Случвало ли ви се е да се превивате от болка в корема? Да тичате до тоалетната по голяма нужда? Или с часове да се опитате да се изходите? Ако отговорът на всички тези въпроси е „да“, то тогава най-вероятно страдате от колит.
Колитът е възпаление на дебелото черво (колона), обясняват гастроентеролозите. Според тях причините за появата му са разнообразни – включват инфекции, нарушено кръвоснабдяване на колона, автоимунни реакции и т.н.
Острото възпаление на дебелото черво е сравнително често срещано страдание както у деца, така и у възрастни хора. То се причинява от различни инфекциозни агенти (коли бактерии, салмонела, шигела и т.н.), в следствие на диетични грешки, от химични отрови и т.н. Колитът много често може да бъде съпроводен и от остър ентерит, уточняват специалистите.
Както се подразбира и от името, заболяването започва остро, със силни коликообразни болки по хода на дебелото черво и чести напъни за дефекация (изхождане). Появява се диария, като многократно се изхождат течно-воднисти или кашави шуплести изпражнения, които понякога са примесени със слуз и кръв. Възможно е телесната температура да се повиши до 38 градуса.
Напъните за изхождане са толкова силни, че понякога са съпроводени от продължителен спазъм на дебелото черво, уточняват още специалистите. По думите им, пациентите им се оплакват също така от отпадналост и обезводняване. Езикът им е зачервен и сух. Възможно е също така кръвното налягане да се покачи леко.
Лечението на острия колит е консервативно. Назначава се строга щадяща диета, съставена от пюрета и течности. Подходящи са пасираните картофи и ябълки, добре омекналите овесени ядки, сокът от моркови, оризовата каша, пюрето от тиква, нишестетата и т.н.
За сметка на това пък се забраняват месата, както и мазнините от животински, млечен и растителен произход. Много често лекарите препоръчват да се пият леки чайове (шипка, липа, лайка и други), които да се слабо подсладени. Забранява се обаче употребата на алкохол и тютюнопушенето.
За няколко дни болният трябва да остане в леглото и да си почива. Възможно е лекуващият лекар да му предпише антибиотици, химиотерапевтици (включително сулфагванидин, хлорквиналдол), спазмолитици, както и обезболяващи средства.
Прогнозата при остър колит е благоприятна. При активно лечение той обикновено минава за 7-10 дни. Възможно е обаче той да се усложни – зависи основно от това дали е инфекциозен, или причинен от паразити. Що се отнася до профилактиката – тя се състои в отбягване на всички причинни и предразполагащи фактори.
Хроничният колит представлява възпаление на лигавицата на дебелото черво, причинено от различни видове бактерии, амеби, глисти, токсични вещества (олово, живак и други), периодични диетични грешки, термични и простудни, алергични и т.н.
Най-честият признак е коликообразна коремна болка, различна по време, сила и локализация. Обикновено болката се усилва преди дефекация (изхождане по голяма нужда) и отслабва след нея, уточняват специалистите.
По думите им болните може да се оплакват още от тежест и подуване на корема, куркане на червата, където се образуват много газове. Често настъпва диария, която се редува със запек. Второто състояние е по-често срещано при хора, които водят уседнал начин на живот.
Лечението тук също е консервативно, категорични са лекарите. Най-често те назначават подходящ диетичен режим, както при другите чревни заболявания от възпалителен произход.
По показание се прилагат антибактериални средства (антибиотици, химиотерапевтици), спазмолитици и болкоуспокояващи лекарства. При подходящи случаи се препоръчва и балнеолечение, топлинни физикални процедури и други подобни решения за справяне със заболяването.
Прогнозата на хроничния колит е благоприятна – стига да се спазва назначеният лечебен режим. А профилактиката е подобна на тази при острите форми на болестта – състои се в избягване и отстраняване на предразполагащи фактори и заболявания, които увреждат дебелото черво.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.