„Ние не можем да избегнем емоциите. Те съпътстват преживяванията, живота. Но ние можем да ги отработим“, заявява в „Подкаст за здраве“ психотерапевтът проф. Димитър Дамянов.
Според него осмислянето на събитията, през които преминаваме, ни помага да достигнем до същността си и като резултат – да продължим напред.
Проф. Димитър Дамянов е учен и преподавател в системата на висшето образование на Германия и Австрия. Неговият изследователски опит е в сферата на музикалната психология и педагогика, невропсихологията и психосоматиката.
Върху тази основа той разработва методи в областта на музикотерапията, арт терапията и музикалната психодрама.
Ръководи проекти за усъвършенстване на моториката при неврологичен дефицит, отработване на смесени разстройства в поведението и емоциите, холистични подходи за усъвършенстване на когнитивните функции, мисленето, въображението, емоционалната образност, паметта и възприятието.
В хода на разговора проф. Дамянов акцентира върху значението на термина „психосоматика“. Той обяснява, че тази сложна дума представлява пресечната точка между тялото и душата. „Психосоматика означава как психическият проблем, душевният проблем, проблемът на тези когнитивни функции – на мисленето, на възприятието, на паметта, как той се отразява на телесността на тялото. Пример за това е високото кръвно налягане, което е породено от стрес“, пояснява психотерапевтът.
„Медитацията е феномен, медитацията е нещо естествено, тя е балансираност, в която изплуват най-най-дълбочинните наши фрустрации“, коментира една от най-разпространените техники за релаксация експертът. Според терапевта медитацията е синоним на спокойствие и баланс, в който мисленето няма единен първичен фокус.
Именно в това състояние се смята, че на повърхността изплуват най-съкровените и дълбочинни представи на автентичния ни Аз. В това състояние човек може да започне да осмисля себе си и да преодолява проблемите, които са останали изтикани на заден план.
„Медитацията всъщност е поток, в който ние започваме да се себеприемаме и себеосъзнаваме и да бъдем полезни за себе си“, убеден е той. И добавя: „Мисленето има фокус, дори когато този фокус е отрицателен“.
Проф. Дамянов подчертава, че човешката психика не разполага с адекватно мерило за правилно и грешно. „Когато мъката ни подтиква към деструктивност, само желанието да продължим, полезността и мъдростта могат да ни спасят от това“, категоричен е терапевтът.
След което пояснява: „Ако ние се вторачваме във всяка травма, ако ние прекалено много се фокусираме върху негативизма, то ние тогава невротизираме, вместо да извличаме от травмата положителното“.
Специалистът споделя, че неврозите се самоподдържат. Това означава, че всяко преживяване води до още по-голяма изява на травмата, при което негативните чувства вземат превес над личността. „И оттук всъщност излизането е креативността, полезността и творческият момент“, обобщава той.
Според него смисълът на човешкия живот е свързан с мисията да обединява противоречията до достигане на единство.
Цялото интервю с проф. Димитър Дамянов пред д-р Неделя Щонова гледайте във видеото.