Лошите навици са част от нашето поведение – ние можем да ги осъзнаваме или не. В края на всяка календарна година обаче всеки от нас си обещава да промени нещо в себе си, за да стане по-добра версия на себе си през следващата, пише германското издание Focus.

Психолозите твърдят, че когато се преборим с някои наши навици, ние ще подобрим благосъстоянието и качеството си на живот. Според тях това е дълъг процес на себеизграждане, а не просто новогодишно обещание.

Ето върху какво можем да поработим през 2025 г., да са станем по-успешни хора:

Не признавате грешките си

Няма човек, който да не прави грешки, но да си ги признае е може би най-трудната част. Грешките обикновено влияят отрицателно на нашето самочувствие и затова е трудно да се научим да ги приемаме. Поемането на отговорност обаче е част от обучението и растежа.

Снимка: iStock

Ако ние си внушаваме, че сме безгрешни и никога не поемаме отговорност, няма да израснем като емоционално интелигентни хора, категорични са психолозите.

  • Какво да направим: Признайте на себе си, когато сте допуснали някаква малка грешка, като например да сте сложили твърде много сол в храната или да сте нагрубили колега, съветват психолозите. Можете да си кажете: „Направих грешка, следващият път ще бъда по-внимателен/а“. Започнете с малките грешки и работете в посока към по-големите. По този начин ще бъде по-лесно за вас да поемете отговорност и да поискате прошка, когато поведението ви се е отразило на другите.

Обсебени сте от негативни мисли

Негативните мисли са заплаха за нашето самочувствие и настроение. Ако ние постоянно си казваме, че не сме достатъчно добри или че сме глупави, ние ще започнем наистина да вярваме в това и да го възприемаме като реалност. Това може да доведе и до по-сериозни заболявания – като например депресия и тревожност.

Снимка: iStock

  • Какво да направим: Понякога тези мисли ни обсебват, без да го осъзнаваме, т.е. това не е нещо което правим умишлено. Да се ​​научите да обичате себе си и да се уважавате е нещо много важно, за да продължите да живеете пълноценно, категорични са психолозите. Те съветват хората да започнат да записват негативните си мисли на хартия и да се опитат да ги заменят с нещо позитивно за себе си. Например: „Аз не мога да свиря на пиано, но пък готвя превъзходно“.

Седите и ходите прегърбени

Езикът на тялото казва много за нас. Позата, която заемаме, може да повлияе дори на настроението ни, смятат психолозите. Според едно проучване седенето с изправен гръб може да накара човек да се чувства по-уверен, отколкото ако е прегърбен. Други изследвания пък показват, че има пози на тялото, които облекчават стреса от ежедневните ни задължения.

  • Какво да направите: Първата стъпка към положителната промяна е човек да започне да се чувства по-уверен в собственото си тяло, поясняват психолозите. Практикуването на йога или медитирането помагат на тялото да се чувства по-добре и определено тези занимания ще подобрят позата. Би било добре също така човек да си напомня непрекъснато, че трябва да седи или да ходи с изправен гръбнак. Главата не бива да е наведена надолу, човек трябва да гледа напред, а не само в краката си.

Страдате от безсъние

Сънят е един от най-важните човешки потребности, защото тялото и мозъкът ни се нуждае от покой. Нашето тяло използва време за сън, за да се възстанови, а мозъкът – за да обработи и интегрира новата информация, получена през деня.

Снимка: iStock

Научно е доказано, че липсата на сън води до различни увреждания, а не просто до раздразнителност и лоша концентрация. Безсънието е в основата на депресията, затлъстяването и сърдечносъдовите проблеми.

  • Какво да направите: Повечето хора се нуждаят от около 7-8 часа сън, но някои хора успяват да се възстановят и само за шест часа. Има и такива, които се чувстват разсеяни и недоспали, ако не са прекарали в леглото 10 часа. Психолозите съветват всеки да открие за себе си оптималното време за сън, да легне час по-рано в леглото и да медитира. Забранено е да се гледа телефона преди сън или да се заспива пред телевизора.

Отлагате всичко за утре

Отлагането на задачите за утре е някаква модерна епидемия, твърдят психолозите. Оказва се обаче, че непрекъснатото отлагане на неща, които трябва да направим, всъщност въздействат негативно на нашата мотивация и самочувствието ни. Отлагането може да доведе до увеличаване на нивата на стреса. Този лош навик също така ни пречи да преследваме по-успешно целите си, а това може да ни накара да се чувстваме безполезни.

  • Какво да направите: Човек трябва да си направи списък с нещата, които трябва да свърши и да си разпредели задачите така, че те да станат по-леки за изпълнение, без стрес и напрежение. Не се разсейвайте и непрекъснато дръжте целите си на фокус, съветват психолозите.

Подобрете хранителния си режим

Нашата диета влияе не само върху тялото ни, но и върху мозъка. Ето защо е важно как се храним. Лошият хранителен режим води до отслабването на умствените ни функции, не само до напълняване. Здравословната диета не само може да помогне на мозъка ни да работи по-добре, но също така ще подобри и нашето самочувствие.

Снимка: iStock

  • Какво да направите: За да сме сигурни, че тялото ни усвоява всички хранителни вещества, от които се нуждае, правилно е добре да наблегнем на т.нар. супер храни. Това практически означава да включим в диетата си повече плодове и зеленчуци, ограничавайки преработените меса. Избягвайте консумацията на хамбургери и хотдог. Също така се опитайте да намалите приема на захар и на сол, особено при предварително опакованите храни, съветват специалистите. И допълват, че трябва да се пие достатъчно вода, като се избягват подсладените напитки.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.