Излишната мазнина, която се натрупва в черния дроб, може да отключи редица други здравословни проблеми. Ето защо не е добра идея да се пренебрегва.

Как обаче да разберем дали страдаме от омазнен черен дроб? Има ли шанс този процес да бъде спрян без прием на медикаменти? За да намерим най-точните отговори на тези и на още много други въпроси, сме се допитали до специалистите.

За омазняването на черния дроб се заговори упорито, след като стана ясно, че смъртта на британската поп звезда Джордж Майкъл през декември 2016 г. се дължи в голяма степен на това състояние. Преди известно време излезе докладът на съдебните лекари, в който се казва, че музикантът сериозно е подценил здравословното си състояние.

Това чернодробно заболяване засяга около 25% от населението в развитите страни. Твърде многото мазнини в черния дроб могат да причинят възпаления. Но това не е всичко – за съжаление омазняването е в основата и на цирозата, защото възпрепятства този трудолюбив орган да си върши работата, категорични са експертите.

Въпреки че е една от водещите форми на чернодробно заболяване при възрастните и дори при някои юноши, натрупването на мазнини в този орган често се пренебрегва не само от самите хора, но и от техните лични лекари. Това е така, защото заболяването няма никакви симптоми и не крие непосредствена заплаха за живота на човека.

Снимка: iStock

Въпреки това има причина да се обърне внимание на това състояние и да се вземат мерки за неговото елиминиране, категорични са медиците. По думите им има много нови данни, които показват, че става дума за метаболитна аномалия, която може да доведе до сериозно увреждане на черния дроб. Да не споменаваме и това, че почти винаги води до затлъстяване, диабет, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

Ето защо според медиците трябва да се говори много повече и по-често за причините, рисковите фактори и превенцията на това „тайнствено заболяване”.

Как се стига до такова омазняване?

Основният проблем е, че започват да се депозират повече мазнини, отколкото трябва, в черния дроб. Това може да се случи по различни начини. Някои от тях се дължат на приема на твърде много калории чрез храната и алкохолните напитки, които се консумират в рамките на деня. Това след известен период от време води до затлъстяване и омазняване на този орган.

Около една трета от хорато са по-чувствителни към натрупването на мазнини в черния си дроб в сравнение с други поради генетичната си предразположеност. Някои лекарства също са способни да доведат до това състояние. Ето защо е добре да се консултирате с лекуващия ви лекар при назначаването на нова терапия за какъвто и да било друг здравословен проблем.

Какви са последиците за организма?

Добре е да се знае, че черният дроб има голямата способност да почиства тялото от всевъзможни токсини. Той е нещо като буфер за отровите, приемани през устата, или като пречиствателна станция.

Но освен това той е и един от основните играчи в процеса на храносмилането на храната, подпомага правилното съсирване на кръвта, поддържа кръвното налягане в норма и изпълнява още много други функции, за които дори не подозираме.

Снимка: iStock

Въпреки това, тъй като клетките започват да се нараняват от натрупването на мазнините, възпалението в тъканите се увеличава и това може да доведе до смърт на чернодробни клетки и образуването на нещо като „белези” по този ценен за организма ни орган.

Процесът може да се задълбочи и след време черният дроб да откаже напълно да ни служи, предупреждават медиците. И напомнят, че в такива случаи се натоварват много други органи и системи в организма, които също започват да излизат от строя след време.

Кой е най-податлив на това увреждане?

Проучванията показват, че около 25% от хората са засегнати от това потайно и коварно състояние. Неалкохолното омазняване на черния дроб се среща по-често при индианците, испанците, индийците и въобще при всички азиатци, отколкото при тези с европейски или африкански произход. Това разделение се дължи най-вече на генетичната обремененост на някои нации.

Установено е, че алкохолната мастна чернодробна болест е най-висока при мъжете в средна възраст и при жени в постменопауза, но тя може да засегне и хора от други възрастови групи, обясняват още специалистите. Те напомнят, че хората, които приемат лекарства - като кортикостероиди, антидепресанти и т.н., също могат да натрупват излишна мазнина в черния си дроб.

И последно, но не и по важност – някои индивиди с особени генетични вариации могат да натрупват повече мазнини в черния си дроб от другите хора. Това, за съжаление, ги предразполага към подобно заболяване, независимо колко здравословно живеят и се хранят.

Какви са симптомите на заболяването?

За съжаление повечето хора с омазнен черен дроб нямат явни симптоми, докато не стане твърде късно. Също така няма стандартни изследвания, които да открият проблема по време на рутинен профилактичен преглед. Това също прави откриването му малко вероятно.

Снимка: iStock

Най-често хората се тестват за някакъв друг проблем – например при често повтарящи се болки в областта на корема. По време на прегледите най-често се откриват изменения в чернодробните ензими или увеличения в размера на този орган при направата на ехография.

Какви са рисковете при липса на лечение?

Повечето хора, които имат неалкохолно омазняване на черния дроб, умират от сърдечносъдово заболяване, а не от конкретния проблем, категорични са специалистите. Причините за това са, че това състояние е свързано с диабет, висок холестерол, високо кръвно налягане, а всички тези състояния предразполагат към увреждане на сърцето.

Но не може да се изключат и по-директни нежелани ефекти от излишната мазнина в черния дроб. Например някои хора биха могли да развият цироза или друго тежко чернодробно заболяване, включително рак.

Хората с алкохолно чернодробно заболяване обаче не е задължително да имат диабет, хипертония или хиперлипидемия (които се наблюдават при пациентите с неалкохолно омазняване), но те също могат да развият това опасно състояние и след време да страдат от цироза или рак на черния дроб. Освен това не бива да се забравя, че алкохолът може директно да увреди сърдечния мускул.

Възможно ли е процесът да бъде обърнат?

Натрупването на мазнини, появата на възпаление и дори на ранна фиброза са обратими състояния чрез намаляване на метаболитния товар върху черния дроб. Обикновено специалистите съветват хората да избягват въглехидратите и мазнините, както и да спортуват няколко пъти седмично (поне 30-40 минути ходене пеша).

Снимка: iStock

Също така трябва да се избягва алкохолът. А когато се приемат лекарства, които причиняват натрупване на мазнини в черния дроб, те да се обсъдят внимателно и подробно със специалист. Ако човек има съпътстващи метаболитни заболявания - като затлъстяване, диабет, висок холестерол, високо кръвно налягане или някакво друго сърдечносъдово заболяване, те трябва да се лекуват.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.