. Тези два хранителни режима се отличават с високото си съдържание на фибри.

Гастроентерологът е категоричен, че трябва да се избягват следните храни: 

1. Захарта: Проблемът е, че бактериите обичат захарта – особено тези, които разграждат простата захар. Те се размножават много бързо, когато се ядат твърде много сладкиши и се пият подсладени безалкохолни напитки. А това с течение на годините увеличава риска от развитието на колоректален рак. Ето защо специалистите съветват простите захари да се заменят със сложни – като ябълки, круши, цитруси, банани, царевица, грах, картофи и т.н.

Снимка: iStock

2. Преработени меса: Тези храни са в списъка на канцерогенните вещества от десетилетия, поради което общото правило е да не се ядат повече от 500 грама червено месо на седмица. Проблемът е, че всички колбаси, кренвирши, шунки и други преработени меса съдържат нитрозамини – опасни вещества, консумацията на които може да доведе не само до чревен дисбаланс, но и до тежки заболявания като рак на червата. Специалистите съветват да се консумират само меса, приготвени на фурна (например в плик за печене).

Снимка: iStock

3. Лошите мазнини: Внимавайте с маргарина, майонезата и свинската мас, защото могат да натоварят червата, съветват гастроентеролозите. Трансмазнини са напълно неестествени продукти за човешкото тяло. Проблемът е, че те се абсорбират слабо и причиняват дразнене и възпаление на храносмилателния тракт – в основата са на диарията, коремните болки и гаденето. Препоръчително е тези вредни мазнини да се заменят с полезни – такива има в авокадото, черния шоколад, яйцата, ядките и мазните риби.

Какво обаче е добро за червата?

Както вече стана ясно – най-добрите приятели на чревната лигавица са фибрите. Те се намират в бобовите растения – като например грах, боб, леща и нахут, както и в зеленчуците – като например спанака, зелето и морковите.

Също така полезни за здравето на червата са:

  • БананитеТе съдържат много инулин (смес от полизахариди), който има благоприятен ефект върху растежа на противовъзпалителните чревни бактерии.
  • Рибата:Отличава се с много ненаситени мастни киселини, които засилват производството на слуз и растежа на чревните клетки, като по този начин подобряват защитата на червата.
  • Плодовата кашаТук по-скоро става дума за фибрите (т.нар. набъбващи вещества), които се превръщат в късоверижни мастни киселини, подхранващи чревната лигавица – такива например са кашите от настъргани ябълки и моркови.
  • Студените картофкиПо време на охлаждането в картофите се създава устойчиво нишесте, което се разгражда до късоверижна мастна киселина, осигуряваща енергия за чревните клетки и стимулираща растежа на чревната лигавица.
  • Черният хлябТвърдият хляб с по-тъмен цвят осигурява важни фибри и ценни въглехидрати за стомашно-чревния тракт.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.