Всеки се е сблъсквал с онова неприятно чувство в края на деня, когато клепачите ни са по-тежки от обикновено и изпитваме силна нужда да ги почешем, въпреки, че знаем, че това само ще влоши положението. 

Причините, скрити зад това раздразнение могат да бъдат много – някои от тях са лесни за превенция като мигла в окото или недоспиване, други – могат да са резултат от по-сериозни заболявания. Ето защо е важно да разпознаваме симптомите, които придружават напрежението в очите и какво ги причинява, пише онлайн изданието Healthline.

Често срещани симптоми на раздразнение в очите

„Раздразнени очи“ е термин използван да опише всеки случай, в който усещаме някакъв вид сърбеж, парене или дискомфорт в очната си област. Трудно е да се посочат универсални симптоми, които да се отнасят за всяка ситуация, тъй като те зависят от източника на дискомфорт. Въпреки това, най-често проявяващите се признаци включват:

Снимка: Canva

  • сърбеж в очите през деня или нощта,
  • сълзене,
  • зачервяване,
  • болка,
  • замъглено зрение,
  • чувствителност към светлина.

Кои са 8те най-чести причини да чувствате напрежение в очите?

Алергии

Очните алергии се появяват, когато алергени като цветен прашец, домашен прах или животинска козина раздразнят очите.

Обикновено симптомите се проявяват и в двете очи – зачервяване, сърбеж, сълзене. За облекчение може да помогнат капки или хапчета без рецепта, а при по-сериозни случаи – консултация с алерголог.

Дразнители

Лошата новина тук е, че практически всяко едно чуждо тяло или вещество, което влезе в контакт с окото може да спадне в категорията „дразнител“ – пушек, прахови частици, химически изпарения и др. 

Очите може да станат червени, воднисти, с усещане за песъчинки в тях. Изплакването с хладка вода за 15–20 минути често помага, но ако симптомите не преминат, потърсете лекар.

Снимка: Canva

Чужди тела

Понякога е достатъчен един косъм или прашинка, за да предизвика силен дискомфорт. Ако усещате, че нещо ви дразни, най-важното е да запомните едно правило – не търкайте! Посетете специалист – той ще изследва окото и ще отстрани дразнителя безопасно. При нужда се изписват антибиотични капки, за да се предотврати инфекция.

Дигитална умора

Продължителната работа с компютър, телефон или таблет може да доведе до временно раздразнение, главоболие, сухота в очите, болки във врата или раменете. Тъй като в днешно време подобен феномен в повечето случаи е неизбежен, е от изключително значение да се погрижим за очите си, ако искаме да запазим доброто си зрение до старини.

Специалистите препоръчват правилото 20-20-20: на всеки 20 минути – поглед за 20 секунди към нещо на 20 фута (6 метра) разстояние.

Сухота в очите

Когато жлезите не произвеждат достатъчно на брой или качество сълзи, може да възникне сухота и усещане за чуждо тяло в окото.

Леките случаи се третират с изкуствени сълзи, а тежките – с лекарства, изписани по рецепта. Понякога това състояние дори може да наложи промени в начина на живот (например спиране на пушенето или сериозно ограничаване на екранното време).

Инфекции

Инфекциозните състояния могат да бъдат всякакви – бактериални, вирусни или гъбични – това е без значение, защото резултатът е един и същ – раздразнение в очите. Освен познатите симптоми, инфекцията на очите може да доведе до подуване, отделяне на гной (или друг вид секрет), както и – в някои случаи – залепване на клепачите.

Лечението зависи от причинителя:

  • вирусните – често преминават сами; 
  • бактериалните – с антибиотици; 
  • гъбичните – с противогъбични лекарства.

Ечемик

Това представлява малка, болезнена подутина на ръба на клепача, наподобяваща пъпка и често пълна с гной.

Снимка: Canva

Обикновено преминава сама, въпреки, че бабите ви ще препоръчат да я натъркате със златен пръстен като форма на лечение. В редки случаи, когато ечемикът е по-упорит е добра идея да се консултирате със специалист, който при нужда ще ви предпише антибиотици или ще извърши дрениране (процедура за отстраняване на ненужна течност).

Запушен слъзен канал

При запушване на този канал, сълзите не се оттичат правилно и предизвикват раздразнение и болка във вътрешния ъгъл на окото, както и повтарящи се инфекции.

Лечението може да включва разширяване на канала, поставяне на тръбичка или хирургична намеса.

Други медицински състояния, които могат да причинят раздразнение в очите:

  • Блефарит – възпаление на клепачите поради бактерии или проблеми с мастните жлези.
  • Очна розацея – усложнение на кожна розацея изразяващи се с червени, сухи и сърбящи очи.
  • Глаукома – увреждане на зрителния нерв, често придружено от болка или сухота.
  • Ревматоиден артрит (РА) – може да причини сухота и възпаление на очите.
  • Мозъчен тумор – ако е в близост до зрителния център, може да влоши зрението или дори да създаде риск за загубата му.
  • Клъстерни главоболия – много силни болки в областта на и около окото, както и зачервяване, и сълзене.
  • Множествена склероза (МС) – може да предизвика замъглено или намалено зрение.

Лечението на състоянието варира според причината – може да се налагат само някои домашни лекове, които всеки може да приготви вкъщи, леки лекарства като капки и спрейове, до сериозни медикаменти като стероиди. В най-тежките случаи може дори да се наложи прием в болнично отделение. 

Ето защо следващия път, когато усетите раздразнение в областта на очите, което не можете бързо да успокоите у дома, се консултирайте със специалист. Очите са прозорец към света, за чието здраве ние сами носим отговорност. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.