Нова хирургична техника за лечение на глаукома беше представена от екипа на Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Това се случи в рамките на XXIII Симпозиум на Българското глаукомно дружество, който събра водещи специалисти от страната и чужбина, се казва в съобщение до медиите, изпратено от здраното заведение.

Иновативната операция, известна като гониоскопски-асистирана транслуминална трабекулектомия (ГАТТ), е обещаващ метод за пациентите с това коварно заболяване.

Офталмолозите д-р Нора Великова и доц. д-р Борислав Кючуков представиха метода пред професионалната общност, подчертавайки неговата ефективност и икономическа достъпност. 

 

Процедурата е част от новото поколение минимално инвазивна глаукомна хирургия и вече се прилага рутинно в България, благодарение на екипа на ИСУЛ.

Какво представлява ГАТТ?

Методът ГАТТ, създаден за пръв път през 2014 г. от екип на Глаукомната Асоциация в Тексас, представлява вътрешен хирургичен подход, сходен с този при операции за катаракта.

Проф.Хулиан Гарсия-Фейхо и д-р Нора Великова по време на симпозиума на Българското глаукомно дружество

Чрез два малки разреза в роговицата, всеки с размер около 1 мм, хирурзите достигат до Шлемовия канал, анатомична структура, през която се оттича вътреочната течност. С помощта на тънък конец, поставен в канала, той се разкъсва по дължината си, с цел да се възстанови нормалният отток и да се намали вътреочното налягане (ВОН).

За разлика от други техники, които въздействат само частично върху дренажната система на окото, ГАТТ позволява цялостно отваряне на Шлемовия канал. Това увеличава шансовете за по-траен ефект и по-добър контрол върху налягането. Също така, операцията не изисква скъпи импланти или специализирана апаратура, което я прави значително по-достъпна за здравните заведения и пациентите.

„Процедурата е технически предизвикателна, но напълно изпълнима от опитен офталмохирург. Това, което я отличава, е комбинацията от ниска цена и добри резултати, което я прави особено подходяща за широка клинична практика“, коментира д-р Великова.

Глаукома – „тихият крадец на зрението“

Снимка: Canva

Глаукомата е едно от най-честите хронични очни заболявания и водеща причина за необратима слепота в световен мащаб. Наричана още „тихият крадец на зрението“, тя протича безболезнено и често без симптоми в ранните си етапи. Това я прави особено коварн,  много пациенти търсят помощ едва когато вече има значителна загуба на зрение.

 

 

В основата на заболяването е увреждането на зрителния нерв, най-често в резултат на повишено вътреочно налягане. В здравото око течността, която поддържа формата и храненето на вътрешните структури, се оттича през сложна система от канали. 

Когато този отток се наруши, налягането в окото се повишава и започва да притиска зрителния нерв. Постепенното му увреждане води до загуба на периферното зрение и, ако не се лекува, до пълна слепота.

Кой е застрашен?

Глаукомата най-често се среща при хора над 40 години, но може да засегне и по-млади, включително и деца. Рискови фактори са:

  • фамилна обремененост;
  • високо вътреочно налягане;
  • диабет;
  • високо кръвно налягане;
  • късогледство;
  • продължителна употреба на кортикостероиди.

Редовните очни прегледи са единственият начин за ранно откриване. Препоръчително е хора над 40 години да се преглеждат веднъж годишно, особено ако имат рискови фактори.

Лечение и контрол

Макар увреждането от глаукома да е необратимо, болестта може да бъде контролирана, ако се открие навреме. Най-често лечението започва с медикаменти под формата на капки, които намаляват вътреочното налягане. Когато това не е достатъчно, се преминава към лазерно или хирургично лечение.

Методи като ГАТТ отварят нови възможности за пациентите, по-малко инвазивни, по-безопасни и по-достъпни. Възможността подобни процедури вече да се извършват рутинно в България е значителен напредък за националното здравеопазване.

 

 

Глаукомата не може да бъде излекувана напълно, но може да бъде овладяна. Новите хирургични техники, приложени от водещи специалисти у нас, дават надежда на хиляди пациенти за по-добро качество на живот и запазване на зрението. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.