Често срещана добавка под формата на витамин може да забави прогресията на дегенеративното очно заболяване глаукома, показва ново проучване проведено в Швеция.
Витамин B, който се съдържа в пълнозърнестите храни, тъмните листни зеленчуци, като къдраво зеле и броколи, яйцата, рибата и млечните продукти, изглежда намалява щетите, причинени от състоянието.
Глаукомата, от която според статистиката страдат около 55 000 души в България, се причинява от аномалия в дренажната система на окото, което води до натрупване на течност, увеличавайки натиска върху зрителния нерв.
Засягайки предимно възрастни хора и хора с генетична предразположеност към състоянието, тя причинява замъглено зрение и дори слепота, ако не се лекува.
Какво откриват експертите?
Научните експерти използват добавки с витамини B6, B9 и B12 върху плъхове и мишки с глаукома. При плъхове с по-агресивна форма на заболяването, те забавят увреждането на зрителния нерв. При мишки с по-бавно развиваща се глаукома увреждането спира напълно.
Учените смятат, че това може да се дължи на повишеното налягане в окото, което променя способността на ретината да използва витамини, които са от решаващо значение за поддържането на здраво зрение.
„Резултатите са толкова обещаващи, че започнахме клинично изпитване, набирайки пациенти”, споделя Д-р Джеймс Трибъл провел изследването, цитиран от Daily Mail.
Това проучване е вследствие на друго, проведено през 2019 г, което показва, че витамин B3 може да бъде ефективен за предотвратяване на глаукома.
Какво е глаукома?
Глаукомата е състояние, което уврежда зрителния нерв на окото и се влошава с времето. Често е свързано с повишено налягане вътре в окото. Глаукомата е склонна да се предава и по наследство. Обикновено се проявява на по-късен етап от живота, пише webdm.
Повишеното налягане в окото, наречено вътреочно налягане, може да увреди зрителния нерв, който изпраща изображения до мозъка.
Ако увреждането се влоши, глаукомата може да причини трайна загуба на зрение или дори пълна слепота в рамките на няколко години.
Защо се появява глаукомата?
Течността във вашето око, наречена вътреочна течност, обикновено изтича от окото ви през мрежест канал. Ако този канал се запуши или окото произвежда твърде много течност, течността се натрупва.
Понякога експертите не знаят какво причинява това запушване, но то може да бъде наследствено, което означава, че се предава от родители на деца.
По-рядко срещаните причини за глаукома включват тъп удар или химическо нараняване на окото, тежка очна инфекция, запушени кръвоносни съдове в окото и възпалителни състояния.
Рядко се среща, но понякога очна операция за коригиране на друго състояние също може да я предизвика. Обикновено засяга и двете очи, но състоянието може да е по-тежко в едното, отколкото в другото.
Рискови фактори
Глаукомата засяга най-вече възрастните над 40 години, но може да се разболеят и млади хора, деца и дори бебета. По-вероятно е да имате глаукома, ако:
- Сте от афроамерикански, ирландски, руски, японски, латиноамерикански, инуитски или скандинавски произход
- Сте над 40 години
- Имате фамилна анамнеза за глаукома
- Сте късоглед или далекоглед
- Имате лошо зрение
- Имате диабет
- Приемате определени стероидни лекарства, като преднизон
- Приемате определени лекарства за контрол на пикочния мехур или гърчове или някои лекарства за настинка без рецепта
- Сте имали травма на очите
- Имате роговици, които са по-тънки от обикновено
- Имате високо кръвно налягане, сърдечно заболяване, диабет или анемия
- Имате високо очно налягане
Симптоми на глаукомата
С изключение на острата закритоъгълна или тесноъгълна глаукома, повечето случаи на глаукома нямат симптоми, особено в ранните стадии.
Симптомите на острата закритоъгълна или тесноъгълна глаукома се появяват бързо. Хората често я описват като „най-силната очна болка в живота ми“. Симптомите включват:
- Силна пулсираща болка в очите
- Зачервяване на очите
- Главоболие (от същата страна като засегнатото око)
- Замъглено зрение
- Светлинни ореоли около предметите
- Разширена зеница
- Гадене и повръщане
Лечение на глаукома
Откритоъгълната глаукома най-често се лекува с комбинация от капки за очи, лазерна трабекулопластика и микрохирургия. Лекарите са склонни да стартират и с медикаменти, но ранната лазерна хирургия или микрохирургия при някои пациенти може да са по-ефективни.
Капки за очи
Те или намаляват образуването на течност в окото, или увеличават нейния отток, понижавайки очното налягане. Страничните ефекти могат да включват алергии, зачервяване, парене, замъглено зрение и раздразнени очи. Някои лекарства за глаукома могат да засегнат сърцето и белите дробове.
Перорални лекарства
Вашият лекар може да ви предпише лекарства, като бета-блокер или инхибитор на карбоанхидразата. Тези лекарства могат да подобрят дренажа или да забавят образуването на течност в окото.
Лазерна хирургия
Тази процедура може леко да увеличи потока на течност от окото ви, ако имате глаукома с отворен ъгъл. Тя може да спре запушването на течности, ако имате глаукома със затваряне на ъгъл.
Минимално инвазивни операции на глаукома
Това е по-нова, по-малко инвазивна форма на хирургия, която обикновено изисква малки отвори и използва устройства, които не можете да видите с просто око. Обикновено е по-бърза и по-безопасна, но няма да намали налягането толкова много. Вече се прави и в България.
Съвети за живот с глаукома
Глаукомата е състояние, което продължава цял живот и изисква непрекъснато проследяване от вашия очен лекар. Има и други неща, които можете да направите, за да поддържате очите си здрави.
Движете се
Редовните упражнения могат да помогнат за понижаване на очното налягане и да поддържат кръвообращението към нервите в окото ви. Някои дейности обаче могат да повишат налягането – затова обсъдете спорта с лекар.
Хранете се здравословно
Насладете се на здравословна, добре балансирана диета. Това няма да предотврати влошаването на глаукомата ви, но е ключово за поддържане на здравето на тялото и очите ви.
Някои проучвания показват, че храната, богата на антиоксиданти, може да помогне. Яжте повече богати на хранителни вещества храни, като например: тъмни, листни зеленчуци, риба, богата на омега-3 мастни киселини.
Приемайте лекарството си
Не забравяйте да приемате капките или хапчетата си точно както е указано. „
Внимавайте с контактните лещи
Трябва да може да продължите да носите контактни лещи, ако използвате медицински капки за очи. Но може да се наложи да използвате някои лекарства, когато не носите контактни лещи. Ако се нуждаете от операция, това може да повлияе на способността ви да носите контактни лещи.
Не пушете
Важно е да поддържате тялото си здраво, а никотинът се отразява негативно. Пушенето също така повишава кръвното налягане и възпалението на очите, което може да увеличи риска от диабет и катаракта (перде на окото). И двете са рискови фактори за глаукома.
Внимавайте с кофеина
Внимавайте колко газирани напитки, кафе и чай пиете. Твърде много кофеин може да повиши очното ви налягане. Проучване установява, че само една чаша кафе може да повиши значително очното ви налягане за период до 90 минути.
Защитавайте очите си
Сложете защитни очила, когато работите в двора или играете контактни спортове. Носете предпазни очила, когато плувате. Когато избирате грим, използвайте неалергенни марки и го сменяйте често. Не забравяйте да носите слънчеви очила навън, особено през лятото или около повърхности с силен отблясък, като пясък, сняг и вода.
Бъдете внимателни с йогата
Може да се наложи да преосмислите някои йога позиции. Някои движения с глава надолу, които поставят сърцето ви над окото, могат да повишат очното налягане.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.